YAŞLI ANA’DAN BEŞ OĞLUNA MEKTUP.

0
98

YAŞLI ANA’DAN 5 OĞULUNA MEKTUP;

Köyümüz şehirden yüksekmi yüksek, baban ihtiyarladı oğul, bilmem netsek. Söz dinlemiyor artık ahırda ki eşek. Gelinlerden biri gelip hizmet etse oğul.

Sizi 9 ay 10 gün karnımda taşıdım. Beş oğul bir kızım için yaşadım. Şimdi halim kalmadı gençliğimi boşadım. Gelinlerden biri gelip hizmet etse oğul.

Köyde bacalar eskisi gibi tütmüyor. Çorba dahi boğazımızdan geçmiyor. Takatimiz kalmadı işler bitmiyor. Gelinlerden biri gelip hizmet etse oğul.

Geçenlerde kasabadan köye doktor geldi. Sağlam kimse kalmadı herkese ilaç verdi. Banada kendini yorma ansızın gidersin diyiverdi. Gelinlerden biri gelip hizmet etse oğul.

Eskiden köyümüzde yağız delikanlılar vardı. Al duvak içinde gelinler giderken ağlardı. Gençler köyü terk etti, şimdi ihtiyarlar kaldı. Gelinlerden biri gelip hizmet etse oğul.

Hani yalnız yaşayan komşumuz Ali amca vardı. O da rahmetli oldu, cenazesi üç gün kaldı. Mezarını kazacak delikanlılar bulunamadı. Gelinlerden biri gelip hizmet etse oğul.

Öğrencilerin yokluğundan artık okul kapalı. İhtiyarlıyınca babanın döküldü saçı sakalı. Benimde dizlerim tutmaz ağır işlere bakalı. Gelinlerden biri gelip hizmet etse oğul.

İmam usandı tayin yaptırıp gitti. Bir ezan sesi duyardık o da bitti. Hastalıklar çoğaldı artık canımıza yetti. Gelinlerden biri gelip hizmet etse oğul.

Ana’larda ciğer, evlatlarda merhamet olur. Gezen görür, yaşayan ölür. Eden elbet bulur. Hayır Dua’mızı alın biz ölmeden ne olur. Gelinlerden biri gelip hizmet etse oğul.

Sizin huzurunuzu kaçırmak istemem. Gelinlerimi severim, asla kin beslemem. Şimdi gelmezseniz cenazemde istemem. Gelinlerden biri gelip hizmet etse oğul.

OĞULLARIN ANA’LARINA CEVABI;

1.OĞUL;
– Ana şimdi Akdeniz sahillerindeyiz. Buralar çok güzel herkese tavsiye ederiz. Çocuklar diyor, ölürüzde asla o köye gelmeyiz. Kusura bakma Ana çocuklar istemeden biz gelemeyiz.

2.OĞUL;
Ana mektup yazmışsın bize boşu boşuna. Çünkü daha mektubu açarken gitmedi hanımın hoşuna. Sen idare et artık bu senede yalnız başına. Kusura bakma ben hanımı gönderemem Ana.

3.OĞUL;
Ana gönderdiğin mektubu şimdi okudum hanıma. Dedi bu devirde hizmet eden varmı..? ALLAH aşkına. Ne olur soğuk su katma bu yaştan sonra pişmiş aşıma. Kusura bakma Ana gönderemem hanımı ben sana asla.

4.OĞUL;
Ana darılma vakit bulupta mektubunu okuyamadım. Şimdi okuyunca ne demek istediğini çok iyi anladım. Benim hanımımdan çağıracak gelinmi bulamadın. Kusura bakma gönderemem hanımı oralara alışamaz Ana.

5.OĞUL;
Ana abim söyledi, hizmete bizim hanımı çağırmışsın. Olurmu öyle şey doğalgaz’dan sobalı eve nasıl alışsın. Birde önceden başlamış günleri var, onlar yarımı kalsın. Kusura bakma Ana gönderemem bu sene bizimkisi kalsın.

ORTAK ÇÖZÜM;
Beş kardeş hanımlarıyla bir araya geldiler. Ana’mızın isteğini acil çözüm bulalım dediler. Biz ne yapacağız diye düşünürken aklı gelinler verdiler.

Kusura bakma Ana, sana hizmeti ancak bacımıza uygun gördüler…

Yorum sizin…!

[Toplam:3    Ortalama:4.3/5]
Gönderiyi Takip Et
( 0 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir