Minik Bir Yürek

6
137

 

Güneş tepelerin ardından usulca doğarken, akrep ile yelkovan uykunun en tatlı olduğu saatleri gösterirken minik bir yürek eski püskü bir yatakla vedalaşmaya zorlanıyordu. Öksürük seslerinin rüzgarın uğultusuna karıştığı, doğan günün taze umutlar getirmediği bir sabaha gözlerini açmak istemiyordu.

Soluk yüzlü güneşin eşlik ettiği kış mevsiminin acımasız rüzgarları tüm şehri esir aldığında izbe sokaklardan kentin merkezine doğru ağır adımlarla ilerliyordu minik yürek. Merkeze geldiğinde hem rüzgardan korunabileceği hem de gelip gidenlerin yoğun olduğu bir yer bulma umuduyla köşe başlarını gözden geçiriyordu. Kötünün iyisi denilebilecek bir yer bulduğunda daha fazla dolaşmadan hayatın yükü omuzlarında usulca çöktü yere. Küçücük yaşında hayat ona elindekilerle yetinmesi gerektiğini acı tecrübelerle öğretmişti. Üzüntüsü gözlerinden okunurken, her geçen saniye yüreğinde kapanması zor yaralar açıyor ve onu zifiri karanlıklara mahkum ediyordu.

Kapkaranlık diyarında mendilini mahcup tavırlarla yavaşça açtı ve dolan gözlerini kaldırım taşlarına dikip heykel misali öylece durdu. O, öyle sessiz sedasız mahzun durdukça sanki zaman durdu, mekan durdu; değerlerimiz alt üst, vicdanımız dönülmez uzakların yolcusu oldu. Yoldan gelip geçenler onun küçük kalbinde kopan fırtınalardan bihaber onu kaldırım taşıyla bütünleşmiş bir nesne olarak algılayıp umarsızca geçip gidiyorlardı. Bir kısım insan ise cebinden çıkardığı bozuk madeni paraları küçümser ve alaycı bakışlarla çocuğun önündeki mendile atıyorlar, iğneleyici laflar söyleyerek hızla uzaklaşıyorlardı.

Akşam yavaştan varlığını hissettirmeye başlarken, oturduğu kaldırım taşında soğuktan kaskatı kesilen minik yürek yaşına yakışmayacak yavaş hareketlerle doğruldu. Ağlamaktan kızaran gözleriyle önündeki mendile bir süre baktı ve mendilini özenle cebine yerleştirip ağır adımlarla karanlıkta kayboldu.

[Toplam:4    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 4 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Tuncay YıldırımCansu YetimŞirin Leyla TerziAbdullah Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Abdullah
Ziyaretçi
Abdullah

Çok güzel bir başlangıç. Betimlemeler duygunun okuyucuya geçmesine yardımcı olmuş. Tek eksiği biraz kısa tam alışmıştım sona gelmişim. Devamını bekleriz. Eline gönlüne sağlık.

Şirin Leyla Terzi
Ziyaretçi
Şirin Leyla Terzi

Selam,
Beklediğimin ötesinde bir yazı olmuş.Fazla güzel,fazla kusursuz.Bu kıvamda yazılarının devamını dilerim.

Tuncay Yıldırım
Üye

Ben de çok beğendim.

Güzel bir romanın sayfalarından birini okuyorum gibi hissettim.

Betimlemeler, imgeler ve benzetmeler harika bir şekilde sunulmuş.

Yazma melekeniz artarak devam etsin inşallah Cansu Hanım.

Kaleminize sağlık.