Umudumuz Demokratik Sol

4
67

Yakın siyasi tarihimizde en çok dikkat çekici değişimlerden biride partilerine küserek ayrılanlardı. Bölünen aynı davaya hizmet ettiğini sanan seçmenlerinin, tamamına meşruiyetini kabul ettirememe sorunu yaşarken artık siyaset sağlamlarla çürükleri ayıklama dönemine evirilmeye başladı.

MHP Milliyetçi Halk Partisinden, ayrılan bir gurup İyi Partililer, Saadet Partisinden ayrı yeniden Saadet Partisi gibi; Bir birinin varlığına muhtaç olan, küçük siyasi partilere ülkenin ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisinden istifa edenlerin eklenmesiyle siyasi bölünme zirve yaptı.

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Millet ittifakında CHP’nin ayaklarını bir birine dolandırarak, partisini alaca bulaca ettiğini bilmeyen kalmadı. Recep Tayyip Erdoğan a karşı olan herkesi partisine davet eden, CHP genel başkanının kim olursan ol yine gel demokratik örnek siyasetiyle; Marksistçilerle, ülkücülerle, Ödepelilerle partiyi türlü çorbasına çeviren. Öz partililerin yerine üvey partilileri tercih eden.
Yerel seçimlerde belediye başkan adayı gösteren CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Partisinde istifaları ümitsizliği getiren adam oldu.

Partinin kapısına kilit vurulma noktasına geldiğine sebep olduğunu gören partililer,teşkilatlardan kaçar gibi kurtuluşa kaçıyorlar.
Demokratik sola umut bağlıyorlar da… Bakalım ki evdeki hesap çarşıya uyacak mı;

Artık siyaset çürüklerle sağlamları ayırt edecek düzeye geldi. Cumhuriyet halk partisinden Demokratik sol partiye geçişler nasıl olacak.Kağıt üzerinde mi geçilecek. CHP Partisinin altına turnusol kağıdı koyup, CHP’li mi geçilecek! Yoksa ki yeni bir kimlikle mi geçilecek… Yok öyle çantada keklik; Ne farkı var o zaman kalın öyleyse Cumhuriyet halk partisinde. Yakındır zaten gideceğiniz yer bellidir! İttihat terakki cemiyetinin gittiği yere kadar gideceksiniz isteseniz de; istemesiniz de…
Çünkü bu millete bir faydanız olmadı. Bu millet sizin ittihat terakkicilerden bir farkınızın olmadığını gördü. Militanca meşru temeli olmayan eylemlerinizle, Atatürk’ün kazanımlarını saymakla karın doyurdunuz. Çalışmadan, çabalamadan kimsede sizi iş başına getirmedi.

Umudumuz Ecevit demokratik sol parti

Tabi ki şimdiye kadar neredeydiniz. diye bazı şeyleri adama sorarlar… Mesele bunlar değil ki; bunlardan önemlidir. Bu ülkede din, dil, ırk, ayrımı yapmayan, halka ulaşan, milli liderin iş başına gelmesi hep engellenmiştir. İnanç değerlerimiz uymasa da; Ecevit halka ulaşan nezaketli halkını düşünen bir liderdi. Bu ülkede iş başına getirilmedi. Ve en verimli zamanlarında iş başına gelmesi engellendi.

Bülent Ecevit’ i beğenirsin beğenmesin o ayrı meseledir. Başarısızlığı güçsüzlüğündendi. Zengin azınlık hüküm sürüyordu. Bir o kadar da dış güçlerin gücü hüküm sürüyordu. Yapabildiğinin en iyisini yapmaya çalışıyordu. Kimseye el etek öpmediği için engellendi.
Demokratik solu kendilerine umut görenler, orada toplanmak isteyenler bilmelidirler ki; Ne Cumhuriyeti biz kurduk, Ne laik devlet vurgusu, Ne Atatürk ün partisi söylemleri, ne karın doyuruyor ne de iş başına getiriyor.

İsyan çıkartmadıkça, savaşmadıkça, militanlaşmadıkça, hiçbir yurttaşın dinini, dilini, ırkını aşağılamadıkça, hepsinin yaşama hakkına güvence oldukça, yaşam tarzına saygı gösterdikçe, iş başına geldiğinde yine cumhuriyeti sen kurmuş ol! Yine laik devlet, yine Atatürk ün partisi siz olun kimse elinizden mi alıyor.
Yok başı kapalılar yine Arabistan’a diyorsan, bu ülkenin inançlarına saygı göstermiyorsan, laik değilsin diye ülke sistemine kimseyi yaklaştırmıyorsan, yine böyle siyasetle gelecekseniz boşuna gelmeyin.Gelipte zahmet çekmeyin! Cumhuriyet halk partisiyle Demokratik sol parti arasına karbon kağıdı koyacaksanız, hay Demokratik sol partiye gelmişsiniz, hay da Cumhuriyet halk partisinde kalmışsınız. Etkisiz elaman olmanıza değmez.

Demokratik sol partinin anahtarı kimdeyse ona çok iş düşüyor. Halka ulaşan nezaketli, özgüvenli, yerli, milli sol görüşlü. Solu toplayan toparlayan, önce bir lider lazım. Küfürbaz olmayan Muharrem İnce’ yi al sana demokrat başkan diye pazarlarsan kimse satın almaz yenilmişte yenilmişlerle bu iş olmaz.

Bu ülkeye katkısı kadar sevdiğim, değer verdiğim Bülent Ecevit ne ise. Recep Tayyip Erdoğan idealimde odur. Türkiye de dinli dinsiz, solcu, sağcı her kültüre sahip insanlarımızla sürtüşerek değil. Bir ve beraber birlikte saygıyla sevgiyle yaşayalım.
Fakirin dostu Ecevit!
Umut Demokratik sol parti …

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 3 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Turgut AkkuşOğuzhan AkipekTuncay Yıldırım Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuncay Yıldırım
Üye

Turgut Abi

Kalemine sağlık. Bülent Ecevit’i severim. Dik duruşlu, bilgili, kültürlü ve herkese eşit durmaya çalışan bir siyaset adamıydı.

28 Şubat sürecindeki tavırları ve sert çıkışları eleştirilebilir pekala. Yaşının ve ömrünün son demlerinde siyaseti bırakmış olsaydı bu kadar yıpranmaz ve yıpratılmış olmazdı. Ve imajı da bu kadar çok olumsuz etkilenmezdi.

Selamlar.

Oğuzhan Akipek
Üye

Turgut Bey,
Çok hoş bir yazı olmuş. Hoş derken okumaktan gerçekten zevk aldım. Sol’u özlemişim.
Uzun süredir çizgisinden çıkmış CHP’yi düşünmekten aslında vatanını seven solcular olduğunu unutmaya yüz tutmuşuz. Yazınızla bunu hatırlamış oldum.
Eski solcular olsalar da sohbet etsek… Gerçek solcuları özledim.
Umudumuz Demokratik Sol Parti
Sağlıcakla kalın