“İçimizdeki Suriyeliler”

4
107

“İÇİMİZDEKİ SURİYELİLER”

Eskiden sadece dünyalılar ve uzaylılar vardı. Şimdi ise dünyalılar, uzaylılar ve Suriyeliler var.

Uzaylıların varlığı muamma belki ama Suriyeliler gözümüzün ve insanlığın önünde apaçık bir imtihan gibi duruyor.

Tüm dünya olarak kendimizi onlardan o kadar soyutladık ki, artık neredeyse onları insan dışı varlıklar olarak görmeye başladık.  İnsan sınıfından saymadığımız gibi onlara insanca yaşama koşullarını bile çok gördük.

Savaştan kaçan bu insanların bir süre sonra ülkelerine dönmelerini beklerken sayıları her geçen gün arttıkça ve adeta yanı başımızda her yerde onları görmeye, bir kısmının hal ve tavırları tahammül sınırlarımızın limitlerini zorlamaya deyim yerindeyse belirgin bir şekilde onlardan rahatsız olmaya başlayınca artık onları istemez olduk.

Neredeyse Suriye’ye yakın coğrafyada yer alan her ülke onlardan “illallah” etmiş durumda. Sınır kapılarını kapayanlar mı dersiniz, sınırı geçmeye çalışırken koşanlara çelme takanlar mı ya da her türlü insanca muameleyi gösteren mi (!) veyahut sınırları açalım Avrupa’ya salalım diyenler mi…

Bu denli ve son derece insani davranış ve tavırları (!) başka örneklerle de çoğaltmak epey mümkün. Ama ortalama vicdan sahibi bir insanın ilkin  “kardeşim bunlar hayvan değil insan!” diye haykırası geliyor.

Onlara sırtımızı dönmeden, kafamızı çevirmeden ve yolumuzu değiştirmeden önce onların da tıpkı bizler gibi insani ihtiyaçlarının olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Son yüzyılda “insan hakları” kavramının “hakkı”ndan gelen ve ortada “insan” adına bir şey bırakmayan Batı’nın Suriyelilere bakış açısını az çok anlayabiliyoruz. Ama İslam dünyasının genelinin kendi din kardeşlerine olan ve ilgisizliğini ve daha doğru bir ifadeyle vurdumduymazlığını anlamak inanın mümkün değil.

Bu  konuda ülkemizin hakkını iyice vermek lazım. Sınırlarını, gözlerini ve vicdanlarını kapatanlara inat,  haddinden de fazla sınırlarını, kapılarını, ellerini, kollarını açan ekmeğini suyunu aşını paylaşan Türkiye tabir doğruysa yeryüzünün zekatını kendi imkanları nispetinde ödüyor.

Peki ya “içimizdeki Suriyeliler”e ne demeli? İçimizdeki Suriyeliler derken lütfen ülkemize sığınan ve bu topraklarda hayat mücadelesine devam eden Suriyeli kardeşlerimizi kastettiğimi düşünmeyin.

Onları insan olarak görmeyip, horlayan, aşağılayan, her türlü kötülüğü yakıştıran, hakaretler yağdıran açıkça buğzeden kendi insanımızdan bahsediyorum. “Kem söz sahibine aittir” bumerangının tekrar sahibine döndüğü ve onlara yakıştırılan her türlü olumsuzluğun bizzat bu olumsuzluğu etiketleyenlerin düştüğü hisler acısı durumu anlatmaya çalışıyorum.

Nefret ve kinlerini kustukça nasıl da insanlıktan çıktıklarını görebiliyor musunuz? Asıl insanlığa ve yardıma muhtaç olanlar bu tipler. Karalamaya ve aralamaya çalıştıkları düşmanlık kapısının ve toplumu kışkırtıp saçmak istedikleri nifak tohumlarının bizzat kendilerini ifade ettiğini fark etmemek çok da zor değil.

Bu ülkede hayatını idame ettiren Suriyeli kardeşlerimize sağlanan ayrıcalıklar ve kolaylıklar pekâlâ eleştirilebilir amma ve lakin “ülkelerine dönsünler, gitsinler savaşsınlar” demek pek sağlıklı, hakka yaraşır bir yaklaşım değil. Savaştan ve savaşın doğurmuş olduğu yaşam şartlarının zorluğu ve imkansızlığı nedeniyle Türkiye’ye sığınan bu insanlara sırt çevirmek yerine empati kurarak onları anlamaya çalışmalıyız.

Bu bir insanca bir tavırdır aynı zamanda. Onların düştüğü duruma bir gün bizim de düşmeyeceğimizin garantisi var mı?

“Ne halleri varsa görsünler” tavırlarını bırakıp, kendilerini geçindirebilme durumuna gelinceye kadar “ne ihtiyaçları varsa karşılayalım, paylaşalım” seferberliğine ve yardımseverliğine elimizden geldiğince katılmalıyız.

Emin olmalıyız ki hayatın olağan akışıyla bütünleşmesine vesile olduğumuz her Suriyeli kardeşimiz bize, insanlığa ve başka insanların hayatlarına katma değer olarak geri dönecektir.

Tuncay Yıldırım

[Toplam:3    Ortalama:4.3/5]
Gönderiyi Takip Et
( 3 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Tuncay YıldırımŞeyma ŞahinTuncay YıldırımSebatiilgar Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sebatiilgar
Üye

Kaleminize sağlık.Bencede onlar bizim misafirimiz. Savaş ne zaman sona erer bilinmez ama artık suriyeli kardeşlerimizle yaşamaya alışmalıyız. Savaş bitince giderlermi bilmem.Kendim onlarla çok ilgilendim.çokca yardım ettim.ailecek.Bence bir an önce ülkelerine gitmeleri iyi olur diye düşünüyorum.Değişik bir millet. İyiside var kötüsüde var.Bizim gibi bir ülke bu kadar insanı daha ne kadar bakar bilemem. Ülke olarak maddi ve manevi açıdan çok zarardayız. Savaş uzadıkca sorunlarda artıyor ülkemizde.

Tuncay Yıldırım
Ziyaretçi
Tuncay Yıldırım

Sebati Bey,

Çok haklısınız. Savaş tamamen bitince kendi topraklarına gideceklerini düşünüyorum. İnsanın kendi vatanı gibisi yoktur çünkü. Onların da kendi topraklarını özlediklerini ve bir gün geri döneceklerini düşünüyorum.

Öncelikle savaşın bitmesi ve Suriye’de hayatın normale dönmesi gerekiyor.

Teşekkürler

Şeyma Şahin
Üye

Tuncay Bey; son paragraf nokta atış. KALEMİNİZE SAĞLIK…