Cumhur İttifakı Paralelinde Milliyetçilik-İslamcılık Tartışmaları

4
49

Ülkemizde siyaset özellikle 15 Temmuz 2016’dan sonra yeniden şekillendi. Siyasilerin etki alanlarını genişletme çabaları yeni ittifak arayışlarını da beraberinde getirdi. Yeni Kapı’da başlayan Ak Parti-MHP ittifakı, 2017 referandumunda da devam etti. Siyasi olarak bir başarı olsa da sosyolojik olarak toplumu ortadan ikiye bölen bu referandumun ardından 2018 genel seçimleri de “cumhur ittifakı”nın zaferiyle sonuçlandı.

2,5 yıldan beri belli arızalara rağmen devam eden cumhur ittifakı şimdi de yeni bir seçime hazırlanıyor. Biz bu yazımızda bu ittifakın tabandaki karşılığını inceleyip, ideolojik birliktelik tartışmalarına değineceğiz.

Milliyetçiler ile Ak Parti ve onun temsil ettiği (muhafazakar-liberalizm, İslami-demokrasi, ılımlı-İslam veya İslamcılık) fikirlerin sentezi teoride bir çok çıkmazı beraberinde getirse de toplum nazarında yıllardan birlikte süregelen bir yaşam biçimidir. Türk toplumunun büyük bir bölümü yıllardan beri İslami yaşam tarzı ile milli düşünceyi harmanlayarak yaşamaktadır. Son yıllarda özellikle genç nesilde yaşam tarzı değişiklik göstermeye başlasa bile toplumun fikir yapısında pek bir değişiklik gerçekleşmemiştir. Sadece artık muhafazakar ve milliyetçilerin çocuklarını önceden sekülerlikle özdeşleşen hareket ve etkinliklerde daha fazla görüyoruz.

Olumlu ve olumsuz yönleriyle muhafazakarlar toplumun çekirdeğini oluşturuyorlar. Sosyal olaylarda, seçimlerde hep belirleyici faktör olarak ortaya çıkıyorlar. Yaşam tarzı ve düşünce yapısı olarak pek fark olmasa da tabandan yukarıya gidildikçe yani aydınlanma arttıkça muhafazakarlık içinde iki hizip baş gösteriyor: Muhafazakar-İslamcılık ve Muhafazakar Milliyetçilik.

Muhafazkarların bir çoğu farkında olarak ya da olmayarak bu hiziplerin birinde kendine yer buluyor. Son yıllarda ülke gündemini sıkça işgal eden, ekonomik problemler, terör, çözüm süreci, tarikat ve cemaat yapılanmaları, demokrasi ve istikrar tartışmaları bu hizipleşme de belirleyici bir rol oynamaktadır.

Sözün kısası; anlayış ve tarz olarak birbirinden pek de farklı olmayan MHP ve Ak Parti seçmenleri bakış açısı farkı nedeniyle farklı siyasi tercihleri benimsemiştir. Ancak zamanla terörle mücadele, çözüm sürecinin sonlandırılması ve Türk kimliğinin siyasi iradenin söylemlerinde kendisine yer bulması bu farkı azaltmıştır.

Bundan sonrası için ne olacağı herkes için bir muamma… Bir yandan çok güçlü görünen bu ittifak diğer taraftan ideojik hassasiyetler göz önüne alındığında pamuk ipliğine bağlıymış gibi duruyor. Ancak bugün itibariyle liderlerin önceliklere vurgu yapması birlikteliğin devamını sağlıyor.  Bu durum ne kadar devam eder? Cumhur İttifakı İdeolojik sorunlar halledilip daha güçlü bir birlikteliğe mil dönüşür yoksa hassasiyetler tırmandırılıp bir parçalanmaya mı gider?

Bekleyip göreceğiz.

 

NOT: İkinci yazımızda iki parti arasındaki ideolojik sorunlara değineceğiz. Özellikle Kürt meselesi, Atatürkçülük, İslamcı ve Milliyetçi aydınların tutumlarına değineceğiz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 4 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Muhammet ARICANOğuzhan AkipekTuncay Yıldırım Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuncay Yıldırım
Üye

Muhammet Bey, Analitik yönü kuvvetli, neden-sonuç ilişkisi bağlamında sağlam analizler ve tezler içeren, doyurucu, kapsayıcı ve çarpıcı bir makale yazısı kaleme almışsınız. Giriş cümlesinden son cümleye kadar dikkatle ve keyifle okudum. Kaleminize sağlık. Cumhur ittifakının kolay kolay çözüleceğini sanmayanlardanım. 15 Temmuz süreci ve sonrasında yaşananlar MHP ve Ak partiyi milliyetçilik, ülküdaşlık ve vatanseverlik bağlamında bir araya getirdi. Pekala şu soru sorulabilir: 15 Temmuz’dan önce neden bir araya gelemediler? Çünkü darbeye kadar gelen süreçte Ak parti terör sorununun çözümüyle alakalı olarak diyalog halindeydi ve çözüm sürecini silah kullanmadan çözmeyi amaçlamıştı. İçerdeki sertliğini dışarda çok etkin gösteremiyordu. MHP ve Ak parti’yi birbirine… Daha fazla oku »

Oğuzhan Akipek
Üye

Muhammet Bey, Yazınızı okurken beynim hafif hararet yaptı. Sıradan bir insan olduğumu kabul edersek, herkesin rahatlıkla okuyamayacağı fakat kaliteli bir yazı yazmışsınız. Doyurucu bir yazı olmuş tebrik ederim. Aslında AKP ile MHP arasında bir ittifak yok. Görünende var elbette kabul ediyorum. Hakikatte yok demek istedim. Ya da ben öyle hissediyorum. Her iki partide “bizim mahalle”nin partisi zaten. “Vatanını seven bu ittifaka oy verir” desem, bir zamanlar “Refah Partisine oy vermeyen müslüman değildir” diyenlere şeklen benzemiş olacağım. AKP elbette Erdoğan’la beraber var, Erdoğan’la beraber bitecek. İttifak ta o ana kadar devam eder. Sonrasını konuşmak lazım ama konuşmak zor çünkü elimizde değerlendirmek… Daha fazla oku »