“BAY MUĞLAK”

0
76

Hepimiz hatırlarız son çıkan Kanun Hükmünde Kararnamede eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “…muğlaklık…” söylemi ile twit atması o dönemde epey olay olmuştu.

Hükümet ve muhalefetten kanadından farklı farklı yorumlar ve görüşler alınıyordu. Gül’ün aldığı retweet’lerle süreci çok farklı bir yere doğru işletmiş, Cumhurbaşkan Erdoğan’da, Gül’e cevaben; “…Bay Kemal’in kayığına biniyorsunuz..?” diye cevap vermişti.

Ardından Gül yine Cuma namazı sonrası görüşlerini ifade etmiş sosyal medyadan da;

“…Partimizin kuruluş ilkelerinden biri olan düşünce ve ifade özgürlüğüne inanan birisi olarak, gerekli gördüğüm durumlarda görüşlerimi açıklamaya devam edeceğim.” diye açıklama yapmıştı.

Ben konuşmaların öncesini ve sonrasını yazmadım. Kısaltarak sizlere aktardım.

Son olarak Ali Babacan’nın “yeni” bir parti kurması ve Abdullah Gül’ün ona dışarıdan destek vermesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı çok üzmüş olacak ki isim vermeden Abdullah Gül için “Yola çıkarken her şey iyi, güzel ama Cumhurbaşkanlığı makamından ayrıldıktan sonra mensubu olduğu partisine üye dahi olmamıştır” dedi.
.
Eski Cumhurbaşkanı’nın o dönem böyle bir twit atıp muğlaklıktan bahsetmiş olması esef verici ve üzücüdüydü.

İncelerseniz Türk Dil Kurumu ‘muğlak’ kelimesini; anlaşılması güç, anlaşılamaz, karışık ve çapraşık olarak veriyor bize.

Evet muğlak bir ifade, eski dava arkadaşlarına muğlak bir yaklaşım. Ne üzücü değilmi ‘eski’ diyorum. Keşke diyeceğim, keşke sen ‘eski değil eskimeyen bir dost’ kalabilseydin. Millet olarak ne çektiysek bu muğlak tanımlardan çekmedikmi.

Sizce Gül’ün Cumhurbaşkanı makamından ayrılmasından sonra açıklama yaparken “…partimizin kuruluş ilkelerinden…” diye devam ettiği konuşmasında partimiz dediği ama mensubu olduğu partisine tekrar üye olmaması çelişki değilmi. Bu muğlaklık değilde nedir.

Bu olanlar ve açıklamalardan anlaşılan o ki, horoz ölür gözü çöplükte kalır misali, gözünüz hala Cumhur Başkanlığı koltuğunda, siz yine Cumhur Başkanlığı koltuğuna talipsiniz.

Siyaseti ile ilgilelenler, takib edenler iyi bilir. Abdullah Gül siyaset hayatı boyunca hiç bir siyasi risk almadı, çünkü korktu. Terleyen yeteri kadar terledi fakat Abdullah Gül çok fazla terlemeden Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu.

Sizce ‘yeni’ bir parti kurulurken neden kendisinin parti kurmayıp dışarıdan destek vermesi, ilginç değilmi. Bence bu ne yaman bir çelişki. Belki parti tutmaz deyip siyasi risk almayıp, kendini garanti altına alması muğlaklık değilmi.

Bir kaç başlık altında size muğlak kim söyleyeyim.

Siz değilmiydiniz 17-25 Aralık olaylarında hiç ses çıkarmayıp muğlak kalan.

Siz değilmiydiniz gezi kalkışmasında “mesaj alınmıştır” deyip muğlak olan.

O dönemde, dolaylı yoldan 15 Temmuz gecesi sokağa çıkarak kahramanlık destanına imza atan millete ‘it’ diyen chp’li Ömer Süha Aldan’ın sözlerine hiç ses çıkarmamak sizce muğlaklık değilmi.

12 eylül darbecilerine dava açabilmek o dönem nasıl yasalaşmışsa, 15 Temmuz darbesine karşı dik duranların korunnası için çıkarılmak istenen yasaya siz muğlak dediniz. Abdullah Gül muğlaklık bunun neresinde.

Siz değilmiydiniz halkın valisine “it” diyen adama ilk tebrik twiti atıp yola çıktığı adamları, yolda bulduklarına satıp muğlak kalan.

Abdullah Gül, anlaşılan siz muğlak kelimeleri seviyorsunuz. Bugüne kadar sıkıntı olacak konu/lar/da net bir tavrınızı göremedik. Bari susmaya devam ediniz. Siz bu millete artık kaygı vermeye başladınız.

Türk Tarih Kurumunu muğlak kelimesini açıklarken söylediği gibi anlaşılması güç, anlaşılamaz, karışık ve çapraşık yani kısacası bence siz muğlak birisiniz.

Başka partiler kurarak..! bu milleti böldünüz. Siz, sizi sevenleri hayal kırıklığına uğrattınız. Siz sınıfta kaldınız.

Biliyoruz nazik, kibar, beyefendi bir kimliğe sahipsiniz. Ama muğlak açıklamalarınızla durgun su gibisiniz, sinsi birisiniz, saman altından su yürütüyorsunuz.

Unutmayınız sizin bu tutum ve tavrınız “kardeşlik” ve “dava arkadaşlığı” ile asla bağdaşmıyor.

Adınızın “bay muğlak” olarak anılmasını istemiyorsanız. Flu bir tavır ve açıklamalar değil aynı Recep Tayyip Erdoğan gibi hayatınıza net bir tavır, açıklamalar getiriniz. Bunuda prensip edininiz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 0 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir