Sır Dolu Cam Kavanoz

4
44

Bazende hayat çekilmez bir hale geldiği zaman,   eline bir  cam kavanoz alıp   hayatını yeniden düzenlemelisin.

 

Zamanın birinde üniversitede bir profosör  öğrencilerinin hayatta daha başarılı  ve düzenli hayatları olmaları için elinde bir cam kavanozla derse gelir.Yanında tenis topları, çakıl taşları, kum, iki bardak kahve fincanı ile birlikte.

 

 

 

 

Öğrencilerine  seslenerek cam kavanoza tenis toplarını doldurarak .kavanoz doldumu diye seslenir.Öğrenciler hep birlikte doldu derler. Sonra çakıl taşlarını koyar içine yine sorar öğrencilerine  doldu mu? Hep birlikte doldu derler öğrenciler .Sonra kumu döker kavanoza yine sorar öğrencilere doldu mu ? Diye. Onlarda doldu derler. En son iki kahve fincanındaki kahveyi döker .Sonra öğrencilere sorar doldumu diye evet doldu derler.

 

Profosör şimdi doldu kavanoz. Sevgili öğrencilerim der  .Tenis topları  hayatınızdaki önemli şeylerdir. Yani aileniz, çocuklarınız, arkadaşlarınız_sağlığınız gibi diğer şeyleri kaybetsenizde bunlar hayatınızı doldurmaya yeter.Çakıl taşlarınız ise  daha az önemli olan şeylerdir. İşiniz , eviniz, akrabanız gibi. Kum ise daha az  ve ufak şeylerdir.  Şayet kavanoza kum doldurursanız , çakıl taşlarını ve tenis toplarına yer kalmaz.Aynı şey hayatınız içinde geçerlidir.Vaktinizi  ve enerjinizi ufak tefek şeylere harçar israf ederseniz. Bu dafada önemli şeylere vakit kalmaz. Dikkatinizi mutluluğunuz için önemli olan şeylere çevirin. Mesala çocuklarınızla oynayın, sağlınıza dikkat edin. Sevdiklerinizle yemeğe çıkın.Evinizin ihtiyaçlarını karşılayın. Öncelikle tenis toplarını kavanoza doldurun öncelikleri sıralamayı iyi bilin gerisi kumdur.Bu arada öğrenciler sorar hocam o iki  fincan kahve nedir.Hoca bende bu soruyu bekliyordum der.  Hayatınız ne kadar dolu olursa olsun her zaman dostlarınızla,  sevdiklerinizle bir fincan kahve içeçek kadar vaktiniÖğretm

 

 

Yaklaşan 24 kasım öğretmenler günü kutlu olsun. Hayat öğrenmeyle başlıyor. Hayat zor bir sınavdır.Hayat herşeye rağmen güzeldir.Öğretmen olmak dünyanın en güzel mesleğidir.Herşey onlardan öğrenilir.

[Toplam:3    Ortalama:4/5]
Gönderiyi Takip Et
( 3 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
1sonbaharSebatiilgarTuncay Yıldırım Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuncay Yıldırım
Üye

Sebati Bey

Öğretici ve ders alınacak bir yazı olmuş. Tebrik ederim.

Oğuzhan Akipek
Üye

Sebati Bey merhaba,
Güzel paylaşımınız için teşekkür ederim. Bu tür düşündürücü fıkraları unutmamamız lazım.
İmla hataları göze çarpıyor. Dikkat.
Sağlıcakla kalın