Zeka Sorunu

10
93

Türk devletlerinin sizce beka sorunu olabilir mi?

Gündemimizi şu sıralar bu konu oldukça meşgul ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kolay kolay yıkılabilir mi? Ya da gerçekten ülke elden gidiyor mu?

Tarih boyunca sayısız devlet ve imparatorluklar kurmuş, başka ulusları aynı pota altında bir araya getirmiş ve birlikte yaşamalarını sağlamış, başka milletlerin boyunduruğu altında yaşamaktansa ölmeyi tercih etmiş, bağımsızlıklarına, devletlerine ve topraklarına çok düşkün olan Türklerin beka sorunlarının olduğunu söylemek başlı başına bir zeka sorunudur.

Geri zekalı muammelesi yaptığımı lütfen düşünmeyin, üst perdeden de konuşmuyorum, ukalalık da yapmıyorum, kısaca ortalama bir insan zekasının sorunundan bahsediyorum.

Hepimizin başına gelebilir. Zeka bazen basit şeyleri bile gözünden kaçırabilir veyahut istemsiz bir şekilde gözünde büyütebilir.

Beka sorunumuzun olmayacağını geçmişimize bakarak, tarihimizden ilham ve ibret alarak garanti altına aldığımızı, gelecekte de olası bir devletsiz kalma ihtimali oluştuğunda tıpkı atalarımız gibi gerekirse canımızı ortaya koyarak, bağımsızlığımızın, özgür ve hür yaşama isteğimizin aslında tamamıyla karakterimiz olduğunu cümle aleme göstererek yeni destanlar yazabilme potansiyelimizin her zaman olduğunu bilmemiz ve malum yapılara bildirmemiz yetmez mi?

Çok da geriye gitmeye gerek yok aslında 15 Temmuz gecesi ilk defa bağımsızlığımız, ülkemiz, milletimiz ve topraklarımız için bu kadar çok endişelenmiştik. Çoğumuz yarın nasıl bir sabaha uyanacağımızı dahi bilmiyorduk. Öz vatanımızı kaybetme tehlikesiyle ile karşı karşıya idik.

“Sokağa çıkmayın ölürsünüz” korkusunu aşılamaya çalışanlara karşı inatla sokağa çıkıp, bize korku salmaya çalışanların üzerine asıl ve gerçek korkuyu salmadık mı?

Yabancı gazetelere “Türkler anlaşılamaz bir şekilde ölmek pahasına da olsa tankların üzerine  yürüyor” manşetleri attırmadık mı?

Havadaki alçak(ça) uçan F-16’ya “ya tutarsa” hesabı elimizde o an ne geçtiyse, mesela levye fırlatmadık mı?

Denk getiremeyeceğimizi çok iyi biliyorduk, ama ateşe su taşıyan bir karınca gibi safımızı ve tarafımızı belli ediyorduk.

Böylesine bağımsızlığına ve hür yaşama isteğine sıkı sıkıya bağlı bir milletin sizce gerçekten beka sorunu olabilir mi?

Yunus Emre hazretleri ne güzel söylemiş:

“Milk-i bekâ’ dan gelmişem, fani cihanı neylerem”

Kuşku yok ki, bekamızı sonsuz ve herşeye muktedir olan Allah’a (c.c) borçluyuz ve borcumuzu ödeme zamanı geldiğinde geriye bile bakmadan mübarek ve kutsal bildiğimiz vatan toprağına kanımızla ve canımızla imzamızı atarak geçmişteki atalarımız, dedelerimiz gibi gelecek nesiller için de hatırlanacak, daima anılacak atalar ve büyükler olarak kalacağımızı ve yad edileceğimizi çok iyi biliyoruz.

Türk milleti zekidir, devamlılığını ve kalıcılığını sonsuza kadar sürdürecek kadar hem de…

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 6 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Oğuzhan AkipekŞeyma ŞahinyaseminsatirBünyamin KılıçTuncay Yıldırım Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Gül
Üye

Yüreğinize sağlık Hocam! Güzel bir yazı yazmışsınız yine…

Bünyamin Kılıç
Üye

Kaleminize sağlık. Bazı ‘ileri’ zekalılara ders niteliğinde bir yazı çıkarmışsınız. Lakin “Ölürsek şehit kalırsak gazi oluruz” sözünü anlayamayanlara ne deseniz az gelir.

Peygamber efendimiz:
“Hutbül vatan minel iman” demiştir,
Bunun manası; Vatan sevgisi imandandır.

Büyüklerimiz ne güzel demiş:
Toprağı olmayanın mekanı yönü olmaz,
Bayrağı olmayanın şerefi şanı olmaz.
Vatanı olmayanın namusu dini olmaz,
O sebeple elbet vatan sevgisi dindendir.

Vatanın, iman ve namus ile bağlantısını çözemeyenler için her gün bayram her yer Paris. Yaşasalar ne çıkar, ölseler ne çıkar.

Sağlıcakla kalın.

yaseminsatir
Üye

O zaman ne mutlu Türk’üm diyene. 👏👏👏👏👏

Şeyma Şahin
Üye

ZEKANIZA SAĞLIK USTAM… Muhteşem bir yazı…

Oğuzhan Akipek
Üye

Tuncay Bey, Yazınızı okurken iki yerde gülümsedim. “Türk devletlerinin sizce beka sorunu olabilir mi?” cümlesini okuyunca gülümsedim, “acaba ne yazmış?” diye merak ettim. Keyifli bir andı. Heyecanım artarak okumaya devam ettim. “Denk getiremeyeceğimizi çok iyi biliyorduk” sözünüz de gülümsetti. Sanki o sözü ben söylemişim de, “umurumda bile değil, yine gelirlerse yine levye atarım” der gibi oldum. Orada bir anlamda kendimi buldum, yine gülümsedim. Kalem tutan ellerinize sağlık. Sorun kelimesini biraz farklı anlıyorum. Yapılması gereken iş ya da yüklenen görev gibi hissediyorum. Beka sorunu deyince Türklerin görevinin, yapmaları gereken işlerinin devletin bekasını sağlamak olduğunu zannediyorum. Yine zannediyorum ki bu görevi layıkıyla… Daha fazla oku »