Onların Parasında, Bizimse Yüreğimizde; “IN GOD WE TRUST” Yazar

25
162

Doların yükselmesiyle beraber muhalif kesimde gördüklerimiz, bizi şaşırtmadı. 

Bu olaylarla da şahit olduk ki kimilerinde vatan ve iman sevgisi paralel ilerliyor. Biri mevcutsa diğeri de aynı minvalde yol alıyor, biri yoksa diğerinin de maalesef esamesi dahi okunmuyor.

“Onların doları varsa,bizim de Allah’ımız var” karşılığını hafife alıp alay eden kişilerin; bilim ve teknolojide ileri, özgürlüklerin, müreffeh yaşamın baskın ülkesi olan ve dünyaya yıllardır yön veren  A.B.D.’nin parasında yazan meşhur cümlenin manasını bilmedikleri ya da dikkat kesilmedikleri ne kadar da aşikar.

Araştırmacı, yazar H. Hüseyin Korkmaz’ın  “Bilinmeyen Amerika” adlı kitabında da bahsettiği üzere; A.B.D.’nin kurucularından biri olan, hiç bir kiliseye bağlı olmayan ancak Allah’a inanan Thomas Jefferson ülkesi kurulurken sunduğu öneride; “Yönetimin temelinde mutlaka Allah olmalı, yönetim mutlaka Allah’a dayanmalıdır. Hükümetin bünyesindeki otorite, kendisinden büyük olmalı, yani bu otorite Allah otoritesi olmalıdır.” der.

Doların üstünde de yazan; “IN GOD WE TRUST” (Biz ancak Allah’a güveniriz.) cümlesi de işte bu mantalitenin altını çizip adeta sembolleştiren mahiyettedir.

Yani A.B.D.’nin temelinde az ya da çok ilahi adalete ve akaide sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Zaten en son başkan Donald Trump bile Washington’daki görkemli yemin töreninde;  “ABD’nin başkanlık makamını sadakatle yürüteceğime ve elimden gelenin en iyisini yaparak ABD Anayasası’nı muhafaza edeceğime, koruyacağıma ve savunacağıma yemin ederim.” diyerek halkının huzurunda, dünyada da  canlı yayını izleyen yüzmilyonların önünde İncil’e el basarak yemin etmedi mi?

Gerçi bize göre tahrif olmuş onlara göre ise kutsal olan bir kitaba el basarak çoktan çarpılmışa benziyor. Ayrıca zalimlikte evet, elinden gelenin en iyisine ant içmiş ve uygulamış olduğuna da bütün dünya şahit.

Bizde ise garpın aşığı kesim İslâmın ruhunu anlamak şöyle dursun, hayran oldukları batının din menşeili olduklarını bile görmezden geliyorlar.

Şöyle bir kıyaslama yapınca batı insanından sekülerlik anlamında fersah fersah ileride bizim din ve devlet işlerini ayırmayı pek bir seven elit insanımız.

Şahsen ben Recep Tayyip Erdoğan’ı başkanlık yemini yaparken Kuran-ı Kerim’e el basmış halde düşünemiyorum. Şeriat geliyor diye ülkeyi birbirine katarlardı o kesin. Dolar da arttıkça artar, “Hükümet ülkeyi batırdı, her şerde bir hayır var.Güle güle R.T.E.” diyerek mutlu da olurlardı.

Böylesi anlayışdan gelen bir diğer şaşırtıcı durumda; cumhurbaşkanının “Birlik olalım, aynı gemideyiz.Yastık altındakileri çıkarıp bozdurun.” sözüne inat söyledikleri; “Hayır, aynı gemide değiliz.” karşılığı.

İster kabul etsinler, ister reddetsinler zaten aynı gemideyiz ve bir bedel ödeniyorsa ülkece hep birlikte buna göğüs gererek karşılığını vereceğiz.

Bunun başka çıkar yolu yok ki!

Ülkeyi müdafa ederken senin görüşünden olmayan insanlar da nasıl ki şehit oluyor ve bu durumu sorgulamıyor, kolaylıkla sindiriyorsan, nefret dahi etsen ülkenin en üst makamındaki kişinin sözlerini kişisel algılamayıp, ülken adına şöyle bir kulak kabartacaksın.

Darbelerin, ekonomik sıkıntıların dünyevi yaşantıdaki tuzu kuru siz beyaz Türkleri zaten teğet geçtiği gerçeğine sığınıp içinizi ferah tutuyorsanız onu bilemem ama vicdanı ve kalbinde zerre miskal vatan sevgisi olan herkes; yurdunun menfaati için birşeyler yapması gerçeğinde birleşir.

Bu arada “Özgür bir ülkede değiliz, bizi çok dışladınız.” diyenler 15 yaşında vatanı için şehit olan Eren Bülbül’le de mi aynı gemide olmadıklarını düşünüyorlar? 

Ah! Diniyle bir türlü yıldızı barışmayan “Vatan sevgisi imandandır.” hadis-i şerifini söz ve tavırlarıyla teyit eden iflah olmaz sol görüşlüm! 

15 Temmuz Şehitlerinin canları yastık altında mıydıda o gün çıkarıp bozdurdular?

İşte buna ülkesi için her şartta gerekeni yapan kuvây-ı milliye ruhu diyorlar.

Yok ama bazıları öyle inat ki görmüyor görmesi gerekeni ve yapmıyor da!

