Nasıl Bir Sanat ?

9
543

 

Sanat güzele yönelme, göze kulağa hitap eden güzellikler kanalıyla insanın iç dünyasında içkin olan hazinelerini keşfetme…

Duyma ve sezme yoluyla kalbi doyurma…

Subjektif hakikatten yola çıkarak mutlak hakikate yol alma çabasıdır.

Her Toplumun kendine özgü bir dünya görüşü, kainat tasavvuru vardır. Bu nedenle, her sanatçı , kendi dünya görüşü çerçevesinde güzellik arayışına yönelir.

Nitekim, Figüre ve onun ahengine hayran olan Batılı sanatçının aksine , zihin yapısı,  değişmeyen sürekli baki kalan Allah inancı ile biçimlenen İslam sanatkarı, görüntüler dünyasını sürekli olarak değişen fani ve geçici bir alem olarak değerlendirip, somut olandan soyut olana, değişenin ardındaki değişmeyene  yönelir…

Mutlak güzelliğin Allah’a ait bir keyfiyet olduğunu bilen Müslüman şuuru, kainat ve tabiatı da her noktası, her satırı onu işaret eden ses, figür ve ahenkle işlenmiş ayetlerden ibaret bir kitap ….

İnsanoğlunu ,  kainattaki bu mesajları sezme, duyma ve yakalama kabiliyet ve sorumluluğuna memur ve muhatap…

Sanatkarı ise, Üstad Necip Fazıl’ın

Anladım işi, sanat Allah’ı aramakmış;

Marifet bu, gerisi yalnız çelik-çomakmış…   dizelerinde de ifade ettiği gibi,

Parçanın ardındaki bütünlüğü…

Kesrette Vahdeti…

Eserde müessiri…

İtibari güzellikte mutlak güzelliği en iyi şekilde görecek feraset ve dirayete sahip  bir kabiliyet olarak görür …

Geleneğin dünyasında ilim, ahlak ve sanat “ Hikmet “ çatısı çatısı altında interaktif bir ilişki içerisinde faaliyet göstermekte idi.

Ancak modernizmin  herşeyi  atomize eden pozitivist ve Kartezyen mantığı, hayat alanlarını daha da zenginleştirmek iddiasıyla, bilim, ahlak ve sanatı birbirlerinden kopartarak özerkleştirdi.

Alanlar arası iletişim imkanını kaybeden sanat , kendi kurallarını kendi koyarak  “sanat için sanat”  sloganı ile toplumdan, toplumun  değerlerinden, inanç ve geleneklerinden koparıldı..

Sınırların yok olduğu,  din ve ahlak ile  bağlantının olmadığı bir ortamda,  her türlü sapıklık ve sapkınlık  meşrulaştırılıp,  tanımlayıcı  kriterleri  ortadan kalktığı için, sanatın kendisi de kayboldu.

 

Modernliğin rasyonelleşmiş, sekülerleşmiş ortamında, ilham kaynakları kesilip kurutulan ve iç güdüler tarafından motive edilen hayallerin ifade imkanına indirgenen sanat da,  mitolojideki kral Midas’ın dokunduğu her şeyi altına çevirmesi gibi , piyasa ilişkileri içerisinde alınıp satılan bir metaya dönüştürüldü…

Modernliğin özerkleştirdiği rasyonel akıl sayesinde , diğer sosyal ve kültürel alanlarda olduğu gibi, değerden bağımsızlaşıp , kendi deneyimini son noktaya taşıma imkanına kavuşan sanatçı da, sanat adı altında   hedonist yaşam biçimleri üretmekte…

Yapay tarzda üretilen bu yaşam biçimleri de, yazılı ve görsel iletişim araçları  vasıtasıyla pompalanmakta…

Bu çarpıp  yaşam tarzlarının yıkıcı etkilerine maruz kalan  nesillerin zevk alma yelpazesi sürekli genişleyip çeşitlenmekte, sapıklık ve sapkınlıkların yaygınlaşmasına uygun bir oram oluşmaktadır….

İnsan  nefse hitap eden  şiddet ve cinsellik temalı sanat faaliyetleri ile güdülenerek, bir çeşit nesneye, eşyaya dönüştürülmektedir…

Buda “ eşyaları seyretmenin  güzel, fakat eşya olmanın çok korkunç  bir şey  “ olduğunu söylemektedir.

