Yılbaşı Helaldir

6
117
Ayı ve güneşi de Allah yaratmadı mı? Buna şeksiz ve şüphesiz iman etmedik mi? Ay ve güneş Allah’ın en belirgin ayetlerinden biri değil mi? 
Dünya, ay etrafındaki dönüşünü 354 günde güneş etrafında olan dönüşünü ise 365 günde tamamlar.
Tıpkı insanoğlunun bir senesini sefa ile heba ya da cefa ile feda etmesi gibi iyiliği arkasına, kötülüğü de karşısına alarak dünya çevresindeki tavafını (dönüşünü) tamamlaması da yaklaşık bir sene sürer.
Bu son derece insani tavafın 354 günde tamamlandığına inananlar hicri yılbaşını, 365 günde bittiğine kanaat getirenler ise miladi yılbaşını, “canım aradaki 11 günün lafı mı olur diyenler” ve Allah’ın ayı ve güneşi yarattığına tam anlamıyla iman edenler her ikisini de kutlarlar.
Bakınız güneş bir sene boyunca bize sıcaklığını gönderiyor. Ay tıpkı bir lamba gibi gecemizi aydınlatıyor. Farzedelim senede bir gün dahi olsa sene-i devriyelerini kutluyoruz. Farzetmeye de lüzum yok. Öyle değil mi zaten?
Bu sene güneşin dünyamızdaki kayda geçen 2019’uncu yaşını kutlayacağız. Geçen aylarda ayın dünyamızdaki 1440’ınci yaşını geride bırakmıştık mesela.
Mevzu Hırıstıyanların bayramı olan Noel’e gelecekse, Hz. İsa’nın doğduğuna inanılan tarih 25 Aralık’tır. Ama biz 31 Aralığı 1 Ocak’a bağlayan geceyi konuşuyoruz şu an.
Her akşam Yatsı namazından sonra okuduğumuz Bakara suresinin son iki ayetinde geçen “peygamberler arasından hiçbirini ayırt etmeyiz” ayeti ışığında İsa peygamber de bizim peygamberimiz olduğuna göre eğer gerçekten de İsa peygamber bu tarihte doğmuşsa (ki Kur’an’a göre pek öyle durmuyor) bu tarihte de herhangi bir kutlama pekala yapılabilir.
Takvimi, güneşin ve ayın dönüş sürelerini Allah (c.c) yaratmıştır. Güneş takvimini Batılılar bulmuş olsa da bu yeni yıla girmenin Hristiyanların ya da diğer dinlerdeki insanların tekelinde olduğu anlamına gelmez.
Yılbaşı helaldir, hem de anamızın ak sütü gibi, yaratılışımızın bir damla suyu gibi, cesedimize üflenen ilahi nefesin mübarek bir ruha dönüşmesi gibi.
Yeni bir başlangıça, yeni bir sayfaya, yeni bir “siz”e vesile olacak yılbaşılarınız kutlu olsun.
İnsani ve İslami ölçülerin dışına çıkmadan helalinden yaşamaya çaba gösterilmiş bir seneyi haramlarla kapamadan inşallah.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gönderiyi Takip Et
( 4 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Tuncay YıldırımŞeyma ŞahinHüseyin İmamoğluOğuzhan Akipek Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Oğuzhan Akipek
Üye

Tuncay Bey,
Ah neler yazmak geçiyor içimden de, karşılıklı atışmaya dönüp tadı kaçmasın diye biraz çekiniyorum. Bazen “uyum” sağlamak lazım.
Yazınızı okuyunca “budur” dedim. Olur da birisi eleştirirse, sizi eleştirenlerle dostça atışırız artık buradan:)
Helaliniz var
Sağlıcakla kalın

Hüseyin İmamoğlu
Ziyaretçi
Hüseyin İmamoğlu

Meşru ve İslami çerçevede neden olmasın.Bütün peygamberler bizim değil mi ? Yüreğine sağlık kardeşim.

Şeyma Şahin
Üye

Herkesin gaflet içinde olduğu bir saatte azıtmadan gerçekten Rahmani girersen bence de helaldir. Mesela ben herkes 10’dan geri saymaya başlarken dualar edip besmele ile giriyorum biiznillah 🙂 Tam o saatte gaflette olmak yerine maneviyat ile girmek daha güzel oluyor bence…
Tabii yeni bir yıla giriyoruz. Bir 365 günü geride bırakıyoruz. Yeni yıl için güzel mesajlarımız oluyor olsun da…Güzellikler paylaştıkça çoğalır…

Allah herkese sağlık,afiyet,huzur,mutluluk ihsan eylesin… İnşallah 2019 ve gelecek diğer yıllar hayrla gelsin…

Bu arada size de mutlu yıllar ustam…

KALEMİNİZE VE EMEĞİNİZE SAĞLIK…