Yaşam Ve Çocuk

8
86

Yaşam ve Çocuk

Her birey bir anne ve babadan meydana gelerek yaşama doğar .büyür öğrenir , öğretir.

Asırlar önce insanoğlunun varoluşu Hz.Adem A.s.ın yeryüzüne gönderilmesi ile başlamıştır. Yüce yaratıcı yarab sıfatı ile yoktan var edip varlığından haberdar etmiştir.
Bugün bildiğimiz ve bilmediğimiz ne varsa onun emrindedir. Bildiklerimizi bize öğreten ALLAH CC dur. İman etmiş bir müslümanın bundan şüphesi yoktur.

Bugün bu yazıyı okuyanlar , bir çoğumuzun dedesi ,ninesi yahut ebebeyinlerin bir kısmı okuma yazma bilmiyor. Öyle ki asırlardır gelen okuma yazma kültürü biranda değiştirilen milletimiz cahil bırakılarak tarihinden koparılmak istentenmektedir. Tarihi şanlı zaferlerle dolu bu neslin ecdadından aldığı emanet var kuran ve vatan bu değerlere sahip çıkarak özgürce huzur içinde yaşamımızı sürdürebilmek için varımız yoğumuz ile sahip çıkmalıyız inandığımız tüm değerlere ,aklı selim olan dünyayı çok iyi analiz edebilir. İman olmazsa hiçbir şey olmaz vatanın olmazsa imanı yaşayamazsın .

Çocuklarınız var mı ?
Onlar bizim yaşadıklarınızı yaşasın mı ?

Çocuk hatayı , hata olduğunu bilmeden yapar. Bizler bile bile neler yapmıyoruz ki !
Doğruyu göstermeli sabır ile öğretmeliyiz , geleceğimize yön vermek için. kendi geçmişimizi değiştire bilir miyiz ?
Çocuklar yanlış yapar.
en büyük hatamızda bu , onlardan olgun İnsan davranışı beklemek , doğrusu için onları cesaretlendirmeliyiz . Çocuklar yarının gençleri anneleri , babaları , yöneticileri işçisi , çocuklar yeni dökülmüş taze beton gibidir üzerine ne düşerse onun izi çıkar .

Her anne baba evladının iyi bir iş sahibi olmasını ister bu sebeple imkanları dahilinde en iyisini yedirir , içirir ,giydirir en iyi okullarda en iyi eğitimi almasını ister .Hangimiz istemeyiz ki , ya imkanımız yoksa !
Zamanında bizim dedelerimuz ninelerimiz savaştan vatan müdafaasın dan okul mu düşündü iş , eş , aş mı düşündü .hayır önce vatan dedi Nenehatun kundakdaki bebeğine , bir anne evladına anasız yaşarsın vatansız asla dedi . unutulmaması gereken tarihimiz nice destan dolu kahramanlıklarla ibretlik olaylarla dolu iken , şimdi ne oldu bir kağıt parçası yüzünden vatanına ihanet ediyorsun be yobaz yavşak ( bitiren küçüğü ) senin başka ülken var belki başka babaların. benim anam vatan babam devlet sana yakışan anca ürümek.

Ölü bir deniz yahut bir göl nasıl ise yaşama doğan bir bebekte durgun suya atılan taş gibi etrafına neşe saçar bir hareket olu verir .
Yakın çevresinde yeni doğan bebek görenler bilir .
insan yıllar geçtikçe denizin dibine çöken taş gibi fonksiyonu yitirir . şimdi Sıradan yosun tutmuş bir taşmı yetiştireceğiz yoksa pırıl pırıl elmas , ışıl ışıl pırlanta mı hadi bakalım tercih senin. bir yerden başlamak lazım iman varsa imkanda vardır.

Ne üdüğü belirsiz dün kurulan bir devletin kuralları ile değil kuran ı Kerim’in ahkâmına göre yönetilmek evlat yetiştirmek istiyorum .İslam ülkesi anayasa kitabı bellidir. Ona göre yasak olan yönetmelikte serbest iken nasıl mümin mümine Hz Muhammed Mustafa sav laik ümmet olacağız . Bunda sizin sorumluğunuz yok mu Cumamız pazar olsun kudret sahibi ALLAH halifeliği nasip etsin İslam a
Selam ve dua ile ,

[Toplam:5    Ortalama:4.2/5]
Gönderiyi Takip Et
( 5 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

8
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Sirin Leyla TerziVeysel YAVUZŞeyma ŞahinKbrnurrGül Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Gül
Üye

Veysel bey çok güzel bir konu kaleme almışsınız…Sıkılmadan okudum…Elinize sağlık!

kbrnurrr
Üye

gerçekten güzel bir konuya inmişsiniz tebrik ederim
“Çocuklar yanlış yapar.
en büyük hatamızda bu , onlardan olgun İnsan davranışı beklemek , doğrusu için onları cesaretlendirmeliyiz . ” bu konuda haklısınız diyerekten eğitim okulda değil ilk eğitim evde başlar … kaleminizin ellerinize sağlık 🙂

Şeyma Şahin
Üye

YAŞAM VE ÇOCUK.
KALEMİNİZE SAĞLIK…

Sirin Leyla Terzi
Ziyaretçi
Sirin Leyla Terzi

Veysel Bey,
Yazınızı severek okudum.
Umutları yeşertici
Kaleminize sağlık