Günümüzde Moda, Ahlâksızlığın Ahlâkı

0
109
Oturmuş kitabımı okuyup çayımı yudumlarken nereden aklıma geldiyse değişim  kelimesi geldi sakız oldu gitti…

Oysaki ben hep şunu söylerim “Değişen zaman değil sürekli akışta olan, insandır. Yine Asr suresinde belirtildiği gibi hüsranda olan insandır.”

Doğa olaylarından biliriz ki nehrin suları sürekli ve durmaksızın   akar. İşte insan ise,nehrin sularında akan cisimler gibi. Bir yere kadar gider. Zaman da  böyle değimlidir…

Günümüz insanının değişkenliği, hâlleri, renk ve huy alışları genelin durumuyla birliktedir Bu günün insanın besleyen şeyler alabildiğine etkili. Artık bir medya gerçeği var ve çok kapsamlı, çok geniş..

Ne yazık ki çocuklarımız; edebi, ahlâkı artık aile ortamından, Alimlerin  dizlerinin dibinden, medreselerden, iyi hocalardan, yada okudukları kitaplardan öğrenmek istemiyor artık.

Dünyaya gözlerini açanlar kendilerini sosyal medya içinde buluyorlar. Henüz üç yaşındaki bir çocuk televizyon ile besleniyor, telefonlarla yüzleşiyor. Huyunu ahlâkını onlardan ediniyor.

İyisi,kötüsü ne varsa insanlığın ruhuna boca ediyor. Maalesef insanlar huyunu suyunu ve ruhunu ondan alıyor.

Maalesef görünen köy kılavuz istemiyorsa ne yazık ki, ahlâksızlığın bir tür ahlâka dönüştüğü bir süreçten geçiyoruz..
Çoğu zaman muhatap dahi söz konusu değil. Karışınızdaki hakiki biri mi, kendi adıyla mı konuşuyor bilemiyorsunuz ve fark edemiyorsunuz.

Ne yazık ki bu ortamda hakkaniyet ve adalet asla söz konusu değil. Bir insan bir başkasının hakkına çok rahat girebiliyor. İstediği gibi küfrediyor, hakaret ediyor, aşağılıyor, iftirada bulunuyor.

Hedef getirdiklerini dinlemeden, öğrenmeden, asıl kaynağına ulaşmadan veya bir bütün olarak neyin ne olduğunu kavramadan ve düşünmeden çok rahat saldırabiliyor.

Bunlara hakkınızı anımsattığınızda sanki hiçbir şey yokmuş gibi tınmıyor. Ne yazık ki, değerler bütünü tamamen göz ardı edilmiş durumda

Üzülerek söylemek zorundayım ki  artık bu alanın da bir ahlâkı var ki o da tam bir ahlâksızlık.

Ne yazık ki ülkemizde hırsızlık, çalmak, gasp,soymak,soyunculuğun bir mesleğe dönüştüğü bir zamandayız.

İnanç sormayın gitsin içler acısı bir tablo var ortada; bir müslüman için amentü bağlamında iman etmesi, şartları bakımından sorumluluklarını yerine getirmesi olmalı iken artık amentüyü aşan seküler*  bir Müslüman tipi ile karşı karşıyayız.

Ne yazık ki kişinin çıkarları her şeyin önündedir. Din, sanki bir çeşit renk ya da yardımcı unsur gibi ortada duruyor.Kapanın elinde…

Faizi içselleştirmiş, yalanı, haramı, gayr-i meşru olanı kendine hak ve mübah kabul edebilmektedir.Servet edinmeyi bir amaç haline getirdiğinden, sosyal veya psikolojik bir tutum karşısında, kazandıklarını hayra harcar gibi görünür.

İbadetlerini yaparken çıkarını korumak ve onun üzerini örtmek içindir.

Siyasal tutumlar da bundan farklı değil. Irkını, meşrebini çıkarını dinin önünde tutar.

Bunları meşru kılmak için dindar gibi görünür ya da o renge bürünür.

Geçmişin başarıları sadece birer örnektir, bir övünme gerekçesi olamaz. Kendisinin yapmadığı, yapamadığı, ya da hiç yeltenmediklerini onlarla bir tutması ya da onları örnek göstermesinin hiçbir anlam ve karşılığı olamaz.

Bunun için geçmiş zaman üzerine bir şey oturtulamaz. İnsanın varlığı, kendisi ve tutumu önemli. insan öncelikle kendine ben ne yapıyorum ya da ne yaptım.

Sorularını mutlaka sormalı Kesinlikle Ahlâksızlığı ahlâk edinmek   bir yük ve vebal olarak omuzlarında kalır bir daha da altından kalkamaz kişi

Ülkemizde çoğu şey, rutinin bozulmaması adına yapılması gerektiği için yapılıyor, gönülsüzce istemeyerek. Bu yüzden insan kendi doğrularını bulup, bu doğruların peşinden gitmeli, her ne kadar sizin doğrularınız diğerlerine yanlış gelse de..      

Ne yazık ki son yıllarda siyasal güçten beslenen, oraya yaslanarak kimi çevreleri baskı altında tutan, töhmette bulunan, onlar adına yaptıklarının geçerliğini savunan bir insan tipiyle karşı karşıyayız. Allah sonumuzu hayır etsin!…

*TDK, sekülerizm kavramına karşılık olarak dünyacılık sözcüğünü önermiştir

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 0 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir