TERS LALE OLMAK

10
189

Bir bavul hazırlamak ister misiniz? Öyle çok uzaklara gitmeden kısa bir seyahat yapmaya. Nereye mi? Kendi içimize. Evet,kendi içimize yolculuk yapmaya.Sıfır masrafla,dolu bir bavul ile geri dönmeye; hayata devam etmeye.

Şimdi kapat gözlerini;hayal et ve dinle. O ağaç hışırtılarını,kuşların seslerini…İlah-i kelamı hisset. Daha derine in.Kalbinin sema gibi dönmesiyle ”FEN” halini yaşa.

Daha da derine in.Varlık aleminde yok olmayı yaşa. Daha da in. Hiçlikte var olmayı yaşa. Arın,arın ve arın. Karşında bir durak var;”Heyhat” durağı.O durağa git ,bir yürek yanmasını hisset ve terk-i dünya eyle nefsini.Rahatla ve daha da arın. Arık huzurda ”Hay” diye yanar gönlün.Terk-i ukba ve  terk-i terk etmiştir yüreğin. Özün,Allah yolunda sırrın sırrı olmuştur.

Bavulunu büyük bir esarra(sır) ile doldurdun. Sadece bir derinlik daha kaldı. Ters lale olmak.Yani hakikat deryasına dalmak.Derine indikçe hakikat deryasında tam teslimiyetsin.

Artık alemde manayı hissedebiliyorsun. Tevekkülün ve tefekkürün artıyor.Sana yeni bir perde açılıyor.Ters lale oldukça kalpte ki sırrın manasına daha da vâkıf oluyorsun. Kalp öyle bir sema halinde oluyor ki; ‘Hay’ esması ve ‘Hu’ esması coşkuyla artmaya devam ediyor.

Öyle bir sefere çıkmışsın ki;Şems’in de dediği gibi:”Allah’ın sırrı sensin,kalbine yolculuk et.” sözünün tecellisine nail oluyorsun.

Şimdi elinde bir bavul.Yolculuk buradan dünyevi aleme devam ediyor.Yanında ise sıfır masrafla aldığın sırlı hediyeler. Ve bavulunu açtın. Peki içinden neler çıktı?

 

Günün sözü:

İster yavaş gitsin,ister acele koşsun arayan elbette bulur. Ey Hak yoluna düşen kişi,isteğine iki elinle sarıl.Çünkü istek,çok iyi bir kılavuzdur.Bazen söz söyleyerek,bazen susarak,bazen koklayarak her taraftan o hakikat padişahının feyz kokusunu almaya çalış. O’nu, yani Allah’ı ara.

MEVLANA(Mesnevi’den Seçmeler)

 

(Not:Terk-i dünya: Dünya işlerini terk etmek, terk-i ukba: ahiret işlerini terk etmek, terk-i terk: hem dünya hem de ahiret işlerini terk etmektir. Ve bunlar tasavvufta Fenafillah olmuş kişilerde görünür.)

[Toplam:15    Ortalama:4.9/5]
Gönderiyi Takip Et
( 5 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
kbrnurrrBaransgdMeryem Melek AyyıldızŞeyma ŞahinTuncay Yıldırım Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuncay Yıldırım
Ziyaretçi
Tuncay Yıldırım

Tebrikler,
Okurken “fena” oldum, biraz “fena”laştım.

Güzel bir tasaffuv yazısı olmuş.
Kaleminize, yüreğinize sağlık Şeyma Hanım…

Meryem Melek Ayyıldız
Ziyaretçi
Meryem Melek Ayyıldız

Tam yazı çok güzel ama bilinmeyen dini terimler fazla diyordum ki en altta çoktan açıklayıvermiş olduğunu gördüm.

Süpersin!

Kalemine, bilgine, yüreğine sağlık!

Yazdıkça yaz ve bizde hep okuyalım inşallah. 🌺

Baransgd
Üye

Yazınızı okurken, kendi iç dünyamda kısa bir yolculuğa çıktım. Çok keyifli bir yazı olmuş. Yüreğinize ve emeğinize sağlık. Rabbim daha iyilerini yazmayı nasib etsin.

kbrnurrr
Üye

yazınıza hayran kaldım … çok güzel ve insan insan kendi özüne hatırlıyor ve çekin düzen vermeyelim, vermeliyiz ve nasıl biri olmalıyım düşünüyor 🙂 🙂