Pazar Yazıları 18

8
66

PAZAR YAZILARI 18

MA(Ğ)DUR O!

Güney Amerika ülkesi Venezuela tekrar karışmış durumda. ABD’nin başını çektiği ve Batı’nın işbirlikçiliğiyle dahil olduğu yeni bir iğrenç tezgah ve senaryo sahneye konuluyor.

Amaç meşru hükümeti ve Maduro’yu devirmek yerine kendi kukla yönetimlerini başa geçirmek.

Bundan sonra ne olursa olsun tarih, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu tarihe altın harflerle yazacak.

Çünkü şu an Ma(ğ)dur o!

Bilhassa yeryüzünde şu an hem ABD’ye hem de İsrail’e bu derece kafa tutabilecek başka bir devlet adamı yok.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan bile bir yere kadar dayanabildi. Bakınız: Rahip Brunson olayı ve sonrasında yaşananlar.

Bir devletin başka bir devletin muhalefet liderini devlet başkanı olarak tanıması ve seçimle iş başına gelmiş meşru devlet başkanını yok hükmünde sayması düpedüz eşkiyalıktır.

Eşkiya Amerika ve işbirlikçileri 15 Temmuz’da olduğu gibi yine kaybedenlerden olacak.

Trump’un muhalefet liderini devlet başkanı olarak atamasına Başkan Erdoğan’ın “üzgünüm ve şoktayım” tarzında bir mesajla karşılık vermesi biraz değil çok ama çok hafif kaldı Dünya lideri olma imajını halen elinde bulunduran Erdoğan’ın daha sert ve okkalı bir tepki vermesini beklerdik.

DİN ZABITALARI

Ülkemizde bir takım zihniyetler tabir yerindeyse din zabıtalığına soyunmuş durumda. Sevmedikleri cemaatlerin ve hocaların konferanslarını devlet kurumlarına şikayet ederek engellemeye ve iptal etmeye çalışıyorlar.

En son yaşadığımız olayda Mustafa İslamoğlu’nun Manisa’daki bir konferansı kendisini sevmeyen bir güruh tarafından edilen şikayetler neticesinde iptal edildi.

Bundan bir iki ay önce de İhsan Şenocak hocaefendinin bir konferansı iptal edilmişti. Bu sefer şikayet edenler tarafında Atatürkçü ve CHP’li bir kısım zihniyet vardı.

İhsan Şenocak hocanın çoğu fikrine katılmasam da ilmi birikimine ve hocalığına saygı duyarım. Onun fikirlerine katılmamam düşüncelerini özgürce kamusal alanda ifade etmesine mani olmuyor.

Susturmak, söz hakkı tanımamak, gücün varlığına şikayet etmek müşriklerin ortak özelliğidir. Peygamberleri her dönem susturmaya çalışan müşriklerden, kafirlerden ne farkımız var Allah aşkına?

HÜSN-İ ZAN, SU-İ ZAN

Ömrümüz insanların niyetini anlamaya çalışmakla geçiyor. Her nedense evhamlarımızdan, kuruntularımızdan, önyargılarımızdan, şüphelerimizden, “acaba”larımızdan kendimizi bir türlü kurtaramıyoruz.

Hüsn-i zan ile sui zan ikilemi arasında gidip geliyoruz. Gerçi bu ayrımı bir ikilem olarak yansıtmak da başlı başına bir sui zan sayılabilir. Nerede duracağımızı bir türlü kestiremiyoruz.

Kendimizle hemhal ve meşgul olacağımıza başkalarıyla “olağanüstü hal” durumunda oluyoruz. Normalleşmekten çok anormolleşmeye doğru hızlıca yol alıyoruz. Başkalarının hayatları kendi hayatımızın önüne geçmiş durumda, hatta bazıları için kıskançlığın ötesinde neredeyse referans olma durumunda.

Kafamızda binbir türlü Dallas filmini oynatacağımıza, mesela Cosby Ailesi’ni gözlerimizin önünden bir film şeridi gibi geçercesine yayına alsak hayatımızı daha enerjik, neşeli ve mutlu kılarız.

DİN TASAVVURUMUZ

Savunamadığınız ve aksini ispat edemediğiniz bir dini gerekçeyi; “yanlışı yapan O, ben değilim” diyerek pekala geçiştirebilirsiniz.

Ama bu öbür dünyada sorumlu tutulmayacağınız anlamına gelmez.

Annenizden, babanızdan, dedenizden, hocanızdan ya da bir imamdan öğrendiğiniz din, iman ettiğiniz dînin hakikatini tümüyle yansıtmıyor ya da tam tersini de yansıtıyor olabilir.

