MiNiK DOSTUM

2
165

Yaklaşık 4 ay önce, şahsına münhasır eviyle birlikte bir kuş evimize geldi ve hanemizin 04 nolu üyesi olarak nüfus kütüğümüze işledik.

Evde hayvan beslemeye karşı olan biriyim.Hayvanların özgürlüklerini, salt kendi zevkimiz için kısıtlamayı zalimlik olarak addediyorum.

Evime gelen bu küçük kuşu ne yapacağıma karar veremedim.Kafeste tutmaya gönlüm razı değil,doğaya salsam bu soğuk kış gününde ya soğuktan ya da açlıktan öleceğini biliyorum.Evcil bir kuş da değil serçenin renklisi isketeymiş. İnsana yaklaşmıyor,korkak ürkek…

Bir iki gün kafeste tuttuktan sonra,bütün pencereler kapalı olduğu için kafesin kapısını açmaya karar verdim.Sevinçle çıktı dışarıya,evin içinde uçmaya başladı.Kafesteyken hiç sesi çıkmayan kuş birden bülbül kesildi,değişik melodilerle ötmeye başladı.

Kafesinin kapısı sürekli açık artık istediği gibi girip çıkıyor,acıkınca gidip yemini yiyip suyunu içiyor,akşamları uyku vaktini bilirmiş gibi kafesine girip oturuyor.Arada bir kafesinden alıp ona elimizle bir şeyler yediriyoruz,baklavanın fıstıklarına bayılıyor bir de tavukgöğsüne.

Bir kuş için yazı mı yazılır diyebilirsiniz ama o kuş,en umulmadık zamanlarda bir hareketiyle bir ötüşüyle kafamı dağıtıyor,yüzümü güldürüyor.o kadar ufak ki elime aldığımda avucumun içinde kayboluyor.

Bana öyle bir bakışı var ki,sanki konuştuklarımı anlıyor.Ben susunca kısa bir cik sesi çıkıyor,ben seni dinliyorum devam et der gibi.Onun bu hareketi bazı şeyleri sorgulamama neden oldu.Biz insanlar hep benciliz,çok benciliz.Hep biz konuşalım,hep bizim sorunumuz sıkıntımız önemli,ben merkezli yaşar olduk.

Arada bir de karşı tarafı dinlesek,o sustuğunda cik desek eeeeee sonra desek,cesaretlendirsek anlatmaya paylaşmaya…Küçücük bir kuş nasıl da hayat dersi veriyor bazen…

Şu an kitaplığın rafına oturmuş,onun için koyduğum büyüteçli aynaya bakıyor.Her kafamı kaldırıp ona baktığımda cik diyor, devam et anne yazmaya demek istiyor herhalde…

Bahar geliyor onu doğaya özgürlüğüne bırakmayı düşünüyorum ama öyle alıştım ki nasıl ayrılacağım bilemiyorum

Sanırım beni can kulağıyla dinleyip eeeee sonra diye cesaretlendirecek bir insan bulana kadar,onu bırakamayacağım…

[Toplam:3    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 2 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Meryem Melek AyyıldızTuncay Yıldırım Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuncay Yıldırım
Üye

Hundi Hanım

Bence de hiç bırakmayın.

Onlar bizim can dostumuz. Evcil bir hayvan doğaya bırakılırsa çok fazla yaşayamaz. Çünkü ev ortamına alışmıştır. Yem ve su bulmakta zorlanabilir. Dışarıda onu daha çetin ve tehlikeli bir hayat bekliyor olabilir.

Keyifle ve ara ara gülümseyerek okudum yazınızı.

Kaleminize sağlık.

Isim koymadık mı bu arada? 🙂

Meryem Melek Ayyıldız
Üye

Tuncay Beye katılıyorum.Bence de bırakmayın.

Kaleminize sağlık. 🌺