OLMADI BE REİS

0
183

Sigaraya ne kadar karşı olduğunu bilmeyenimiz yok, her fırsatta bunu dile getirdin.İnsanların gömlek ceplerinde gördüğün sigaraları alıp, içmemeleri için söz verdirdin.Tamam üslubun tavrın ekran başında bizi gülümsetti. Tabi ki bunu insanların sağlığı için, iyiliği için yapıyorsun buna hiç şüphemiz yok.

Gel gör ki bu sigara illeti çok garip bir şey, zararlı olduğunu bile bile içiyoruz. Sevinince içiyoruz üzülünce içiyoruz, yemekten sonra deyip içiyoruz çayın kahvenin yanında deyip içiyoruz. Ez cümle bu sigara bizim hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Bir anda söküp atılmıyor.

Caydırıcı olacağını düşünerek yaptın belki ama, bu son zamlar baya abartı oldu. Üst üste zam alan sigaranın fiyatı % 50 arttı ve bu durum bütçemizi sarsacak kadar büyük bir oran. Böyle yaparak insanların sigarayı bırakacağını veya azaltacağını düşünmüş olabilirsin ama durum bu kadar basit değil. İlk günler azaltmayı yada bırakmayı düşünsek de 3-5 gün sonra bunu başaramayacağımızı anlayıp aynı tempo içmeye devam ediyoruz. Sigaraya verilen % 50 oranındaki tutar nereden mi çıkıyor, tabi ki aileden ve çocuklardan, onların rızkından kesiliyor. İki alacağı şeyi bir alıyor, olan yine evdeki çalışmayan bireylere oluyor.

Reis; Derdim sana sitem etmek değil…Ama biz Türk’ler saplantılı insanlarız ve sigarada bizim olmazsa olmazımız. Bir Türk’ün elinden çayını ve sigarasını alırsan genetiği bozulur.

Bu millet ki; Ağızında sigarayla köprüye gidip saatlerce bekledi kurşunların altında. Bu millet ki; Sigarasıyla koştu hava alanına, senin canın için kendi canını feda etmeye giderken de cebindeydi sigarası, tankın altına yatarken de elinde…Günlerce sokaklarda nöbet tutarken çayı,çekirdeği ve sigarası eşlik etti bu millete.

Senin bir sözünle canını hiçe sayan bu millete teşekkürün böyle olmamalıydı.

Halkın sesine kulak ver! Belli ki çevrendeki danışmanların ve yakınındaki isimler bizlerin sesini sana duyuramıyor. Eğer duysaydın eminim ki böyle bir zamma razı olmazdın.

Her ne olursa olsun sen yine çağır, biz yine koşa koşa geliriz. Pahalı da olsa sigaramızı cebimize koyar, bir işaretinle, bir sözünle VATANIMIZ için, BAYRAĞIMIZ için, SENİN için gözümüzü kırpmadan yine geliriz.

[Toplam:3    Ortalama:3.7/5]
Gönderiyi Takip Et
( 0 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir