Nefsinle Karşılıklı Oturup Hasbihal Eder Misin?

1
259

 

Salgın bir hastalık haline geldi telefon bağımlılığı. Bir virüs gibi sürekli yayılıyor. Esnemek gibi… Bulaşıcı bir hastalık sanki. Biri eline alınca, diğeri de alıyor. Ortada ne bir tebessüm kalıyor, ne de bir sohbet… Robotlaştık sanki biraz. Bakkaldan, marketten almamız gereken yiyecekleri bile telefondan sipariş ediyor olduk.

Zamanımızın büyük bir kısmını telefona bakarak geçiriyor olduk. Sanki hiçbir işimiz yokmuş gibi, sanki çok vaktimiz varmışta onu değerlendiriyormuşuz gibi…

Telefonun kilidini açıyoruz ardından sırayla: İnstagram > Facebook > Twitter > WhatsApp durum…  Yani tabii ki de sosyal medyada zaman geçirmek ayıp değil, günah değil ( Haramlara bakmazsak eğer. ) Ama her şeyin fazlası zarardır ey nefsim. Her şeye vaktin varda, vakti verene vaktin yok mu?

Zamanımızın büyük bir kısmını sosyal medyada geçiriyoruz çoğu zaman.  Veyahut televizyon karşısında bir dizi izleyerek… Ömrümüz hızla akıp gidiyor bir türlü farkına varamıyoruz. Zamanımız git gide daralıyor.

Hiç kimse ne zaman öleceğini bilmiyor, ölümü bir türlü yakıştıramıyoruz kendimize. Bir muhabbeti olsa, aman dur şimdi ağzımızın tadını kaçırma, bahsetme ondan diyoruz. Açıkçası ölümün adını bile ağzımıza almak istemiyoruz.  Mezar kazan adam bile bir gün ölüp de mezarının kazılacağına inanamıyor. Öleceğini hiç düşünmüyor.

Demek istediğim şu ki: İçinde bulunduğumuz zamanı iyi değerlendirelim. Belki bugün bize ayrılan sürenin sonuna gelmişizdir. O yüzden şuan, hemen, şimdi bir silkelenelim, kendimize gelelim. Bir soralım kendimize “En son ne zaman Kuran-ı Kerim okuduk? Rabbimizden bize bir sürü mesaj var. İnsan sevdiğinden gelen mesajı okusaydı, kuran-ı kerim toz tutar mıydı hiç? Sabah namazına kalkabildik mi? İyi insan olmaya çalışıyor muyuz?  Allah’ı tanıyor muyuz? Peygamberimizi tanıyor muyuz? Telefonumuzun, bilgisayarımızın özelliklerini anlatabildiğimiz kadar, Allah’ı anlatabiliyor muyuz? “

Allah bize namazı emretmiş, rica etmemiş emretmiş. Lütfen kılar mısınız kulum dememiş, emretmiş. Biz neden namaz kılmıyoruz bir soralım kendimize. Nefsimizle karşılıklı oturup hasbihal edelim… Aslında namaz kılmak o kadar kolay ki, o kadar huzur verici ki. Ama ne yazık ki nefsimize zor geliyor. Bizde ne yazık ki kalbimizin sesine kulak vermiyoruz, nefsimizi dinliyoruz. Nefis daima kötülüğü emreder, insan kalbinin sesini dinlemeli.

Bu dünyaya neden gönderdiğini bilmeli insan, bir amacı olduğunu bilmeli. Biz Allah’ın bir tanesiyiz. İnanmıyorsan geç aynanın karşısına ve şöyle bir bak kendine, yalnız sana özel bir vücut elbisesi, yalnız sana özel bir yüz, yalnız sana özel bir parmak izi… Sen Allah’ın bir tanesisin güzel insan.

Allah bizi o kadar çok seviyor ki bizim için kara topraktan rengârenk yiyecekler çıkartıyor, hem de tam ağzımıza layık. Bizim damak zevkimizi çok iyi biliyor Rabbimiz. Kuru dallardan sulu, sulu meyveler çıkartıyor. Şimdi sen nasıl olur da Ülker çikolatalı gofreti yapan biri var, bir sanatkâr var dersin de, şu kâinatı yaratan, meyveleri, sebzeleri yaratan Allah’ı inkâr edersin. Ve tüm bu olanları nasıl olur da tesadüfe bağlayabilirsin söyler misin bana ey nefsim!

