ÖN PLANDA “EĞİTİM” ŞART !!!!

8
155

Önceliğimiz eğitim daima  olmalı  çünkü şu an ki eğitim düzeyindeki öğrenciler ve aynı zamanda branş hocaları da mağdur. Bunun nedeni ise branşı olmayan hocaların girmesiyle beraber vicdanı, eserse ilgilenir esmese ilgilenmez yani anlayacağınız hassasiyet olan mevzu hassasiyetini kaybetmeye doğru gidiliyor ve başarılı öğrencileri başarısız olarak adlandırma yapıyoruz. Oysa bunun önlemini alınmalı ve asıl nedeni ise branş hocası asıl branşı olmayan öğretmenler dersine girdiği ve bildiği kadarı olmasıyla sorulan soruyu tatmin bir cevap verilememesi, bir de öğrencinin de tatmin edici cevap olmamasıyla beraber verilen cevap bile tatmin edememesi. Hem öğrencinin hem de, eğitimin bir gün daha belki bir yıl daha gerilemesine sebep oluyor farkında değiliz ama fark etmeliyiz fark ettirmeliyiz.Bir de atama ve sözleşmeli öğretmen meselemiz de var aslında bölümü olan atama yapılmalı ve ayrıca sözleşmeli öğretmen alınıyorsa bile bölümü olan sözleşmeli öğretmen alınmalı.

Mesela;

Sınıf öğretmenliğine mi ihtiyaç var gidip işletme veya Türk dili edebiyat, iktisat vs. değil de sınıf öğretmenliği bitirmiş olanı alacak yani bölümünü almış olmalı böyle olması lazım ve atanma meselesine gelince adil ve adaletli bir atanma ve atama olsun. Sözleşmeli öğretmenliğe gelince her okul alım olsa bile bölümünü bitireni bitirmiş olması şartı gelmeli veya sözleşmeli öğretmen kavramını son vermeliyiz. Bunun yanında da, eğitime de yenilik lazım tabi  !!!

Misal ;

Mantık yönden sorular ve konular bir de her yıl değişiklikler oluyor mesela ,  sonra da bir sonraki sınıfa geçenler için baya baya, sıfır baştan oluyor aslında eğitim kazanılmıyor aksine aynı sistemle devam ediliyor kaybedilmeye doğru gidiliyor daha  sonra  ise eğitim sistemi değişti oluyor. Her yıl müfredatı değiştirilmekle eğitim sistemi değişmiş olmuyor aksine yine aynı ezbere dayalı aynı sistem var!

Evet , belki sorular mantığa dayanılmış olabilir fakat, sorular mantığa yönelik sorular olmadan önceki sistemle çalışan onca öğrenciler ne olacak ne mi, olacak ne olacak!!!  Sıfır baştan çalışma olup sınav zamanı geldiği zaman vakit olmayacak bir de başarılı öğrenci iken başarısız öğrenci adlandırma olacak. Oysa başarı öğrenciler çok, yetenek çok !!! oysa başarısız olan, eğitim sisteminin değişmiş sanılması.

RABBİM HEM DİNİ EĞİTİMDE HEM EĞİTİM KONUSU BAŞARILI OLABİLMEYİ ve HAYIRLARI ÇIKARABİLMEYİ NASİP EYLESİN İNŞAALLAH ECMAİN 

AMİN 

[Toplam:5    Ortalama:4.4/5]
Gönderiyi Takip Et
( 5 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

8
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Şeyma ŞahinHuseyinMucahitTuncay YıldırımkbrnurrrTurgut Akkuş Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Turgut Akkuş
Üye

Kübra Nur kardeş ,
Yazınız çok ilgi çekici gerekli bir konunuyu açık net analiz ederek, iyileştirmelere verimli olmaya odaklı yerinde bir yazı yazmışsın. Eline sağlık. Başarılarının devam etmesini yıllarca dilerim.

Tuncay Yıldırım
Üye

Kübra Hanım kardeşim,

Ülkemizin kronik bir problemine değinmişsin. Eğitime her neşter atan kendinden önce gelen sistemi değiştirdi ve ortaya çok karışık bir eğitim sistemimiz çıktı.

Paragrafların bana biraz uzun geldi. Yazının son kısmında büyük harfler kullanmışsın. Bir makalede ya da köşe yazısında büyük harflerle cümleler yazmak yazının temel mantığına ters ve çok hoş karşılanmayan bir durumdur.

Bilgine,

Kalemine ve emeğine sağlık.

HuseyinMucahit
Ziyaretçi
HuseyinMucahit

Ellerine sağlık kardeşim.Gayet verimli bir yazı olmuş..

Şeyma Şahin
Üye

Günümüzün problemini güzelce ele almışsın… KALEMİNİZE SAĞLIK…