VE İŞTE O AN…

8
140
ve iste o an

Yine kendimi sorguya çektim. Kafam da ise acabalar… Kalp ile nefs arasında gitmeler, gelmeler… Her okuduğum da etkilenip; yeniden kendimle yüzleşmem ve hayatta ki bakışımın biraz daha farklılaşması…Bazı duyguları anlatmak ne mümkün. Bir de konu maneviyat olunca.

Düşünsene, Beşir Bin Bera’nın evindesin. Resulullah (s.a.v) misafirin olmuş. Öğle namazını hep birlikte kılıyorsunuz. Buraya kadar herşey normal. Lakin namazın içinde öyle bir imtihan oluyorsun ki; öyle bir sınava tabisin ki; geçmekte kalmakta sana mahsus. İmanın sahihse inşallah zaten geçmişsin.

Ve işte o an gelir. Namazın içinde kıblenin değiştiği ayeti emrolunur.                                ”(Resulüm!Biz vaktiyle arzulayıp da şu anda) yöneldiğin kıble(olan Kabe’)yi ancak (sen) Peygamber(im’) e uyanları,topukları üzerinde geri dönen (münafık ve mürted)lerden ayıralım(da onlar bilinsinler)diye kıble yaptık.Gerçi bu (çevrilme)elbette Allah’ın doğru yola ilettiği kimselerden başkasına ağır gelmektedir. Allah sizin imanınızı (Mescid-i Aksa’ya yönelerek kıldığınız namazlarınızı) asla zayi edecek değildir. Şüphesiz Allah, insanlara karşı çok şefkatlidir,çok merhametlidir.”(Bakara\143)

Subhanallah. Namazın içinde ayet iniyor. Sorgulamadan Resul’e gönülden tabii olanlar,Allah’ın Habibi ile Kabe’ye yöneliyorlar. İşte o vakit sorgulayanlar…Asıl mesele bu.Nefsin ile kalbin arasında gidip gelmeler…

Acaba ayetin indiği gün biz orada olsaydık ne yapardık? Direkt sorgulamadan Kabe’ye mi yönelirdik;yoksa kendi bildiğimizi mi okurduk?

Bir de o güne kadar ”kıldığım namazlarım ne olacak” diye düşünen sahabelerin de, gönüllerine su serpiliyor. ”Allah sizin imanınızı asla zayi edecek değildir. Şüphesiz Allah, insanlara karşı çok şefkatlidir,çok merhametlidir.”   Muazzam ötesi… Çünkü o gün Yahudiler alay edecekler ve onları ikilem de bırakacaklardı. Yalnız Allah’u Teala asla buna izin vermeyecekti. Çünkü Bakara 142’de : ”(Medine’de ki yahudi ve münafık) bir takım beyinsiz insanlar: (Müslümanları) üzerinde bulundukları,(eski) kıblelerin(i Beyt-i Mukaddes’)ten (Kabe’)ye çeviren nedir? diyecekler.(Resulüm!) De ki: ‘Doğu da Allah’ındır. Batı da Allah’ındır. O (kullarının iyi niyet ve amellerine göre) dilediğini doğru yola iletir.

Resmen kalp rahatlaması. Acabalar hemen ortadan kalkıyor.

İnşallah bizler de bu imtihanlardan başarıyla geçeriz.Ve her zaman sırat-i müstakim yolundan yürümeye devam ederiz.

Sevgiyle…

Yazarı Takip Et - Şeyma Şahin
( 1 Takipçi )
X

Yazarı Takip Et - Şeyma Şahin

E-mail :*
[Toplam:18    Ortalama:4.9/5]
Gönderiyi Takip Et
( 5 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

8
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
BaransgdMüjdeyakutŞeyma ŞahinTuncay YıldırımMeryem Melek Ayyıldız Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Meryem Melek Ayyıldız
Üye

Âmiiin Şeyma’cığım.

Bizi sürekli gündemin değişmesine mütevellit hep var olan siyasi yazılardan arındırıp, huzura götürdün yazınla.

Hep var olasın.

Yazma meleken artarak ilerlesin. 🌺

Tuncay Yıldırım
Ziyaretçi
Tuncay Yıldırım

Yoğun ve çetrefilli gündemimizde bize insan olduğumuzu hatırlattığınız için teşekkürler Şeyma hanım 🙂

Müjdeyakut
Üye

Amin…okurken kendimi sorgulattiniz SEVGİYLEEE😊👏👏👏

Baransgd
Üye

Âmin, inşallah. Keyifle okuduğum muhteşem ⭐ bir yazıydı, Yüreğinize sağlık. 🌹🌹