—Arzunuz Veçhile Ta’lik Ettik—

0
32

Yıl 1964.
Kıbrıs’lı Rumlar sürekli Kıbrıs Türk tarafına tacizde bulunmaktadır. Kıbrıs’ın garantörü ülke olan Türkiye olarak müdahale hakkı olduğu için Rumların ihlallerine karşı askeri harekât kararı alınır.

Dönemin Başbakanı İsmet İnönü’dür. ABD Başkanı Lydon B.Johnson İnönü’ye 5 Haziran 1964 tarihinde küstahça ve tehditkâr bir dille mektup yazarak askeri harekâttan vazgeçmesini ister.

İnönü mektuba karşılık olarak 13 Haziran 1964 tarihinde, askeri harekâtı, ‘Arzunuz Veçhile Ta’lik Ettik’ diye uzunca bir mektup yazarak cevap verir ve askeri harekâttan vazgeçilir.

Şimdi Chp’nin sözcüleri Trump’ın, Başkan Erdoğan’a küstahça yazdığı mektubu dillerine bulamışlar ve niye gizledi diye eleştiriyorlar.

Dönemin Başbakanı İsmet İnönü’nün ABD Başkanı Lydon B.Johnson mektubuna karşı, ‘Yeni bir dünya kurulur Türkiye de orada yerini alır’ cevabını verdi diyerek algı oluşturulmaya çalışıyorlar.

Erdoğan neden sustu. Mektubu neden gizledi. Neden mektuba cevap vermedi gibilerde sorularla kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorlar.

Vay efendim İnönü, Amerikan Başkanı Lydon B.Johnson’a çok sert cevap verdi diyerek her zamanki gibi yalan söylüyorlar. Hâlbuki gerçek öyle değil!..

Vaktiniz varsa “Arzunuz Veçhile Ta’lik Ettik” diye Google giriş yapın Abd Başkanı Lydon B.Johnson’un küstahça yazdığı mektuba karşılık Başbakan İnönü’nün kibarca, pısırıkca, korkarcasına ve uzunca yazdığı mektubu satır satır okuyabilirsiniz.

Öyle iddia edildiği gibi ‘Yeni bir dünya kurulur Türkiye orada yerini alır’ diye bir ifade kullanmamıştır.

Bu söz küstahça yazılan mektuptan iki ay önce Başbakan İnönü’nün 16 Nisan 1964 tarihinde Time dergisine yapmış olduğu bir röportajda söylenmiştir.

Küstahça bir yazı dili ile yazılan, bir teröristin de mektubunu kendi mektubunun yanına iliştirerek gönderdiği mektubuna, kendi ülkesinde dahi eleştirilip hedef haline gelen ve kınanan Trump’ın, içimizde ki Amerika’ncıların neredeyse mektubu büyük bir aşk ile savunur hale gelmesi, böyle bir mektupla siyaset yapması, Barış Pınarı harekatını küçümseyecek kadar düşmesi, Suriye krizi “Savaşı” başladığından beri, Esed rejimini canhıraş bir şekilde savunan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sürekli, kendi halkının katili olan, çocuk, bebek, yaşlı, kadın ayırt etmeksizin öldürüp, kendi şehirlerini bombalatan, Esed gibi eli kanlı Pkk, Ypg, Pyd gibi terör örgütünden farksız olan biriyle görüşmesini söyleyen, Esed’in Türkiye deki sözcüsü Chp ve Kemal Kılıçdaroğlu “Ypg bir terör örgütü değildir” “Ypg bizemi saldıracak” diyen bir chp ve genel başkanından da ancak bu esef verici acıklama/lar beklenirdi.

Sayın Cumhurbaşkanımızı mektuba cevap vermemekle eleştiren ve Barış Pınarı harekatıyla büyük ortadoğu İsrail devleti projesini çökerten, bu başarıyı küçümseyerek gölge düşürmek için böyle bir mektuba sarılıp ülkesini savunacağı yerde, her zaman yaptığını yapan, Türkiye’nin içeride ki ve dışarıda ki bütün düşmanlarının sözcülüğü yapan bir ana muhalefet partisine de ancak üzülerek söylüyorum bu mu?.. yakışırdı!..

Abd bu mektubu Türkiye Devletini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı zor duruma düşeceğini düşünerek sızdırmış fakat Başkan Recep Tayyip Erdoğan Barış Pınarı Harekatı emrini vererek Türkiye’nin yaptığı hamlelerle özellikle Ankara uzlaşmasından dolayı Abd’den her istediğini kopara kopara almıştır. Abd, tabiri caizse bir zar attı fakat zar oyunu bozar misali Türkiye oyunu müthiş hamleleriyle bozdu.

İnönü, Abd Başkanı Lydon B.Johnson ile aralarında geçen bu mektubu sümen altı ederek gizli tutmuştur.

Abd Başkanı Lydon B.Johnson tehdidine İnönü’nün boyun eğdiği Süleyman Demirel’in Başbakan olduğu dönemde ortaya çıkmıştır.

Bu mektubun gizlenme olayını kimse bilmeyecekti ta ki mektup konusunu gündeme getiren gazeteci araştırmacı yazar Murat Bardakçı yazmasaydı.

Chp’ilere önemle duyurulur.

Sayın Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Trump’ın Mektup tehdidine karşı Barış Pınarı Harekatı ile cevap vermiş. Dönemin Başbakanı İnönü ise Abd Başkanı Lydon B.Johnson tehdidine boyun eğerek askeri harekâttan vazgeçmiştir.

Kaldı ki, Trump’ı en ağır ifadelerle Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik’te kınadı. Eskiden değil bir parti sözcüsünün kınaması Amerikan başkanlarının karşısında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanın el pençe durup bacak bacak üstüne atmaktan itina ile korkarlardı.

Trump’ın küstahlığına en güzel cevabı Türkiye dedelerinden kendine miras kalan şahane bir Osmanlı tokadı atarak Barış Pınarı Harekâtıyla fazlasıyla zaten verdi.

Sen bizim Cumhurbaşkanımız değilsin diyecek kadar hadsizleşen, teröristlere silah verdiniz diyecek kadar çirkefleşen ve ne ilginçtir ki bunları Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Rusya ile Soçi’de kıran kırana pazarlık ederken aynı saatlerde sanki askerde yavuklusundan gelen mektubu özenle, hasretle, bağrı yanık açarak, kelime kelime büyük bir iştah ve büyük bir zevkle neredeyse başının üstüne öpüp koklayarak ve koyarak okuyan. Erdoğan’a nispet, elleri çatlarcasına chp’lileri alkışlatan tatlı su kurnazlığı yapan milli şuradan yoksun, milli ve manevi değerlerden fersah fersah uzak, ülkenin başına bela olan ana muhalefet liderinin vatan aşkını sorgulanması gerekmezmi?…

Bir siyasetçi kendi devletini?… temsil eden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına içeriden vaz geçtik, dışarda dahi saldırıyorsa onun milliliği de vatanım sensin?.. demeside ve Vatanın için vatanına ihanet edermisin?.. safsatasıyla kendini avutan, acınası vatan perverliğine gülermisin, ağlarmısın!..

Evet yeni bir dünya kuruldu. Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yeni yerini ve liderliği söke söke olimpos’un çocuklarından Hira’nın çocuklarına geri aldı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gönderiyi Takip Et
( 0 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir