Orta Çağ Karanlığı

0
39

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDAN 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA MERASİMİNDE ÇOK KONUŞULAN GÖRÜNTÜLERLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATTI;

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünü olan 10 Kasım anma merasiminde küçük yaştaki öğrencilerin Atatürk resminin önünde secde etmesi sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu. Çekilen görüntülerin ilki Gaziantep’teki Mehmet Ali Eruslu ilkokulu, ikincisi Bursa’nın İznik ilçesinde ki Elbeyli İlköğretim okulunda ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 81’inci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında bir okulumuzda gerçekleştirilen programın sosyal medya üzerinden kamuoyuna yansıyan görüntülerle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

“10 Kasım Atatürk’ü anma programı anılmadan uzaklaştırılmak pedagolojik açıdan kabul edilemez bir algıya sebebiyet veren söz konusu etkinlikle ilgili inceleme-soruşturma başlatılmıştır.” denildi.

Bursa ve Gaziantep’te 10 Kasım Atatürk’ü anma merasiminde Atatürk resminin önünde secde eden öğrencilerin görüntüsünün yer aldığı fotoğraf büyük tepki ve tartışmalara yolaçtı.

Söz konusu fotoğrafların sosyal medyada hızla yayılmasıyla Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlatı.

Atatürk’ü anma merasiminde ki görüntü ve videolar daha ilk okul çocuklarının Mustafa Kemal Atatürk’ün resmine secde ederken çekildiği ve sosyal medyaya düşen görüntüler herkesin kafasında çocuklarımızı kime emanet ediyoruz düşüncesini yarattı.

Çocukların, Atatürk posterine secde ettirildiği görüntülerin ilki Gaziantep’teki Mehmet Ali Eruslu ilkokulunda yaşandı. Anma programında çekilen fotoğrafta 6 çocuğun elinde Atatürk posteri tutan bir çocuğun etrafında secde eder vaziyette durmaları yer aldı. Sosyal medyada büyük tepkilere neden olan fotoğraf, küçük çocukların beyinlerini hurafelere doldurarak gelecekte ruh sağlığını bozan, bilinç altı subliminal mesaj vermek suretiyle bir nevi hipnoz ederek putculuğa, heykelciliğe tapınmayı normalmiş gibi göstererek özendirilmesi vehametin önemini ortaya koydu.

Milli Eğitim Bakanlığı yayınlanan bu görüntüler üzerine konu ile ilgili Gaziantep ve Bursa’da soruşturmalar başlatı. Yapılan programla ilgili görüntülerin kabul edilemez olduğu belirtilerek, soruşturma başlatıldığı duyurmuştu.

Çocukların Atatürk’ün resmine secde ettirildiği iddialarını kabul etmeyen, kendini ve gösteriyi hazırlayan öğretmeni savunan okul müdürü H.S, internette yer alan benzer koreografilerden esinlenerek gösterinin hazırlandığını söyledi. Ayrıca merasimle ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattığını iletti.

Diğer tarafta okul müdürü H.S ve ismi açıklanmayan öğretmenin ilk savunmasında “Merasimi izleyen arka sıralardaki veliler ve öğrencilerin de merasimi, koreografiyi görmeleri için dizlerinin üstüne eğilmeleri gerektiğini, secdenin asla söz konusu olmadığını beyan ederek, ifade verdikleri öğrenildi.

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, fotoğrafların ve videoların sosyal medyada yayınlanlandıktan sonra okul müdürü H.S ile programı düzenleyen öğretmen hakkında Milli Eğitim Bakanlığı ve il Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturmanın devam ettiği iletildi.

Mustafa Kemal Atatürk posterinin önünde secde eden-ettirilen öğrencilerin yer aldığı diğer okulun Bursa’nın İznik ilçesi Elbeyli İlk öğretim okulu olduğu ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı görüntülerle ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığını bildirmişti.

Geçen yılda 10 Kasım’da aynı görüntüler yaşanmıştı. Asıl sorulması gereken soru şu.

Orda yapılan gösteriden velilerin haberi varmıydı. Özellikle gösteride görev alan çocukların daha önceden prova yapmış olmaları gerekir ve bu provalardan ailenin haberinin olmaması imkansız. Hadi diyelim çocuklar ailelerine 10 Kasım merasimleri için prova yapıyoruz diyebilirler provanın içeriğinden haberleri olmayabilir. Peki merasimin yapıldığı anda veliler tepki gösterdimi, göstermedimi. Göstermedilerse neden göstermediler yoksa biliyorlarmıydı.

21. yüzyılda aydın nesiller yetiştireceğiz diyerek masum çocukları ortaçağ karanlığına gerimi getiriyoruz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gönderiyi Takip Et
( 0 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir