Şükür Sebeplerimiz

4
46

Şükretmeden yaşıyoruz.. Ya da gerçek şükürle tanışmadığımız için; nimetler artmıyor. “Nimetler şükürle artar” Evet ama, nimetler sayısal olarak artarken, alınan haz duygusal olarak azalıyor. Çağımızın hastalığı olan ‘Mutsuzluk sendromu’nun asıl sebebinin ‘şükürsüzlük’.
Yalan söylüyoruz.. Yalan öyle nüfuz etmiş ki insanların diline
“doğruyu söylemek gerekirse” diye bir cümle kalıbı bulmuş. Neden yalan söylemeye başvuruyoruz, yani karşımızdaki insan senin maskeli yüzünü görse sen ne kazanırız ki anlam veremiyorum. İnsanlıktan uzaklaşıyoruz, kendimizi yalanların içinde hapsedip sahte hayatımızda dolaşıp duruyoruz. Ha bir de hala neden mutlu olamıyoruz diye yakınıyoruz. Bana sorarsanız tam bir mutluluk yoktur bu hayatta. Yani nasıl desem herkesin kendine göre bir derdi vardır. Kime sorsan hep bir şeyler yarım, hep bir şeyler eksiktir.
Hani demiş ya adam, “kiminin ekmeği bayattır, kimininse pırlantası ufak.” öyle işte..
Sevmek gerek.. Önce bu hayata geliş amacımız kavramak daha sonra O’nun yolunda ilerlemek. Sen Allah’ın yolu da gidersinde O hiç seni darda bırakır mı? Ayette diyor ya Allah(c.c) hani
“Şüphesiz her zorlukla beraber bir kolaylık vardır ..”
Zorluğu verdikten sonra, kolaylığı ardından veren ne güzel bir yaratıcıdır.
Sonsuz kudretine hamd olsun.
Başka bir örnekle; Musa aleyhisselâm başına gelen onca zorluğu bir ağacın gölgesine geçip ettiği duâlara sığınarak atlatmıştı: ” Rabbim bana göndereceğin her hayra muhtacım. “
İşte bu yüzden ‘ne olursa olsun bizi de bulur bir ağacın gölgesi ‘ deyip yürümeye devam etmek gerek.
Fazla bir beklentimiz olmasın mesela hayatdan. Kendimize yetecek kadar sakin huzurlu bir evimiz, evimizi yeşertecek ailemiz.. Odamızın penceresinde yetiştirdiğimiz çiçeklerimiz, sobada kaynayan kaynayan çayımızın kokusu.. Aldığımız nefes rahat ettirmeyecekse çok zengin olsak neye yarar ki?
Allah(c.c) her şeyi kalbimize göre nasip eylesin. En güzel nasip;
herkesin bir şeyler anlatmak istediği dünyada, sizi dinlemek isteyen birine rastlamaktır aslında. Elimizdeki nimetlerin farkına varalım. Bugün eksiğimiz var diye üzülüyoruz ama bizim yerimizde olamayan insanları düşünelim.
Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun.
Allah(c.c) dilimizden şükrü, secdeden alnımızı, ellerimizde Kur’an-ı, kalbimizden baharı, iyiliği, güzelliği eksik eylemesin.
Peygamberimiz(s.a.v) “Allah’ım Kur’an-ı kalbimin baharı kıl” diye dua edermiş. Bizim de gönlümüze sonra yaşamımıza yerleşmesi ümidiyle inşaAllah.
Unutmayalım ömrümüz bir kelebeğin kanatlarında. Bir saniye sonrası için garantimiz yok, ertelemeyelim. Hayırlı, bereketli, her günün, her anın kıymetini bilerek yaşayacağımız bir hafta olsun inşaAllah.
Hayırlı akşamlar ☘️🦋

 

🔹Uzun süredir yoktum buralarda. Bu platformla tanışma zamanlarımı hatırlamak istemiyor dahi olsam iyi ki tanışmışım 😊 Anladım ki, insan içinde tuttuklarını yazıya dökmeye alışınca hep yazmak istiyormuş. Allâh’a emanet olun.

[Toplam:1    Ortalama:3/5]
Gönderiyi Takip Et
( 3 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Sümeyyenur KOCAKOÇOğuzhan AkipekTuncay Yıldırım Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuncay Yıldırım
Üye

Sümeyye Hanım,

Aramızda tekrar hoşgeldiniz. Enfes bir yazıyla geri dönmüşsünüz hem de. Yazınızın her cümlesi altın değerinde ve çok önemli tespitler içeriyor.

Nefes alıp verişimiz bile en basitinden bir şükür sebebidir.

Kaleminize sağlık.

Oğuzhan Akipek
Üye

Sümeyyenur Hanım,
Güzel bir konuya değinmişsiniz.
Şükür, var olanın kıymetini bimek, onunla ilgilenmektir zannımca. Kendinden daha kötü olana bakıp rahatlamak biraz acemice kalıyor ki bunu da yapıyoruz; buna da ihtiyacımız var.
“Abdal” isimli yazımda şükürden bahsetmeye çalışmıştım. Şükür, daha ileri seviyede de anlatılabilir belki ama yaşamadan anlatmak mümkün değil.
Yazılarınız daim olsun inşallah
Sağlıcakla kalın