Noel’cilerden daha Noel’ci olmak

0
25

Yıl sonunun yaklaşmasıyla Batıda olduğu gibi Müslüman ülkelerde de Noel heyecanı başladı. Dinimizle, kültürümüzle, örf ve adetlerimizle hiç bir bağı olmayan bu yılbaşı ‘çılgınlığı’ nasıl oldu da hayatımızın bir parçası oldu?

AVM’lerde süslenmiş devasa ağaçlar, etrafında dolaşan Noel baba kılığındaki insanlar ve özenle süslenmiş vitrinler ne zamandan beri müslümanlara hitap eder oldu.

Batıda ilk zamanlar batıl kabul edilen bu gelenek, ticari şirketlerin de pazarlama oyunlarıyla girmediği ev kalmadı.

Tarihine göz attığımızda aynı tarihlerde kutlanan değişik inançlardan ritüellerin birleştiğini görüyoruz.

Hristiyanlar her yıl 25 Aralıkta Noel bayramı olarak Hz. İsa’nın doğumunu kutlarlar. İnançlarına göre Tanrıları “uzakta olan Tanrı” olmaktansa insanlara “baba kadar yakın” bir kurtarıcı olmayı tercih ettiği için dünyaya gelmiş.

25 Aralık Hz. İsa’nın asıl doğum günü olduğu kesin bilinmiyor. Ölümünden (Hristiyanlar Hz. Isa’nın öldürüldüğüne inanırlar) 4 asır sonra, kilisece batıl görünen, kışın başlangıcı kutlamalarına alternatif olarak bu tarihe sabitlenmiş.

Cermenler kışın başlamasını her yıl en kısa gün olan 21 Aralıkta kutlarlarmış. Bu gecede köy meydanına, hep yeşil kaldığı hasebiyle ilahi güçler atfettikleri, çam ağacı diker yeni sezonun sembolü olarak da süslerlermiş.

Orta çağın sonlarına doğru bu ağaç süsleme ritüelini Hristiyanlar da sahiplenmiş ve çam ağaçlarını evlerine almışlar.

Vatikan 19.cu ve 20.ci yüz yıllarda bu ağaç geleneğine karşı direnmiş. Hristiyanlık diniyle hiç bir alakasının olmadığını savunmuş fakat 1982 yılında Vatikan’da (Roma) ilk defa çam ağacının dikilip süslenmesini engelleyememişti.

Aynı tarihlerde Yahudiler Hanuka (ışık) bayramını kutluyor. Hanuka bayramı Kudüs’teki ikinci tapınaklarının kurtuluş simgesi olarak bilinir.

O zamanlarda bölgeye hakim olan Yunanlar, Yahudilerin yeterince uyum sağlamadığını düşünürler ve bunu hızlandırmak isterler. Yahudilerce necis sayılan domuzu tapınağın içinde “kurban” ederler.

Ayaklanan Yahudiler, verdikleri mücadele sonunda toprakları geri alırlar. Sekiz günlük tapınağı “arındırma” süreci Hanuka bayramı olarak ilan edilir.

Günümüz Yahudileri Noel’i Yahudilikle alakası olmadığı için, hatta batıl geleneklere dayandığı için, kutlamaz. Asimile olmuş Yahudiler dahi özlerine ters olduğu için Noel ile ilişkilendirilmekten rahatsızlık duyarlar.

Yabancı bir makalede Yahudilerin bu dönemi nasıl geçirmesi gerektiğine dair tavsiyeler veriliyor.

“Açıkça Yahudi olun” diyor. İşe gidin ve Yahudi olmayan arkadaşlarınıza bu günlerini istedikleri gibi geçirmelerine katkıda bulunun. Size “iyi Noeller” dileğinde bulunanlara “Teşekkür ederim fakat ben Noel kutlamıyorum ama sizin bayramınızı tebrik ediyorum” deyin. Sakın ola: “biz Noel değil Hanuka bayramını kutluyoruz” demeyin. Öyle derseniz Hanuka ile Noel birbiriyle ilişkilendirilir. Hanuka Yahudilerin Noel’i değildir diyerek hem kimliğini hem de değerlerini korumanın ip uçlarını veriyordu.

Biz Müslümanlarda durum çok vahim maalesef. Hoşgörü, uyum ve ne sakıncası var gibi mazeretler ileri sürerken ne gibi bir yıkımın parçası olduğumuzun farkında bile değiliz.

Bu gün Noel yemeklerine katılıp Noel hediyeleri alıp vermekte bir sakınca görmeyenlerin çocukları yarın aynı şeyleri evlerinde, süslenmiş çam ağacı altında yapmaları kaçınılmaz.

Kendi inancı olduğunda her şeyi sorgulamayı adet edinmiş müslümanlar başkalarının örf adet veya inancı gereği yaptıklarına eğlence adı altında sımsıkı sarılmakta hiç bir sakınca ve tehlike görmüyor.

Peygamber efendimiz: “kim bir kavme benzemeye çalışırsa o da onlardandır” buyuruyor. Öyleyse Noel’cilerden daha Noel’ci olmak için bu gayretin sebebi nedir?

Unutmayalım ki, bir müslüman zaman ve mekân ayırmadan İslâm’ın temsilcisi olduğunun bilinci ile hareket etmekle yükümlüdür.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 0 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir