MANEVİ DOKTOR OLMAK

4
192

Herkese selam. Bugün yazdığım yazı belki bazı insanları rahatsız edebilir. Hatta eleştiri dahil alabilirim. Saygı çerçevesinde olduğu müddetçe her konuya açığım.

İnternette gezinirken gözüme takılan bir olayı sizlerle paylaşmak istedim. Bir TV programında Sayın Seda Akgül “ameliyatlı kadın dahi evleniyor. Bir ben evlenemiyorum.” sözü beni çok üzdü. Ameliyatlı kadın dediği kişi ise Sayın Selin Ciğerci. Tabii diyebilirsiniz  “sen niye üzülüyorsun” diye. İnsanım da ondan üzüldüm. Kişinin yapmış olduğu şey hiç kimseyi ilgilendirmez. Allah ile kul arasındadır. Savunduğum da bir konu değil. Burada söz konusu  ‘kalp kırmak’ ve ‘rencide etmek’. Bu sefer de siz de yanlış yapmış oluyorsunuz. Hayatım boyunca da büyük konuşmaktan sakınmaya çalışan birisiyimdir.

Ben de o zaman  “sizin ameliyatlı kadın dediğiniz insana neden zamanında manevi destekle yanında olmayıp, ameliyat olmasına izin verdiniz?”  diye sorarım. Aslında bu soru hepimize.

İki yıldır düşünüyorum. Hormon bozukluğu yaşayan insanların elinden tutup iyileştirmek yerine hep ötekileştiriyoruz. TV programların da bir kaç kişiyi dinledim. Çıkardığım sonuç ise ‘çocukken yetiştirilme tarzını’ buldum.

Peki bizler hormon bozukluğu yaşayan insanları iyileştiremeyiz mi? Elinden tutup Kur’an’la, tıp ilmiyle ve psikolojik destekle kurtaramaz mıyız? Kalp kırmak yerine bunları düşünüp, icraate geçirmek gerekmez mi?

Hep bir hayalim vardı. Hormon bozukluğu yaşayan kişileri Kur’an’la, tıpla ve psikolojik destekle kurtarmak adına bir vakıf açmak. Artık herşeyin vakfı, derneği var. Neden bunun da olmasın ki?

Kimseyi de kırmak istemiyorum. Lakin o insanların da maneviyatları var. Sonuç ; elinden tutup kaldıran yok.

Bizler ötekileştirmeyi ve ön yargıyı benimsemişiz. Hep insanların kuyusunu kazarak yaşamışız. Dedikodu almış başını gitmiş zaten. Kimse kimsenin yüzüne dahi bakmaktan kaçınıyor. Eee, ne olacak şimdi?

Artık bir silkelemenin zamanı geldi. İnsanların kalplerine sevgiyle dokunmanın zamanı geldi. Belki de bu da bizim imtihanımızdır.

İnsanları yargılamadan önce dönüp bir kendimizi sorgulayalım. O vakit, aradığımız tüm soruların cevabını bulacağız.

Ötekileştirmek yerine, elinden tutup kaldıralım. Manevi doktor olalım. O zaman iyi ki diyeceksiniz.

Sevgiyle…

Günün ayeti:

Ey iman edenler! Zandan çokça sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin gizli kusurunu araştırmayın ve biriniz, diğerini çekiştirmesin. Herhangi biriniz ölmüş kardeşinin etini yemeyi sever mi? İşte bundan iğrendiniz. O halde ‘Allah’ a saygı duyup emrine uygun yaşayın ‘aykırı davranmaktan sakının. Şüphesiz Allah tevbeleri kabul edendir, çok merhametlidir.

(Hucurat /12)

Yazarı Takip Et - Şeyma Şahin
( 1 Takipçi )
X

Yazarı Takip Et - Şeyma Şahin

E-mail :*
[Toplam:5    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 4 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
happyMeryem Melek AyyıldızBerra Nur Er Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Berra Nur Er
Üye
Berra Nur Er

Çok güzel bir yazı olmuş.Hele ki son kısım akılda ve en önemlisi kalpte çok güzel etki bıralıyor.Kalemine sağlık güzel insan👍🏻

Meryem Melek Ayyıldız
Üye

Oldukça ekstrem bir konuya değinmişsin. Her zaman ki gibi iyiniyetini konuşturarak optimist bir ruhla ele almışsın olayı. Kalemine sağlık 🙂