GÖKTEN 3 ELMA DÜŞTÜ

25
200

Elmada esrarengiz bir sır gizli.

Hz. Âdem’le Havva’nın dünyaya gönderilme hikayesi, onun müsebbip olmasıyla başladı.

Tevrat’ta bu mevzu anlatılırken iki özel insana cennette tam bir özgürlük tanındığını, yalnızca iyilik ve kötülük bilgisini taşıyan ağacın meyvelerinden yemelerinin yasaklandığı anlatılır. Çünkü Allah, henüz kötülük nedir bilmeyen bu iki insanın hep böyle günahsız kalmasını ister.

Ama şeytan durmaz.

Günümüzde yasak olanı bırakın yemeyi, Filistin’e kendi topraklarıymış gibi çöken, zalimlikte tacı kimselere bırakmayan Yahudilerin şu fani hayatta ekseri kazanması gibi,  cennette de galebe çalan şeytan olur.

Hz. Âdem ve Havva’nın iblise uyup bu meyveye karşı gösteremediği irade, bizi bugünlere getirdi. Hatta bunun batı menşeli bir sözü de vardır. “Âdem elmayı ısırdı, bizim hala dişlerimiz ağrır!”

Bu meyve bir yerde tartışmasız insanoğlu için dünya sıkıntılarının başlangıç sebebi. Ama bir yerde de o çile içinde ki müspet  bazı gelişimlerinde ilham kaynağı.

Mesela…

“Sir” unvanını alan ilk İngiliz bilim adamı olan, Isaac Newton bir ağacın dibinde öylece otururken, kafasına düşen bir elmayla yerçekimi kanununu buldu. 

Elmanın neden dümdüz yere doğru hareket ettiğini muhakeme etmeye başladı. Düşündü ve sonunda Dünya’nın elmayı çekmesinden kaynaklandığı sonucuna ulaştı.

1687’de yayımlanan Newton’ın bu kütleçekim kuramı, bir uyduyu Dünya çevresinde yörüngeye oturtma olanağını da ortaya koymuştu. Böylelikle o tarihden yıllar sonra 1957’de  SSCB ilk yapma uydusu Sputnik 1’i uzaya göndermeyi başardı.

A.B.D.’de “Bi dakka uzaya ilk araç yollayan ülke olup,benden önde olamazsın!” diyerek hemen gaza bastı. “Explorer 1” isimli ilk A.B.D. uydusu da 1958’de uzaya fırlatıldı.

Daha sonra ki yıllarda demokrasi getiriyoruz vaadiyle aynı ülke, milyonlarca masum insanı yuvalarından ederek ölmesine sebep oldu. A.B.D. esas yerçekimine o zaman meydan okudu!!!

Bu meyvenin tartışmasız köklü değişimlerde izi var.

Önceki iki önemli olaydan ilham alarak Apple Computer’ın kurucu ortaklarından biri olan

Steve Jobs’ da marka logosunu elma yapıyor. Bunu o kadar çok benimsiyor ve tutuyor ki onu kiraz zannetmesinler diye elmaya özellikle ısırık koydurtuyor.

Günümüzde dünvevi hayatın en önemli kullanım araçları Steve Jobs’un şirketinden.

Dünya ne sarılmak için kollarını, ne muhabbet etmek için ağzını, ne de uzaktaki sevdiklerini görmek için bacaklarını yoruyor artık. Bütün iş sadece elimizde ki teknolojide ve artık ruh halimizi de sarı, yuvarlak emojiler ifade ediyor. Duygu çağından, simge çağına sevelim ya da sevmeyelim çoktan yer almış bulunmaktayız. Bu çağ insanının yalnızlığına, teknoloji müptelası oluşuna ettiğimiz bütün o serzenişler; Steve Jobs’un “Dünyayı üç önemli elma değiştirdi; biri Hz. Adem’in, biri Newton’un, biri de bizim şirketin.” sözünü ne yazık ki menfi manada haklı çıkartıyor. Dünya artık geri dönülemez bir değişime girdi ve bu hususdaki duygunuzu göstermek için de yapmanız gereken tek şey; iki nokta üst üste ve parantez açılış işaretini peşpeşe kullanmak ya da şu sarı emojiler…

Bu arada yazının görsel resminde ki kişi de dönemin meşhur dizisi 8 sezonluk Desperate Housewives (Umutsuz Evkadınları) dizisinin eşine ve çocuklarına ömrünü, sevgisini, dünyasını adamış ama kıymeti ailesi tarafından bir türlü bilinmeyen hamarat ve titiz karakteri; Bree Van De Camp. 

Bu dizide de evlilik, geçim gailesi, sosyal hayat,eğitim, karı koca ilişkileri, çocukların bakımı, ergenlik sorunları, yaşlılık, kayınvalide- gelin durumları ve evhanımlığı derken konu, kadın erkek teması uyarınca ilk insan ve eşine kadar gittiğinden, dizinin sembolüde malum meyve oluyor. 

