Sokağa Karışmak

2
90

Hızlı zamanların yorgun yolcularıyız

Her birimiz.

Durmaksızın ilerleyen zamanla

Bitmek bilmeyen amansız savaşın,

Prangalara mahkum gönüllü mağlupları…

 

Durup düşünmeler,

Kalbimizin susayazmış sesini dinlemeler

Değil bize göre.

 

Kendine ayırabildiği nadir zamanlarda eline aldığı bir şiir kitabından aklında kalmış mısralar, kentin kalabalık sokaklarında ilerlerken birden zihninde canlandı. Mısraların sokağa karışmış görünen insanları yansıttığından şüphesi yoktu. Neydi sokağa karışmak?

Cümlelerin ardındaki anlamların peşine düştükçe yeni ufuklara yelken açıyordu. Bu zevkli yolculukta yaradılmış olan her şeyi gözlemlemek ayrı bir mutluluk kaynağıydı onun için. Toplumdan doğan mısraları yine toplumda anlamlandırmak oldukça mantıklıydı.

Sokağın telaşlı yüzlerine yalancı eksiklikler hakimdi. Kimi yanından geçip gittiği ulu çınarların göğe uzanan dallarından habersiz, kimi de dallarında neşeyle cıvıldayan kuşların sesini dinlemiyordu. İşte bu yüzden sadece sokağa karışmış görünüyorlar, oysa sokağa karışmadan yalnızca geçip gitmekle yetiniyorlardı. Baktığını görmeden, duyduğunu dinlemeden neye yarardı yaşamak?

Yaşadığı farkındalıkla sokakların ruhunu keşfetmeye başladı ve gri tonlamalarıyla hayal dünyasında yer edinen sokaklar birden renk cümbüşüne döndü. Köşe başındaki sokak müzisyenlerinin çaldığı enstrümanlardan yayılan ezgiler anılarını hatırlattı. Durup bu hoş ezgileri dinledi ve huzurla tebessüm etti. Az ilerideki rengarenk merdivenlerde oyun oynayan çocukların göğe karışan cıvıltıları maziye yolculuğun biletiydi. Sokaklar arasında gezinirken duyduğu yüksek perdeden bağıran sokak satıcılarının sesleri bitmeyen ekmek kavgasının canlı örneğiydi.

Şimdilerde anlıyordu sokaklar insanların ruh iklimlerinden esintiler sunuyor ve insana dair birçok şeyi gözler önüne seriyordu. İşte bu sebeplerdendir ki; bestemizin can bulduğu, bize bizi anlatan sokakların insanlarıydık biz.

[Toplam:7    Ortalama:4.4/5]
Gönderiyi Takip Et
( 2 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Cansu YetimŞirin Leyla Terzi Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Şirin Leyla Terzi
Ziyaretçi
Şirin Leyla Terzi

Merhaba,
Yazının içindeki kelimeler özenle biraraya getirilmiş.Bir kitabın arasından kesit gibi hissettim.devamını bekliyor insan . Hani ortasından bir bölüm sanki,hikayeye geçiş yapmadan verilen ön bilgiler gibi.Tanımlamalar çok güzel .Kalemine sağlık.Tebrik ederim.