Kalpleri mühürlü halde akıllarındaki ruhsuz medeniyet köprüsünden yıllarca yürüyerek, aciz bedenlerini batı cenahına taşıdılar  ve kaldılar orada hep!

İnsanlık tarihinin 2. Âdemi varsayılan Hz. Nuh gemisine; Kur’an-ı Kerim’in beyanlarından varılan sonuca göre; sadece evcil hayvanları aldığı, yılan,çıyan gibi canlıların  o gemide olmadığı söylenilir. 

Bence o gemide; görüntü itibariyle hem yılan, hem kedi, hem de karga gibi olan tarif edilmesi güç bir türde vardı.

Aksi halde sahip olduğu dolarları Türkiye’deki hükümete inat, kiliseye bağışlayacağını söyleyen terzi yamağını, dolar daha da yükselecek 10 tl’yi görecek diye sevinçle bekleyen o gazeteciyi ve yeter ki Recep Tayyip Erdoğan gitsin de ülke ne hale düşerse düşsün diyenlerin genetik algoritmalarından fışkıran nankörlüklerini, sinsiliklerini, kindarlıklarını mümkün değil başka türlü açıklayamam!

Onların Parasında, Bizimse Yüreğimizde; “IN GOD WE TRUST” Yazar

Yazarı Takip Et - Meryem Melek Ayyıldız
( 2 Takipçi )
X

Yazarı Takip Et - Meryem Melek Ayyıldız

E-mail :*
[Toplam:4    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 13 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *
Profile Status
ACTIVE

25
Kimler Neler Demiş?

avatar
12 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
Zeynep yavuzGülMeryem Melek AyyıldızHandan Sude ÖzezerUtku Güner Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sirin
Ziyaretçi
Sirin

Meryem Hanımm,
Tebrik ederim.
Çok güzel değerlendirmişsiniz güncel mahiyetimizi.

Hüseyin İmamoğlu
Ziyaretçi
Hüseyin İmamoğlu

Meryem hanım, bilginizi, birikiminizi, işlek, maharetli kaleminizi ve de cesur yüreğinizi yansıtan çok güzel bir yazı..Her zamanki gibi zevkle okudum ve çok yararlandım.Tebrik ediyor, başarılarınızın artarak devam etmesi temennilerimle, saygılarımı sunuyorum..

Turgut Akkuş
Üye

Meryem hanım ,
Amerikayı sizinle yeni yeni keşfediyoruz. Paranın üzerindeki yazıyı dikkatinizden kaçmaması, çok ilgimi çekti. Tebrik ederim. Güzel bir yazı okudum .

Tuncay Yıldırım
Üye

Meryem Hanım,

Güzel bir noktadan yakalamışsınız. Etkili ve başarılı bir yazı olmuş.

Tebrik ederim.

Ayrıca yüreğimizde “iyyake nabudü ve iyyake nestain” yazar.

İsa ÜLKER
Üye

“Birlik olalım, aynı gemideyiz.Yastık altındakileri çıkarıp bozdurun.” sözüne inat “Hayır, aynı gemide değiliz.” karşılığını verenler, Tıpkı adı Japon yapıştırıcısı olan ürün gibiler.

Japon yapıştırıcısının da adı Japon ama Amerika üretimi ürün. Bizdenmiş gibi görünen, isimlerinin başlarında TC yazanların, Dolar’ın artışında ki sevinçlerine baktığımızda da, Amerika ürünü olduklarını bizlere göstermiş oluyorlar.

Kaleminize yüreğinize sağlık Meryem Melek Hanım. Tebrik ederim.

Utku Güner
Ziyaretçi
Utku Güner

Meryem Hanım, yazılarınızın hepsini okudum. Ağzınıza yüreğinize sağlık bütün yazılarınız çok güzel, Günümüzdeki konulara değinerek çok güzel değerlendirmelerde bulundun. Tebrik ederim. Başarılarının devamını dilerim

Handan Sude Özezer
Ziyaretçi
Handan Sude Özezer

Bunu bende bilmiyordum. Teşekkürler 👍

Meryem Melek Ayyıldız
Ziyaretçi
Meryem Melek Ayyıldız

Rica ederim 🌺

Gül
Üye

Yürepine sağlık Melek’cim harika yazmışsın.Doların üzerindeki” In God We Trust” yazısı hiç dikkatimi çekmemişti. Beni aydınlattığın için ayrıca teşekkür ederim!

Meryem Melek Ayyıldız
Ziyaretçi
Meryem Melek Ayyıldız

Nazik güzel insan. Teşekkür ederim değerlendirmen için. 🌺

Zeynep yavuz
Ziyaretçi
Zeynep yavuz

Harika bir yazi…Tebrikler…

Meryem Melek Ayyıldız
Ziyaretçi
Meryem Melek Ayyıldız

Teşekkürler,varolasınız. 🌺

Şeyma Şahin
Üye

”Onların Parasında, Bizimse Yüreğimizde; “IN GOD WE TRUST” Yazar” HEYYYTTT Beee…
Meryem’im ne güzel yazmışsın sen öyle…Maşallah… (İzninle son sözü ben de paylaşacağım.)
YÜREĞİNE,KALEMİNE,ELİNE VE EMEĞİNE SAĞLIK…İşte budur.

Kadir
Ziyaretçi
Kadir

Harika bir yorum kalemine yakışan bir yazı olmuş

Özlem Günay
Ziyaretçi
Özlem Günay

Sayende yine yeni birşeyler öğrendim. Ellerine sağlık 👏