Picasso da, sanatın günlük hayatın ruhumuzda bıraktığı tozu yıkadığını ifade etmektedir…

Sanatın  bizi insan yapacak duyguları kalbimize  doldurmasını , günlük hayatın tozuna toprağına bulanan  iç dünyamızı yıkayarak, estetize edip zenginleştirecek   işlevselliğe kavuşturulmasını istiyorsak, kendisi ile işbirliği yapıp besleyip, besleneceği ilham kaynaklarıyla yeniden buluşturmalıyız.

Sanat, kendi asli misyonuna kavuşturulup, hoyrat ellerin, istismarcı dillerin tasallutundan kurtarılmadıkça, kendisinden beklenen fonksiyonları ifa etmek bir yana ; toplumu  içten içe çürüten ifsat  mekanizması olmaya devam edecektir, vesselam….

 

 

 

 

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 5 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
SirinMeryem Melek AyyıldızŞeyma ŞahinHüseyin İmamoğluTuncay Yıldırım Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuncay Yıldırım
Ziyaretçi
Tuncay Yıldırım

Hüseyin Abi,

Sanat mevzusuyla ilgili yazılabilecek en iyi yazılardan biri olmuş. Her cümlen ve ifaden altın değerinde tespitler içeriyor.

Yazar Okulu gibi bir platformda yazdığın için kendimizi çok şanslı hissetmeliyiz bence.

Kalemine ve emeğine sağlık.
Tebrik ederim.

Hüseyin İmamoğlu
Ziyaretçi
Hüseyin İmamoğlu

Çok teşekkür ederim, Tuncay bey kardeşim.İlk günden beri desteğinizi hiç eksik etmediniz, güçlü kaleminizle, cömert iltifatlarınızla hep motive ediniz…Size minnettarım, dostluğunuz beni onrlandırıyor, Allah razı olsun.

Şeyma Şahin
Üye

”Sanatkarı ise, Üstad Necip Fazıl’ın
Anladım işi, sanat Allah’ı aramakmış;” Bu güzel cümlenin üstüne aklıma Mevlana’nın bir sözü geldi:”İster yavaş gitsin,ister acele koşsun arayan elbette bulur. Ey Hak yoluna düşen kişi,isteğine iki elinle sarıl.Çünkü istek,çok iyi bir kılavuzdur.Bazen söz söyleyerek,bazen susarak,bazen koklayarak her taraftan o hakikat padişahının feyz kokusunu almaya çalış. O’nu, yani Allah’ı ara.”

Elinize sağlık…Sanatı çok güzel anlatmışsınız. KALEMİNİZE VE EMEĞİNİZE SAĞLIK…Saygılar…

Hüseyin İmamoğlu
Ziyaretçi
Hüseyin İmamoğlu

Beğenmenize ziyadesiyle memnun oldum.Kıymetli yorumunuz ve Hz.Mevlana’dan aktardığınız hikmet yüklü katkınız için. çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.Rabbime emanet olunuz.

Şeyma Şahin
Üye

Eyvallah…Rica ederim Hüseyin Bey…

Meryem Melek Ayyıldız
Üye

Kaleminize sağlık Hüseyin Bey.

Yine severek okuduğumuz doyurucu bir yazı olmuş.

Görseldeki şiire de ayrıca bayıldığımı da belirteyim.

Saygılarımla efendim 🌺

Hüseyin İmamoğlu
Ziyaretçi
Hüseyin İmamoğlu

Yazılarını heyecanla bekleyip, hayranlıkla okuduğum güçlü bir bir kalemin cömert iltifatlarına muhatap olmak benim için en gzel ödül,ilginize çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.Allah razı olsun.

Sirin
Ziyaretçi
Sirin

Hüseyin abicim,
Çok güzel kelimerinle icra ettiğin sanatını tebrik ediyorum .
Bu kadar güzel anlatılabilirdi:)

Hüseyin İmamoğlu
Ziyaretçi
Hüseyin İmamoğlu

Çok teşekkür ederim, kardeşim.Beğenen yüreğinize sağlık.Allah razı olsun.