BÜYÜK çocuklar…

1
85

Bir çocuk düşünün! Aaaa ama lütfen hemen kız çocuğu gelmesin aklınıza istismara uğrayan sadece kız çocularımı bu ülkede? Ağzı sıkı sıkıya kocaman bir elle kapatılmış gözleri yaşlı bir çocuk…
Birde kadın düşünelim yüzü gözü darmadağın gözünün biri yumruktan tamamen kapanmış bir diğeri yarı yarıya açık… Benim kızıma yapılsaydı oğluma yapılsaydı diye düşündünüz. Bi nefes alın.. Noldu göğsünüz daraldı ölecek gibi hissettiniz değil mi? Niye kendi çocuğunuza gelince dünyaları yıkacak gibi oluyorsunuz da diğer çocuklara gelince “ay canım”dan öteye geçmiyor bakışlarınız deyişleriniz.
Kadına evinde şiddet uygulanıyor en bilindik kapıya annesine babasına sığınıyor”kızım o senin kocan” evi terk etmek olmaz diye geri gönderiliyor. Göndermek ne kelime elleriyle bırakıyorlar. Kızlarının tabutu da gelince “biz böyle olacağını bilemezdik ki” geçmiş olsun.

Geçenlerde “karısını döven yetmeyip dişlerini söken adamın adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı haberini okudum” yok artık daha neler dedim. Bir başka haberde çocuğu istismar eden adamın takım elbise ile çıktığı hakim karşısında bir daha yapmayacağına söz verdiği için serbest bırakıldığı!!! Ey Takım elbise sen nelere kadirsin. Bu ülkede takım elbise giymek hala iyi hal indirimine sebeb oluyor farkındasınız değil mi?
Adalet sistemimizi ayakta alkışlarken görev yaptığım anaokulunda çocukların oyun ve davranışlarında şahit olduğum bazı olaylar aile yaşantımızın,kültürel değişimimizin ve dejeneresyonumuzun hakkında ban abazı fikirler vermişti. Şöyle ki;serbest oyun saatinde iki öğrencimin birbirlerinin üzerine çıktığını bazı haraketler yaptıklarını gördüm, biraz takip ettim sonra yanlarına gidip usulca ürkütmeden “çocuklar oynadığınız oyundan bana da bahseder misiniz? nasıl bir oyun diye sorduğumda “anne-babacılık öğretmenim”cevabını alınca aileleri ile görüüştüm çünkü bazı oyunlar
masumiyetin ötesinde mesajlar içerir ve takip edilmesi gerekir.

Nitekim ailelri ile görüştüğümde duyduklarım asıl aileye müdahale edilmesi gerektiği sonucuna ulaşmama yardımcı oldu. Öğrendiğim ailelerin çocukları ile birlikte aşk-ı memnun denilen nahoş diziyi birlikte izledkleriydi. Görevim sırasında çocukların bunun gibi bir çok oyununa şahit oldum. Serbest oyun saatlerinde bildiğimiz oyunların aksine farklı oyunlara yöneldiğini gördüm. Birbirine makyaj yapanlar,karınlarında ultrasonla bebek arama oyunu oynayanlar birbirini mafya dizlerinde sananlar ve nicesi.
Neticesinde bu ve bunun gibi davranışlar gösteren oyunlar oynayan çocukların aile ve sosyal ortamlarının gözlemlenmesinin önceliği önem arz etmektedir ki böyle çocukların bir takım oyunlarla kandırılması ve çocuğun kandırıldığını anlaması arasında geçen zaman çok uzun olmayacaktır ta ki ağzı koca hain bir elle kapatılana kadar.

Aileler olarak çocuklarınızı önce tv’den,bigisayardan ve artık annelerin çantalarında can simidi olarak taşınan tabletlerden kurtarın. Tanımadığın insanlarla konuşmadan ileriye gitsin koruma yöntemleriniz. Anne Baba olsanızda “canım seni öpebilir miyim” diye izin alın. Çocuk bilsin ki annem-babam bile beni öperken izin alıyorsa o zaman bana kimse izinsiz dokunamaz.
İstismar edilen çocuklar hem aile içinde hem yakın sosyal çevreleri içinde hemde kendi içlerinde yalnızdır. Yaşadığı acı ile başbaşadır. Dışarıda ve kendi içlerinde acılarını koyacak bir yer bulamazlar.İstismara uğrama çocuğu nesneleştirir ve güçsüzleştirir.Duyguarını,ihtiyaçlarını törpüler. İhtiyaç ve duyguları törpülenen çocuk giderek benliksizleşir.İstismarın bütün çocuklarda en belirgin ortak etkisi benlik eksikliğine neden olmasıdır.

İstismarı sadece yabancılar yapmaz. Anne-Babada çocuğunu istismar eder ve bunu kimseler görmez.

Yalnızken ve başkalarının yanında bağırmak istismardır.
Hakaret etmek,küfretmek istismardır.
Aşağılamak,küçümsemek istismardır.
Tehdit etmek,yakınlarımıza şiddet uygulamak istismardır.
İstediklerinizi yapmadığında kendinize zarar vermekle korkutmak istismardır.
Şantaj yapmak (bak babana söylerim)istismardır.
Başka çocuklarla kıyaslamak istismardır.

Önce anne-babaları eğitelim. Evlilik nedir aile nedir bilmeyen gençleri eğitelim. Erkeğin yaratılışını-kadının yaratılışını bilmeyen kadınları erkekleri eğitelim. İstismar olduktan sonra ah vah etmenin kimseye faydası yok.İstismara giden,şiddetemeyl eden yolları temizleyelim.

KADINA ŞİDDETE HAYIR!!!
ÇOCUK İSTİSMARINA HAYIR!!! diyerek yerimizde saymayalım.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gönderiyi Takip Et
( 1 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Yasemin Güloğlu Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Yasemin Güloğlu
Üye

İstismarı sadece yabancılar yapmaz. Anne-Babada çocuğunu istismar eder ve bunu kimseler görmez. Aslında bu çerçeveden bakarsak yakın çevreden daha fazla istismar geliyor.