—Dini Biz Yaşarız Tüccarlığını Siz Yaparsınız—

0
53

Bir kısım insanlar vardır çok nazik çok kibar çokta temiz kalpli gibi gözükürler. İnsanlara kendilerini sevimli, saygılı, sevgi pıtırcığı gösterebilmek için kılı kırk yarar, kırk takla atar. Her türlü imkanlarını seferber ederler.

Giydiği elbiseden tutun yemesine içmesine takıldığı mekanlara çok dikkat ederler. Entel dantel takılırlar. Yırtık, toz, kir, pas, leke çamur’a tahammülleri yoktur. Ufacık bir aksaklık ta çılgına dönerler. Her hangi bir bozuklukta da onu düzeltmeden içileri rahat edemez. Hayatı çok simetrik gibi gözükürler. Kendine göre dört çarpı dörttürler.

Gel gör ki o aynı insan her türlü yalan dolan, insanları küçümseyip alay etme, dedikodu, iftira, küfür o insanın üzerinden hiç eksik olmaz. Bu duruşundan da hiç rahatsız olmaz ve taviz vermezler. İçlerinde ki egolarını tatmin edebilmek adına, onlar için onlara her yol mübahtır. Şöhret olma duygusu, bencillik, gösteriş, caka, hırs, haset, kibir, tamah, şehvet gibi nefsinin üzerinde ki afetlerini kabul etmedikleri gibi sanki bu duygular üzerinde hiç yokmuş gibi yaşar, yok hükmünde sayarlar.

Edep Ya Hu!..
Der büyüklerimiz…

Mevlana Hazretleri k.s ne güzel söylemiş “İnsanı hayvandan ayıran şey edeptir.” diye…

Hiç edepli insanda yapmacık hareketler olurmu?..
Hiç edepli insan yalan konuşurmu?..
Hiç edepli insanda yalan dolan olurmu?..
Hiç edepli insanda gösteriş, riya, iftira, alay gibi hasretler olurmu?..

İşi gücü gösteriş olan insanlar, işi yapmacık olan insanlar camiye gitsede hiç imanın tadını alabilirimi. Gerçi böylelerinin iman ile ilgili sıkıntıları olmadıklarından onlar açısından bir sıkıntı yoktur.

Bazı insanlar camiye gidip Hak’ka ibadet ettiklerini sananlar sonrada çarşıya pazara çıkıp halka yalan atar, hava atar, ihanet ederler.

Bir kısım insanlar namaz kılarken boynunu büküp namazını tam bir huşu içerisinde kıldığının görüntüsünü verir. İmrenirsin, hayran hayran bakarsın, hayran olursun böylesine. Fakat o namazı Allah (c.c) için değilde görsünler, gösteriş, riya içinde kılıyorsa vay o namaz kılanın haline. Allah katında bu azap sebebi olur. Çünkü o anda onun kalbi huzurunda durduğu namazda değil, insanlar desinler diye insanların bakışlarındadır. Niyeti hakkın rızası değil, halkın övgüsüne mazhar olmaktır. Bu da münafıklığın başka bir çeşididir. İçi seni yakar dışı beni yakar misali içi başka dışı başka olmaktır. Dış görünüşünü güzel gösterip içi zifiri karanlık olmasıdır.

Gelelim sadede!..

Seçimler bitikten yaklaşık dört ay sonra Ekrem İmamoğlu nihayet Cuma namazında görebildik.

Haberlerde, sosyal medyada, gazetelerde boy boy fotoğraflarını, haberlerini ve haddine olmayan konularda fikrini beyan eden, seçim öncesi Cuma namazı ve Cami çıkışlarında Kur’ân-ı Kerim okurken poz veren Ekrem İmamoğlu demek ki seçimden sonra Cuma namazına gitmiyor. Seçimden sonra namaz kılmıyor. Cami çıkışlarında poz vermiyor. Kur’ân-ı Kerim okumuyor. Ya da çok gizli “Top Secret” yapıyorda bizimi göremiyoruz. Tamam anladık Kur’an-ı Kerim’i evinde okuyabilir. Namazlarını evinde veya Belediye Binası makamında vs kılabilir. Onlara sorsan İbadetin gizlisi makbuldür. Evet “İbadetin gizlisi makbuldür.” de Cuma namazını imam kıldırır. İmamla kılınır. Cemaatle kılınır “Top Secret” olmaz ki yani.

Yanlış anlaşılmasın kimsenin dini inançlarını sorgulamıyorum. Dinde zorlama yoktur. Herkes inanıp inanmamakta, istediğini yapmakta serbesttir. İsteyen Cami’ye gider, isteyen Havra’ya gider isteyen de Kilise’ye yada hiç bir yere gitmez ateist olur. Ya da ineğe tapar Hindu olur.

Kimseye din dersi verecek değilim hele ki chp zihniyetine hiç. Neden diye soracak olursanız içlerinde o kadar laf cambazı var ki haklıyken haksız konuma düşebilirsin. Hani futbolcular top çevirir ya, inanın bu zihniyet lafı çok ta güzel eviriyor çeviriyor. Bir çok kişileri ağına düşüveriyor. Algı yönetimini çok güzel yapıyorlar.

Chp’nin din anlayışı çok farklıdır. Evet dinde zorlama yoktur ama dinde zırlama da yoktur. Chp zihniyetine göre iki namaz vardır. Başkanlık seçimi namazı. Yerel seçim namazı. Bazen de nafile namaz yerine kıldıkları referandum namazı vardır.

Ha birde arkasını ypg, pyd gibi terör örgütlerine dayayan ve bu terör örgütlerine bir türlü terör örgütü ve terörist diyemeyip arkasını bu terör örgütlerinin meclisteki koltuk kuvveti, temsilcisi hdp’ye dayayıp destekledikleri, meclise, belediyelere soktukları terör örgütleri tarafından öldürülen ve o şehit cenazelerini suistimal eden, şehidlerimizin cenaze namazları var.

Malumunuz Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la Cuma namazını Çamlıca camisinde kıldı. Lafımız yok.

Ama aynı zihniyet daha düne kadar o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 61.ci hükümet programına yönelik eleştirileri yanıtlarken muhalefet sıralarından, “din tüccarlığı” şeklinde laf atılması üzerine,

“Bakın çok ayıp oluyor. Biz dini yaşarız, tüccarlığını siz yaparsınız.” diyerek insanın dinini yaşamasını çok güzel ifade etmişti.

Kalpleri yalnız Allah bilir. Niyeti gösterişmidir yoksa Allah rızası için Cuma namazını eda etmekmidir ben bilmem. Şimdi sorarım size Ekrem İmamoğlu Cuma namazına giderek din tüccarlığımı yapıyor.

İmamoğlu seçimden sonra çokmu meşguldü. Yoksa camide yermi bulamıyordu. Hepsini biriktiriyor da bidaha ki seçimde hepsini toptanmı kılacak. Yada seçimde kıldıklarına mı sayıyor.

Bektaşiye sormuşlar;

Rakı içer misin?..
Akşamdan aķşama!..

Camiye gider misin?..
Seçimden seçime!…

Bence seçim şahane, namaz bahane. Çünkü seçimi kazandı bizden gibi görünüp oylarını aldı. İşi bitti. Yani dini kullandı. Olan İstanbul’luya değil olan İstanbul’a oldu. Olan kurunun yanındaki yaşamı oldu yoksa seçmen yaşını henüz yeni doldurmuş gençler. Ona inanıp, ona oy verip yanında ki kuruyamı oldu. Ne dersiniz?..

Hani kurunun yanında yaşta yanar misali. Bu sefer yaşın yanında kurudamı yandı ne!..

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gönderiyi Takip Et
( 0 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir