ZARAFETTE İNCELİK

6
115

Zarafet (zarif) lügatte “zarf” ve “incelik, zarif” demektir. Istılah manası karakter kimliğimizi veya tohum ekip yeşeren kişiliğin temsilidir. Lugatta zarf demiştir misal; nasıl bir insan zarf gibi kendi kişiliği saygınlığını  mesafe ve olgunluğunu koruyor ise zarf gibi kapalı lâkin aksine tersi gibi ise zarf gibi açık kalır körelir insanlık. Hepimiz zarf gibiyiz, yargılamamalı insan  çünkü hiçbirimiz hiç birimizin karakter kimliği değiliz hepimiz kendi kişiliğimizin karakter kimliğimiz en başta, Müslüman kimliğimiz ve  hepimizin kendimizin taşıdığımız zarif, incelik karakter kimliğimiz vardır.

Kırıcı olmamalı insan aksine lisan-ı dil yani kırmadan söylemeli, ne demiş Değerli kıymetli şairimiz Cahit Zarifoğlu “Bir incelik gösterin, incinmesin yüreğim.” demiş, zaten kıymetli şairimize hep sorarlarmış en çok hangi kitabı okursun diye oda hep şu cevabı verirmiş “en çok Cahid kendimi okurum” demiş. Bizler de kendimizi okuyabilmeli yani kendimize bakabilmeli, tebessüm edebilmeli insan bir tebessüm bile bulunduğunda  atmosferi değiştirebilir iyiye çevirebilir, aynı zaman da “benlik” düşüncesinden “biz” düşüncesi olabilir yani ortak fikir, ortak fikirden kastettiğim elbette fikirlerimiz farklı açıya sahibiz bu arkadaşlarınla gidilecek mekân fikirleri, iş alanda ekip çalışmalarında veya eğitim vs. gibi. Empati duygumuz gelişir ve istişare etmeyi edebilmeyi öğretir. Sevilmeyen kişi veya sevmediğimiz kişiler de olabilir işte, buna karşı tahammül ve saygı duymayı da negatif değil pozitif düşünmeyi öğretir. Hayatımızda olumsuzluklar  değil olumluluklar olmalı,  umutlu  olacağız inşaAllah. Aynı zamanda tevazu olabilmeyi doğru insanlar arkadaşlıkla yapabilmeyi ve tercihler de öğretir ve en başta ahlak.

Hayatımız lisan-ı dil karşı tarafı incitmeyecek bir hitabeti olmalı misal;

Olumsuz 

Ne zaman alacaksın kitabı almadın mı

Olumlu

Bir kitap almanı istemiştim alabildin mi gibi bir hitabet olmalı.

İnsanları mutlu etmek isterseniz onlara zarif ve saygılı davranınız kendiniz mutlu etmek isterseniz zarif ve saygılı davranın demiş bir rahip.

Peki bizlere kadar inceliğe yani lisan-ı dil hitabetine sahibiz. Bizler sahipsek bile tüm insanlık sahip mi!!!

Allah’a emanet olun kardeşlerim.

[Toplam:3    Ortalama:4.7/5]
Gönderiyi Takip Et
( 4 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Şeyma ŞahinSebatiilgarkbrnurrrOğuzhan Akipek Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Oğuzhan Akipek
Üye

Kübra Hanım,
Öyle hassas bir konuya değinmişsiniz ki kıldan ince kılıçtan keskin sırat gibi.
Nazik insana karşı nazik, cömertle cömert olmak kolay. Yazınızla hodri meydan.
En sinirli anında kaba birine karşı nazik, zarif olabilen beri gelsin. İnsanlığın dünyadaki sınavında baraj sorusu gibi duran, ilk ulaşması gereken menzillerden birisi “zerafet”.
Güzel paylaşımınız için teşekkür ederim.
Sağlıcakla kalın

Sebatiilgar
Üye

Zaarefette incelik yani bir insanın yapacağı en güzel davranışlardan birisidir. Rabbim sayılarını arttırsın inşallah. Günümüzde bu konular çok önemli.Herkese nasip olur..Güzel yazı olmuş.Emeğinize sağlık

Şeyma Şahin
Üye

”Değerli kıymetli şairimiz Cahit Zarifoğlu “Bir incelik gösterin, incinmesin yüreğim.” demiş, zaten kıymetli şairimize hep sorarlarmış en çok hangi kitabı okursun diye oda hep şu cevabı verirmiş “en çok Cahid kendimi okurum” demiş.”

Sevgili Kübra,bizim kız 🙂

Güzel bir konuya değinmişsin…
KALEMİNE VE YÜREĞİNE SAĞLIK….