Düşünsene bir elinde Ülker çikolatalı gofret var diğer elinde ise bir muz.

Bakıyorsun çikolataya büyüklüğü tam eline göre, seni tanıyan biri tarafından yapılmış. Rahat tutabilmen için, rahat yiyebilmen için. Sonra devam ediyorsun incelemeye, etrafı bir ambalajla kaplı. Erimesin diye, bozulmasın diye… Sonra muza bakıyorsun aynı şekilde; büyüklüğü tam eline göre, senin elini yaratan Allah, eline tam sığacak ve rahatlıkla yiyebilmeni sağlayacak şekilde tasarlamış. Muzun da etrafı bir kabukla çevrili, bozulmasın diye.

Çikolatadan bir ısırık alıyorsun tadı güzel. Muzdan bir ısırık alıyorsun onun da tadı güzel. Ama arada çok ince bir mevzu var. Çok ince bir ayrıntı gizli!

Çikolatanın içerisinde bir sürü zararlı katkı maddesi bulunuyor ve bu maddeler vücuduna zarar verip seni şeker hastası yapıyor. En tatlı zehirdir çikolata… Muzu yiyorsun sana hiçbir zararı olmuyor. Aksine faydası oluyor.  Ve sindirimi de çok rahat bir şekilde gerçekleşiyor. Şükürler olsun Rabbime.

En büyük sanatkâr Allah’tır.

Sana bir soru sormak istiyorum güzel insan.

Diyelim ki, ben zengin bir insanım ve sana dedim ki: Al şu İphone X sana hediyemdir.  Güle güle kullan. Al sana bir de Ferrari. Al sana birde lüks bir ev…

Telefonun ne zaman kırılırsa sana yenisini vereceğim, araban ne zaman kaza yapar veyahut bozulursa sana yenisini vereceğim. Ve daha ne istersen verebilir. Bunun karşılığında senden hiçbir ücret istemiyorum. Fakat senden tek isteğim var bana gözlerini ver desem, bana gözlerini verir misin?

Vermezsin değil mi. Çünkü göz o kadar güzel bir nimet ki, ondan asla vazgeçmek istemezsin. 576 mb bir göz. İnsan senelerce çalışsa dahi bunun bedelini ödeyemez, bunun şükrünü yapamaz. Allah bize vermiş olduğu bunca güzel nimetlen için bizden sadece bir şey istiyor güzel insan “ Namaz.” Sadece namaz. Günde 5 vakit Rabbimizin huzuruna yolculuk…

Ve namaz bir cennet biletidir. Eğer biraz aklın varsa bu güzel fırsatı kaçırmazsın. Eğer gerçekten düşünebiliyorsan Allah’ı asla inkâr edemezsin. Bizim için bunca nimetler yaratan Allaha secde etmek o kadar zor olmasa gerek.

Bence mühim bir mesele olmasa müezzin sabahın erken saatlerinde çağırmazdı. Bizdeki en büyük sorun “Okumamak ve araştırmamak.” Hep kulaktan duyma laflarla hayatımıza yön veriyoruz. Aslında İslam çok güzel bir din, haramları az helalleri bol olan bir din. Biraz araştıralım ve okuyalım ne dersin?

Söylesene ey nefsim “ Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki bütün vaktini ona sarf ediyorsun?”

Bu yazıyı günün hangi saatinde okuyorsun bilmiyorum ama hiç zaman kaybetmeden abdestini al, namazını kıl güzel insan. Ne derdin varsa anlat Rabbine, canını sıkan, ruhunu daraltan ne sorunun varsa anlat yüce arşın sahibi olan Allaha.

Dünya misafirhanesinde konaklayan misafirleriz biz. Kısa bir süre kalacağız burada…

Kendine çok iyi bak. Allah’a emanet ol.

Canın cennete dostum. 🙂

 

Baran SAĞDIÇ

 

 

 

[Toplam:5    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 1 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
MektepliYazarrr Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
MektepliYazar
Üye

Tam günümüzün olan eksikliğini anlatıp mühim olan mevzu ele almışsın yazının emeğine sağlık…