Uğruya nine istanbula uğradıysa

0
94

Rukiye hanım istabula  ilk defa geliyordu .Köyden araçlarla şehire, ordanda  otobüslerle gelmişti.O zamanları Topkapıdaydı otogar.Yanında küçük oğlu mehmetle birlikte.Yolculukta çok  şehirler görmüştü gelirken.Ne çok bina var ne çok insan diye düşündü. Acaba bu kadar,insan birbirlerini nasıl ziyaret ediyor, nasıl misafir kabul ediyorlar diye derin derin düşünüyordu.

İstanbulda çok akrabası vardı. Herkes duymuştu geleceğini.O kızının yanına gidip torunlarını ve damadını görmek istiyordu ilk önce.Yıldıztabyada oturuyordu kızı Gülten.Eve bir minibüsle  geldiler.Sokaktan aşağıya doğru yürüdüler.Evi buldular.Herkes onları bekliyordu.Ana kız sarıldılar,ağlaştılar,koklaştılar çok duygusal bir gün oldu.Sonra torunları sarıldı nenelerine .Hepsini ayrı ayrı öptü.Uğruya Nine.Süt kokuyordu .Köy kokuyordu.Gül kokuyordu.

İlk gün dinlendi ,yol yorgunluğunu atlattıktan sonra buraya yakın akrabaların olup olmadığını sordu.Kızı Gülten anneciğim çok akrabalar , köylülerimiz var burda dedi.O kadar sevindiki Rukiye Nine.İlk önce komşuları ziyaret etti.bir ay içetisindede akrabalarını .köylülerini ziyaret etti.Bizim evde bir şey öğretti Nenem .Ne çok gidilecek yerimiz varmış diye düşündüm.onunla gezmenin zevkine vardım.

İnsanların hatırını sorması .Bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını sorması.Hasta varmı diye sorması ,beni çok duygulandırdı.Bende ondan çok şeyler öğrendim.

Daha sonra Anadolu yakasındaki akrabalarını görmek istediğini söyledi .Bende tamam. Ninem gidelim dedim. Ama ilkönce camiileri gezelim, dedim. Meşhur camilerimizi gezdirdim.Çok memnun oldu.Namazını kıldı.Duasını etti.Ne büyük camiler yapılmış dedi.Acaba bu kadar insana yetiyormu camiler diye düşünüyordu.

Daha sonra gezmemiz bittikten sonra belediye otobusü ile eminönüne geldik.Galata köprüsünü yaya olarak geçtik.İskeleye vardık .Vapurların bulunduğu yere geldik.

Vapurla karşıya geçtik .Yolda şimdi biz denizin üstündenmi gidiyoruz dedi.Bende evet dedim.Çok şaşırdı. Üç gün oruç tutacam dedi.Bende olurmu nene .Ben hergün geçiyorum .Ben yapmıyorum dedim.O su üstünden geçerseniz, bolca dua okuyun ya namaz kılın yada oruç tutun dedi.Denizinde dua etmek kabul olur dedi

Çok şaşırdım, tamam ninem tamam dedim.Ellerinden öptüm.Karşıdada bir çok akrabalarını ziyaret etti. Üç veya dört gün sürdü.ziyaretler.Tabii bunlar duyan araçları ile gelip alıyorlar,gezdiriyorlardı.

Hiç unutmam istanbulda bütün akrabaları hısımlarını ziyaret etti.Eve geldik..Bir iki gün geçti.Canı sıkıldı.Daha kimse yokmu onlarıda ziyaret edelim dedi.Bende yok dedim.O zaman benim gitme vaktim geldi dedi Büyük dayımla birlikte  köye geri gittiler.Duydumki üç gün oruçunu tutmuş.Herkese İstanbulu anlatıyormuş.Selamlarını söylemiş.

Rukiye hanım . Uğruya hanım.Rahmetli olduğunda doksaniki yaşındaydı.Cenazesi mahşer yeriydi sanki Son beş senesini gözleri âmâ olarak yaşadı.yinede ziyaretten vazgeçmedi.Sanki görüyormuş gibi konuşuyordu karşısındakilerle.

O bir miras bıraktı giderken.Kalp kırmamayı.Hatır sormayı. derdinle dertlenmeyi.İhtiyacı varsa elinden geldiğince karşılaması.Komşu hakkı.Akraba hakkı olduğunu öğretti bizlere.Namazını ve duasını hep yaptı.Gittiği yerlerde oradakilere bolca dua ederdi. Bolca dua alırdı.

Allah rahmet eylesin .Mekanı cennet olsun.Rukiye hanım Uğruya Ninem.

Dünya senin dünya benim dünya hiç kimin.ninem.

  1. Sen bize sılayırahimi öğrettin. Allaha nasıl yakın olacağını öğrettin.Peygamber sünnetini öğrettin.Kul hakkını öğrettin Ninem.

 

 

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 1 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir