Şerefine Güvendiğim Düşmanlar (!)

6
134

Şerefine güvendiğim düşmanlar mı?

Evet. Yanlış görmediniz,duymadınız.

Hani düşmanın hilekar, sahte olanını işittik lakin şerefli olanını da ilk defa duydum. Daha doğrusu düşman nasıl şerefli olur diye idrak etmeye çalışırken bir de ne olsun? Aaa… Okuduğum kitabın 56.ve 57.sayfasında yabancıların  ”Türk ordusunda ki esirlere nasıl davrandıklarını,stratejilerini gözlemlerken dedim ki;evet biz onlar için düşmanız mamafih (bununla birlikte) tek güvendikleri orduda Türk ordusudur.”

Vay vay vay… Kelimenin asilliğine bakar mısın? ”Şerefine güvendiğim düşmanlar”

İşte Sayın Orhan Koloğlu’da ”Lawrence Efsanesi” adlı kitabında bu kelimeyi çok anlamlı bir şekilde yer vermiştir:

”Türk iyiliksever ve dürüsttür,yakıştırılan kötülükler yanlış anlatmanın sonucudur;hakkında kullanılan ‘konuşmaya layık olmayan insan’ deyimi yanlıştır. Balkanlar ve Ortadoğu’nun gerçek centilmenidir;şövalye niteliği taşıyan bir mertliğe sahiptir; temiz savaşır;esirlere insanca davranırlar;Türkler vahşet yapmaz. Türk çok iyi ve şerefli bir savaşçıdır.”

Daha ne olsun… Biz zaten bunları biliyoruz. Lakin şerefine güvenemediğimiz  düşmanlardan asıl böyle güzel kelamlar duymak hoşumuza gitmiyor değil yani.

Yine Sayın Koloğlu’nun kitabında yer alan güzel ayrıntı:

”Savaş bakanı lord, Lordlar Kamarası’nda, ‘Hakkını vermeliyiz ki Türklerin metotları efendileri Almanları şerefsizleştirecek metotlardan son derece üstündür.’demişti.”

Allah!Allah… Resmen gaza geldim.

Yine son olarak:

”Gelibolu’daki Yeni Zelanda (Anzak) kuvvetlerinin komutanı Türklerden ‘Şerefine güvendiğim düşmanlar’ diye bahsetmiştir. Kutül-Amâre’deki İngiliz ordusu Halil Paşa’ya teslim olduğunda bu yarı resmi yayın organı şunları yazdı:  ‘Savaşın kaderi İngiliz ordusunu temiz savaşan bir düşmanın eline teslim etti. Türk ordusunun savaş alanında ki davranışı,General Townshend’in ve birliklerinin savaş esiri olmalarında endişeyi mucip bir şey olmadığını gösteriyor(…) Şanslıyız ki Türklere esir oldular(…)Rahat edebiliriz ki,arkadaşlarımız köpek yiyenlerin elinde değil,Türklerin elindedir. Halil Paşa’nın General Townshend’e karşı şövalyece davranışına,hasta ve yaralıların değiştirilmesini hemen kabul etmesine güvenerek,esirlerimizin Almanya’da olacağından daha iyi muamele göreceklerine inanabilirsiniz. ”

Yaaa… Siz de biliyorsunuz değil mi? Hangi ülke esirlerine güzel davranıyor? Hangi ülke esirlerini aç ve susuz bırakıyor? Strateji desen ayrı bir dahilik. Merhamet apayrı bir konu.

Eee sizler… Siz şerefine güvenemediğim düşmanlar.Siz ne yapıyorsunuz? Kimi kime kırdırıyorsunuz?Beynimize neleri empoze ediyorsunuz?Biz size niye güvenemiyoruz?

Çünkü cevap belli.

Çünkü biz doğuştan askeriz.

Çünkü biz İstiklâl Marşı’yız.

Çünkü biz şerefine güvendiğiniz düşmanlarız.

 

 

Günün sözü:

”Türk milleti iki bin yıldır profesyonel askerdir. Bütün Türklerin mesleği askerliktir.” (Donaldson)

”Türk ordusu; Dünyanın hiçbir ordusunda seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir.” (M. Kemal Atatürk)

[Toplam:7    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 4 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
1sonbaharBetulelitŞeyma ŞahinTuncay Yıldırım Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuncay Yıldırım
Üye

Şeyma kardeşim,

Çok ilginiç bir konuyu örneklerle başarılı bir şekilde ele almışsın. İslam savaş hukukunda esirlere ve teslim olmuş düşman askerlerine asla zulmedilmez. Türk ordusu da bu düstura istinaden düşmanlarını tarih boyunca hayrete düşürmüştür.

Kalemine ve emeğine sağlık, severek, keyifle okudum.

Ayşe Betül Elitok
Üye

Kalemine yüreğine sağlık Şeyma abla. Şerefine güvendikleri düşmanlarından olmanın şerefiyle okudum yazıyı!

Oğuzhan Akipek
Üye

Şeyma Hanım,
Milli duygularımızı harekete geçiren yazınızı okumaktan büyük keyif aldım. Paylaşımınız için teşekkür ederim.
Şerefli düşman kavramını ele alırken esirlere yapılan muameleye odaklanmışsınız. Keşke fetih sonrası yapılan hizmetleri de içine katsaydınız. Gittiğimiz yeri ihya ediyoruz, birileri gibi sömürmek için değil hizmet için fetih yapıyoruz. Demokrasiyi lafla değil gerçekten fiilli olarak getiriyoruz.
(5 yıldız)
Paylaşımlarınızın devamı dileklerimle sağlıcakla kalın