Pazar Yazıları 19

6
72

HALK SEBZE 

Birkaç hafta önceki yazılarımızda gittikçe artan hayat pahalılığından şikayetlerimizi dile getirmiş önce marketlere inen fiyat terörünün yavaş yavaş pazarlara da inmeye başladığını ifade ederek, mevcut iktidarın önlem ve tedbir alması gerektiğini vurgulamıştık.

Türküde geçen “yiğit muhtaç olmuş kuru soğana” dönemini yaşadığımız  şu günlerde hükümetimiz gelen yoğun tepkilere duyarsız kalmayarak tıpkı halk ekmek gibi uygun fiyatlarda halk sebze kurulacağını duyurdu.

Hatta şu sıralar Ankara ve İstanbul’da şubeler peyderpey hizmet vermeye başladı. Geç de olsa bu yaraya neşter atılması ve bir çözüm bulunması gerçekten memnuniyet verici. Yerel seçimler öncesinde Ak partinin hanesine artı puan olarak geçeceğini söyleyebiliriz sanırım.

Müşteri çekmek için pazarda tezgahın önüne sebzenin meyvenin en iyisini koyup, poşete daha kötülerini hatta çürük çarıkları koyan birtakım pazarcılardan artık sıkılmıştık.

Üstelik istediğimiz meyve ya da sebzeleri seçtirmeyen, “seçmece yok” diyen pazarcılar da cabasıydı.

Halk sebze şubelerini en kısa zamanda ziyaret edip gözlemlerimi sizinle paylaşacağım.

KARTAL’DA ÇÖKEN BİNA 

Her insanın hayattta bir korkusu fobisi vardır derler ya, benim de en büyük korkularımdan biri bir binanın enkazı altında kalmaktır.

Kartal’da çöken binayı gördükten sonra o korkuyu hiç yaşamadığım halde tekrar hissettim. Empati kurdum ve nasıl bir acı ve çaresizlik olduğunu gözlerimin önüne getirmeye çalıştım.

İstanbul’un bir deprem bölgesi olduğunu ve beklenen büyük depremin her geçen gün daha da yaklaşmakta olduğunu düşündüğümüzde endişelerimiz ve korkularımız epey artıyor.

Kartal’da çöken sadece bir binaydı. Deprem sonrasında İstanbul’da yüzlerce hatta binlerce binanın yıkıldığını gözünüzün önüne getirin. Her yerde kaos, kargaşa ve ortalık can pazarı.

Pazar pazar canınızı sıkmak istemezdim ama “Allah’ım sen bizi koru ve bize acı” demekten başka birşey gelmiyor elinden insanın.

Tedbiri elden bırakalı ise çok oldu.

SEDAT PEKER’DEN MERMİ GİBİ SÖZLER 

Mafya lideri olarak bildiğimiz Sedat Peker halkı silahlanmaya davet etti. Emin olun yasalarca suç olarak addedilen halkı kin ve düşmanlığa, nefrete çağırmaktan hatta tahrik etmekten daha ağırını yaptı.

Beka sorunumuz, malum dış güçler ve potansiyel FETÖ tehlikesine istinaden tabir yerindeyse her evde, her hanede mutlaka ateşli bir silah bulundurulmasını ima etti.

Bizim kültürümüzde “şeytan doldurur” diye bir söz vardır. Toplum olarak zaten patlamaya her an hazır bir bomba gibiyiz. Durumlar vahim, toplum olarak psikolojimiz ve öfke kontrolümüz çok da yerinde değil.

En ufak bir kavgada, tartışmada, öfke ve nefret anında herkesin silahları konuşmaya başlarsa Sedat Peker bunun hesabını ahirette nasıl verir?

Sedat Peker “silahlanın” diyeceğine “akıllanın” dese birbirimizi öldürmüş değil, birbirimize can ve hayat vermiş oluruz.

Şiddet ve nefret dili hiçbir zaman kesin bir çözüm yolu değildir. Malınıza, canınıza, hukukunuza şiddet ve ateşli silah yöntemleriyle apaçık bir saldırı olduğunda ancak o zaman ruhsatlı bir silahınız varsa meşru müdafa olarak karşılık verebilir, kendinizi savunabilirsiniz.

Aldığım son haberlere göre Sedat Peker hakkında soruşturma açılmış. Devletimizin kim olursa olsun ülkenin birlik ve beraberliğini, huzurunu bozmak isteyenlerin üzerine kararlılıkla gitmesi alkışlanacak bir hareket.

KADINLAR VE ÜÇ SORULARI

Kadınlar dünyanın her yerinde aynıdır:

İster Türkiye’de olsun, ister Amerika’da, Çin’de, Hindistan’da, Güney Afrika’da, Avustralya’da, Meksika’da aklınıza gelebilecek her yerde…

Hepsi de mütemadiyen şu 3 soruyu her fırsatta sorar:

1-Nerdesin?
2-Ne zaman geliyorsun?
3-Beni seviyor musun?

Her defasında anlayış ve sabırla vereceğiniz cevaplar ilişkinizi ve birlikteliğinizi ayakta tutar. Aman bu soruların cevabını es geçmeyin ve geciktirmeyin derim.

Kadınlardan da yakın zamanda bu sorulara karşılık misilleme gelirse hiç şaşırmayın.

İyi pazarlar.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 4 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Tuncay YıldırımŞeyma ŞahinMuhammet ARICANTuncay YıldırımOğuzhan Akipek Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Oğuzhan Akipek
Üye

Tuncay Bey,
Çayımı alıp balkonda keyifle okudum yazınızı.
HALK SEBZE
Allah amelleri boşa çıkarmaz. İyi niyetle yapılan bu girişimde ihlasla çalışan kişilerin tamamı ecrini alacaktır. Allah hepsinden razı olsun.
KARTAL’DA ÇÖKEN BİNA
Tüylerim diken diken oluyor. Depremden sonra zaman geçince unutur gibi olmuştuk, o günler yine gözümde canlandı. Çok zor.
Allah yakınlarının yardımcıları olsun.
SEDAT PEKER
Türk Yargısı adil ve kuvvetlidir. Hepsi hak ettiğini bulacak inşallah.
KADINLAR ve ÜÇ SORULARI
Yorum yapmak istemiyorum:)
Sağlıcakla kalın

Tuncay Yıldırım
Ziyaretçi
Tuncay Yıldırım

Ne güzel afiyet olsun Oğuzhan Bey.
Teşekkür ederim.

Kadınlar konulu kısma yorum yapmak istemeyişinizi anlayabiliyorum 🙂

Muhammet ARICAN
Üye

Tuncay Bey;
Çöken binada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Sedat Peker konusunda da asıl üzüldüğüm maalesef bu gibi adamlar toplumda prim yapıyor. Gençleri zehirliyorlar. Sözde gariban babası. Allah fırsat vermesin. Kadınlar konusunda da Oğuzhan Bey’e katılıyorum. Yorum yok:)
Fiyatlara müdahale önemli bir konu tabi. Yükselen fiyatlar herkesin belini büktü ama fiyatlar durduk yere yükselmedi. Yapılan müdahale sun’i olduğu için geçici bir çözüm getirir o kadar. Daha kalıcı çözümler üretilmeli. Ayrıca seçim arifesinde iktidarlar popülüzm kokan hareketler yapar.
Selametle.

Tuncay Yıldırım
Ziyaretçi
Tuncay Yıldırım

Muhammet Bey,

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Tespitlerinize katılıyorum.
Selamlar.

Şeyma Şahin
Üye

Kadınlar ve Üç Soruları… İyiymiş 🙂
KALEMİNİZE SAĞLIK…