Eeee ne demiştik; “Âdem elmayı ısırdı, bizim hala dişlerimiz ağrır.”

Nerelerden nerelere geldik!

Elma tılsımı bol,esrarengiz, insanı mütalaa yapmaya iten böyle bir meyve işte!

Düşündümde; elma son ufak rüştünü gösterip en pişmiş, en pelte haliyle bile bahsi geçen üç önemli gelişmeyi tek bir cümlede de toplayabilir.

Şöyle ki; önümde gerçekten sıcak, kıyır mı kıyır, tarçın ve elmanın müthiş birleşimi olan enfes kokulu bir dilim tart olduğunu varsayalım. Bunun resmini sosyal medya hesabımda da paylaşırken altına aynen şöyle yazabilirdim;

“Bir an önce yemek için, yerçekimine binaen beni  bulunduğum yere oturtan bu nefis elmalı tart, bana Hz.Adem’in  yaşadığı nefis mücadelesini düşündürürken, ana temaya uyarcasına bu ânı ölümsüzleştirme çabasıda, elma logolu bir teknolojinin görevi oluyordu.” 

[Toplam:7    Ortalama:4.6/5]
Gönderiyi Takip Et
( 13 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

25
Kimler Neler Demiş?

avatar
12 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
KbrnurrŞirin Leyla TerziMuhammed BaturTurgut AkkuşTuncay Yıldırım Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Özlem Günay
Ziyaretçi
Özlem Günay

Meryem, yazını yine ilgiyle okudum. Çok düşündürücü, ilgi çekici bir yazı olmuş. Elmayı da çok seven biriyim, her yediğimde bu yazıyı hatırlarım artık. Yazının başarısı karsısında Jobs’ u bir kere de ben haklı çıkarmak zorunda kalıyorum:
👏👏 ☺

Şeyma Şahin
Üye

”Dünya ne sarılmak için kollarını, ne muhabbet etmek için ağzını, ne de uzaktaki sevdiklerini görmek için bacaklarını yoruyor artık.”
Muhteşem ve harika, bir o kadar da anlamlı yazı olmuş… Şahane bir detaysın…
KALEMİNE VE EMEĞİNE SAĞLIK…

İsmail
Ziyaretçi
İsmail

Elma elma olalı hiç bu kadar önemsenmemişti😀 Hz Ademin ısırdığı o elma bugün elimizde olan Iphone telefonları ile güncelliğini ilk günki gibi koruyor🤔

Hüseyin İmamoğlu
Ziyaretçi
Hüseyin İmamoğlu

Merak, cesaret ve maharet bir araya gelince şahesere dönüşmüş…Keyf alarak bir kaç defa okudum yazınızı…Tek kelime ile harika ! Tebrik ediyor, başarılarınızın katlanarak devamını diliyorum.

HuseyinMucahit
Ziyaretçi
HuseyinMucahit

Meryem hanım yazınız o kadar lezzetli olmuş ki yazacak söz bulamıyorum.Üç elma üzerineHarika ötesi bir yazı…

Ayşe Betül Elitok
Üye

Yazıyı okurken sesinden okudum, inanır mısın Meryem abla? Harika olmuş, kalemine, yüreğine sağlık!

Gül
Üye

Kalemine sağlık Sevgili Şeyma. Elma’yı hiç böyle düşünmemiştim

Tuncay Yıldırım
Ziyaretçi
Tuncay Yıldırım

Melek Hanım,

Mutlu biten masalların vazgeçilmez repliğini çok iyi sınıflandırmışsınız.

Ayrıca insanlık tarihinde gökten düşen 3 elmanın muhataplarını çok güzel tespit etmişsiniz.

Güzel ve doyurucu, etkili bir yazı olmuş.

Kafamıza düşebilmesi muhtemel elmaların zihnimizi ve dünyamızı değiştirmesi dileğiyle.

Kaleminize ve emeğinize sağlık.

Turgut Akkuş
Üye

Meryem Melek hanım
Elmanın anlamı manası yazınız olmasa eksik olacakmışım merak ve istekle beğenerek okudum bilglendik elmaya artık sizin bakış açısı gözüyle bakacağım çok güzel bir yazı elinize Gönlünüze sağlık

Muhammed Batur
Ziyaretçi
Muhammed Batur

Bir elmanın hikayesi, sorumlu olmayı yada sorunlu olmayı anlatır da insan bundan ders çıkarmayı anlamaz, Jobs’un haklı ukalalığına kızamamak bu hikayeyi gayet net ve hayret içinde takip etmemizi sağlıyor..

Başarılar.. Tebrikler

Şirin Leyla Terzi
Üye

Yazınızı çok beğenerek okudum.Elmanın dünyamıza etkisi hala devam ediyor üstelik.Artı bir çalışma yapmış olmanız yazınıza değer katmış.inşallah kaleminizin mürekkebi kurumasın.
Sevgiyle,

kbrnurrr
Üye

yazınız güzel olmuş
ne yazık ki bazı şeyleri kaybediyoruz işte ….