İşte tam da burada akıl ve irade devreye girer. İnancınızı ve hayatınızı sorgulamak, araştırmak, akletmek, düşünmek ve bunları hayatta tatbik etmek ve nihayetinde inancınıza pratik anlam kazandırmak, sizin inancınız hakkında üstün bir çaba gösterdiğinize dair öbür dünyada güçlü bir referans olabilir.

Nakleden değil, akleden bir kalp ve zihin ahirette ciddiye ve muhatap alınmanız için her zaman bir tercih ve “kabul” sebebidir.

İyi pazarlar efendim.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 4 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

8
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Şeyma ŞahinTuncay YıldırımOğuzhan AkipekTuncay YıldırımMuhammet ARICAN Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muhammet ARICAN
Üye

Tuncay Bey;
Her yazınız ben de değişik bir tad bırakıyor. Genel olarak baktığımda satır aralarına sıkıştırdığınız mesajlar yazılarınızı farklı kılıyor. Hatta ben yazılarınızın asıl amacının bu mesajları vermek olduğunu düşünüyorum. Ve açıkcası pek çoğuna katılıyorum.
Diğer taraftan da keskin olmama çabanız, konjöktür dışına çıkmamanız yazıyı tekdüze hale getiriyor ve beni -ne yalan söyleyeyim- sıkıyor. Yazılarınızda bazen garip çelişkiler buluyorum, bunu da bu çabaya bağlıyorum.
Fikirlerinizi daha açık ifade ettiğiniz taktirde sizi daha keyifle okuyacağımı ifade etsem, umarım haddimi aşmış olmam.

Tuncay Yıldırım
Ziyaretçi
Tuncay Yıldırım

Muhammet Bey, Çok teşekkür ederim nazik ve yapıcı yorumlarınız için. Evet yazılarımda mesaj verme kaygısı taşıdığım tespiti doğrudur. Dengeli, ortada, hakkaniyeti ve adaleti temsil etmeye çalışma bağlamında ölçülü ve tartarak yazmayı tercih ediyorum çoğu zaman. Hayatın kendisi çelişkiler yumağı değil mi zaten? Felsefede “ikicilik” olarak geçer. Herşey zıddıyla ile kaimdir. Yazılarıma da yansımasını doğal buluyorum açıkçası. Yani bir konuda yazı yazar, tezlerimi ileri sürerken antitezleri de sunmaya çalışıyorum. Bir tür beyin fırtınası ya da düşünce tefekkürü olarak da adlandırabiliriz. Taraf değilim belki de, araftayım. Fikirlerimi açıkça ifade ediyorum aslında bazen kullandığım aforizmalar anlaşılmamı güç kılabiliyor. Taraflar arasında bir taraftan diğer… Daha fazla oku »

Oğuzhan Akipek
Üye

Muhammet Bey merhaba,
Yorumunuza katılmıyorum fakat ifadeleriniz hoşuma gitti. Tabiri caizse, biraz da hoşgörünüze sığınarak gidiş yolunuza puan verdiğimi söylemek istedim.
Yorumlarınız, yazılarınız daim olsun inşallah.
Sağlıcakla kalın

Oğuzhan Akipek
Üye

Tuncay Bey merhaba, MA(Ğ)DUR O! Süper bir başlık, tebrik ederim. Hayran kaldığımı belirtmeliyim. Maduro’yu çok eleştirenler vardır. “Ne yapabilir” diye düşünüyorum. Ölümüne direniyor. Erdoğan’ın Maduro’dan bir farkı var, işleri öncelik sırasına koyuyor. Postayı peşinen koymuyor, yeri ve zamanı geldiğinde yapıştırıyor. Daha akıllı. Bazen de eleştirilmekten korkmadan doğru olduğuna inandıysa koza koz karlı alışverişler yapabiliyor, rahibi vermesinde olduğu gibi. Böyle zannediyorum. DİN ZABITALARI Bu kesimden hoşlanmasam da bazen hikmetli davrandıklarını düşünüyorum. Cemaatlerin artık sivil toplum örgütü haline gelmesi lazım. Ama biz yaparsak infial çıkar. Bunu önce Avrupa’dan görmeliyiz. HÜSN-İ ZAN, SU-İ ZAN Dedikodunun kökeni de su-i zan’ın şer lezzetinden beslenmiyor mu?… Daha fazla oku »

Şeyma Şahin
Üye

”MA(Ğ)DUR O!”
Maşallah diyorum… Zeka diyorum… Başka da bir şey demiyorum 🙂
KALEMİNİZE SAĞLIK…