RAHATSIZ OLDUM,OLUYORUM,OLACAĞIM DA…

13
231

Sen mi rahatsız oldun? Evet. Geçmiş olsun.İnşallah önemli bir şeyin yoktur. Teşekkür ederim;lakin önemli bir sorunum var ve kafama çok takıyorum. Allah! Allah! Neyi takıyorsun kafana söylesene? Tamam,tamam söylüyorum.

Neden, bazı şeyleri bize yanlış empoze ediyorlar? Neden, bazı kavramları bizim yanlış anlamamız için sürekli uğraşıyorlar?  Neyi,peki? Başlıyorum anlatmaya.

1.Kara böcek: Böcek ismini çıkarıp yerine Fatma ismini koyduğumuz da ve bize o böceği Kara Fatma diyerek ezdirmeleri. Bunu hiç içim almıyor. Sen kim oluyorsun da bize Hz. Fatma annemizi ezdirmeye çalışıyorsun? Kusura bakma ne sana ezdiririm ismini verip ne de başkasına.

2.Gelin ayakkabısının altına isim: En çok rahatsız olduğum konulardan birisidir. Kardeşim sen eğlence olsun diye yapıyorsun da, bizim isimlerimize niye karışıyorsun? Bizim isimlerimiz kutsaldır. Ayaklar altına da alınmaz.Ne Ayşe’yi yaz,ne de Hayriye’yi… Neymiş efendim bekar kalmayın.

3.İsmin önüne gelen argo kelimeler: Yine söylüyorum, bizim isimlerimiz kutsaldır diye. Bu örneği yabancı bir isimle vereceğim. Düşünsene ismin Mary ve sana deli Mary diyorlar. Mary yerine Kadir ismini koy ya da Hasan,Hüseyin… Aman Allah’ım. Resmen tüyler ürpertici bir hadise.Lütfen ismin önüne argo kelimeler eklemeyelim.

4.Kolaysa başına gelsin: Amin. Bazıları derler ya aman yok hiç almayayım. Kardeşim sen hep zor iş mi istiyorsun?Bak,sana kolaylık diliyor.Amin diyelim inşallah.

5.Kaynana-Gelin-Görümce-Elti:Bu kavga nereden çıkıyor? Biri bana anlatsın.Aklım almıyor. Rahat rahat sevgi ve saygı çerçevesinde yaşamak varken kavga etmek nedir? Beynimize kim yerleştiriyor bunları? Bu kavramları duyunca niye diken diken oluyoruz?    Aile olmuşsunuz artık.Aile kavramını idrak ederek yaşayın.

6.Allah rahmet eylesin: Amin,hepimize. Bazen cenazeler de söylediğimiz şeyleri günlük hayatta kullandığımız da ”tövbe tövbe” diyoruz. Oysa ki ,Allah’ın bizlere rahmet eylemesi ne kadar muazzam bir şey. Bunlar cenazeye has değildir. Günlük yaşamımıza da alalım inşallah.

Evet sevgili arkadaşlar.Rahatsız olduğum konu başlıklarını sizlerle paylaştım.Bu konular beni sürekli rahatsız etmiştir.Hep bizlere bazı şeyleri içerden aşılamaya çalıştılar. Bir nebze de olsa bu tabuları yıkmak istedim.

Çünkü sizler değerlisiniz.

Sevgiyle…

[Toplam:22    Ortalama:4.6/5]
Gönderiyi Takip Et
( 7 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

13
Kimler Neler Demiş?

avatar
6 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
EMİNE BADIRMeryem Melek AyyıldızGülİsa ÜLKERFatih can kul Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Baransgd
Üye

Tek kelimeyle “Muhteşem.” Bu yazınızı milyonlar okur ve bilinçli olurlar inşallah. Bizlerin bilinçli olması lazım. Güzeller güzeli efendimize, Muhammed Mustafa(S.A.V)’e yakışır bir şekilde yaşamamız lazım. Onun izinden gitmemiz lazım.🌹

Fatih can kul
Üye

Farkındalık oluşturmak böyle birsey işte 🙂 bilinc altina empoze edilen ve yanlis olan o kadar cok sey varki. Bunların bazılarının farkinda olmak. bunlardan huzursuzluk hissetmek ve yazıya dökerek bir çok kişininde farkına varmasina vesile olmaya çalışmak. Kalemine sağlık…

İsa ÜLKER
Üye

Kara böcek ve gelin ayakkabısı altına isim başlıklı konular dışında belirttiğiniz dört konu hakkında, ifade ettiğiniz pencereden bakmamıştım. Özellikle 4. ve 6. başlıkta, bilinçaltımıza sorusu ve cevabı sabit olup değişmeyecek şekilde empoze edilmiş durumda. Örf adet gelenek olarak inanç  olarak kabullenmişiz. Farkındalık oluşturan güzel bir yazı ele almışsınız. Tebrik ederim  kaleminize sağlık.

Gül
Üye

çok güzel bir yazı canım Eline sağlık…Şaban ismide aynı şekilde kullanılıyor brnimde kafama takılanlardan…

Meryem Melek Ayyıldız
Üye

Kalemine sağlık Şeyma’cığım.

1. ve 2. madde toplumda yerleşmiş tabular ne yazık ki.

Yazmaktan yılmadıkça değişecek biiznillah.

EMİNE BADIR
Üye

Nokta atışları tam isabet vallahi… Özellikle de Fatıma ismin başına kara getirilip bir böceğe söylenmesi en büyük ayıplarımızdan maalesef…
Emeğinize sağlık 🙂