Fransızlar Doğuya Hiçbir Zaman Fransız Kalamadılar Ki!!!

2
119

Fransızlar Doğuya Hiçbir Zaman Fransız Kalamadılar Ki!!!

Yıl 1526 Fransa Kralı Fransuva’nın annesi Luiz dö Savua’nın Kanunu Sultan Süleyman Han’ a mektubunu hepimiz biliriz. Mektubun konusu İspanya Kralı Şarlken’e mağlup olan oğlunun kurtarılması ricasıdır.

Aynı Kanuni İslamın Halifesi sıfatıyla da Fransa’da yaygınlaşıp moda olan dansı “İş bu rezaletin memkeletime de sirayeti ihtimali muvacehesinde name-i hümayunum yed’inize (elinize) vusulünden (ulaşmasından) itibaren derhal son verilmediği takdirde, bizzat ordu-yu hümayunumla gelip men’e muktedirim.” mektubuyla durdurmuştur.

Bir yandan da Fransa’ya kapitülasyonlarla bir çok hak verilmiştir. Bu anlaşmalarla Fransa’ya bir çok ayrıcalık  tanınmış ekonomik olarak da fazlasıyla yararlanmışlardır. Ama Osmanlı’da bu sayede anlaşmaya alınan maddeler gereği Fransız gemicilerinin tamamının can ve mal güvenliğini sağlayacaktır. Bu madde ile sefere daha rahat çıkılmıştır. Asıl can alıcı madde ise Fransız kralı, Osmanlı Devletinin sadrazamı ile eş tutulacaktır. Osmanlı üstünlüğünü kurmuştur.

Yani tarih boyunca Fransızlarla öyle yada böyle yolumuz karşılıklı çıkar ilişkisiyle çakışmıştır. Taki kurtuluş savaşında İngilizler 1919 yılı sonuna doğru Antep’i Fransızlara bırakıp çıkana kadar.

31 Ekim 1919’da ise 3 kadın yanlarında bir erkek çocuğu ile Fransız-Ermeni devriyesine rastlarlar. Devriyedeki askerlerden biri “Burası artık Türk memleketi değildir. Fransız müstemlekesinde peçe ile gezilmez!” diyerek kadınlardaki peçeyi çekip almak istedi. Ve bu olay Gaziantep’ten Fransızların kovulması için gerekli ateşi yakmaya yetmişti.

Bugün ise Elysee Sarayı’nda PKK elebaşlarını ağırlayan Fransız tatlısı makaron kıvamıyla Makron Münbiç’e 50 üst düzey asker göndermiş. Trump ve Makron’un ikili görüşmelerinden Suriye’yi birlikte koruma kararı çıkmış.

Bu ne kuyruk acısı kardeşim. Yüzyıllarca Osmanlının etek ucunda nemalandınız arkasından kazmadığınız kuyu kalmadı ona göre de almadığınız cevap kalmadı, hala sınırlarımızda ne işiniz var.

Geleceğiniz varsa göreceğiniz de var.

Adama demezler mi sen ne zaman adam oldun da karşıma dikildin?

Haydi anan gelsin senide alsın gidin.

Yazarı Takip Et - Yasemin Güloğlu
( 4 Takipçi )
X

Yazarı Takip Et - Yasemin Güloğlu

E-mail :*
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gönderiyi Takip Et
( 2 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Yasemin GüloğluAyse Polat Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ayşe ÖĞÜNÇ
Üye

Küçük bir eleştiri daha sağlam bir final olabilirdi🙃 ama kaleminize sağlık birşeyler öğreten bir yazı olmuş.😊