Nereden Nereye

0
49

Eskiden büyüklerimizin yanında bacak bacak üstüne atmazdık, onlar konuştuğu zaman sözünü kesmezdik, her istediklerini yapardık.
Şimdi durum tersine. Öyle bir devirdeyiz ki. Çocuklar anne babalarına bağırıp çağırıyor, saygısızca davranıyor.
Peki, neyden kaynaklanıyor? Ailelerin bebekliğinden itibaren şımartması, her istediklerini yapması, televizyondaki dizi, çizgi filmlerden etkilenmeleri ve onları taklit etmeleri gibi.
Biz annemizin babamızın yanında sesimizi çıkarmazdık. Onlar önceden bizi tembihlerdi yaramazlık yapmayacaksın uslu uslu oturacaksın diye.
O dönemle bu dönem bir değil artık. Devir değişti. Bu durumun düzelmesi için ailelere büyük sorumluluk düşüyor. Zor bir süreç. Eğitim ailede başlıyor sonra okulda devam ediyor.
Artık gençler büyükleriyle konuşurken saygısızca davranıyor, hakaret küfür ediyorlar. Otobüste, metroda hamile yaşlılara yer verilmiyor.
Bazen lise önlerinde geçerken görüyorum affederseniz sevgililerin büyüklerinin yanında neler yaptıklarını. Öğrencilerin öğretmenlerine saygısızlık yapmaları, şiddet uygulamaları gittikçe artan bir durum. Ben bugüne kadar bir hocama saygısızlık yapmamışımdır, bazı derslerimde ne kadar başarısız olsam da, Öğretmenlerim tarafından takdir edilmişimdir. Bizler saygı edeple büyütüldük.
İlerleyen zamanlar da durum daha vahim olacak..
Sözün kısası Allah hepimizi hidayete erdirsin..

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gönderiyi Takip Et
( 0 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir