Merhamet Damarımız Tıkanmış

2
113

Ortadaki çocuğun ismi Murat, sol taraftaki çocuğun ismi de Muhammed. Onların yaşları daha çocuk. Çok masumlar, bir o kadar da çaresiz… Epeyce bir erken başlamışlar hayatın yorgun yollarında yalın ayak yürümeye. Ama yine de gözlerinde tebessüm var.

Yüreklerindeki umut ışığı göz bebeklerinden okunuyor, görebiliyorum.  Her zorluğun ardından bir kolaylık olduğunu biliyorlar. Her zaman bir çıkış kapısı olduğunu biliyorlar.  Yüreklerinden okunuyor… Herkesin bir derdi olduğu gibi, onlarında derdi vardır elbet, belki yanaklarına sızan yaşları göremiyorum fakat hissediyorum. Yüreklerinde bir yerlerde 
sarılmayı bekleyen yaraları var biliyorum. 

Merhametli insanlar çıksın istiyorlar karşılarına. Bir yardım eli uzatacak insan, gözlerine bakıp tebessüm edecek iyi bir insan… Belki bir ip fırlatsak yada merdiven uzatsak çıkacaklar o, zorlu hayat kuyusundan. Ama bir türlü yeltenmiyoruz yardım eli uzatmaya. Kenarda sarılmış bir ip var düğümünü çözmeden fırlatıyoruz, yanımızda merdiven var, yokmuş gibi davranıyoruz. İlginç…

Vicdanımızın sesi kısılmış sanki. Evet, evet merhamet damarımız tıkanmış bizim. Yüreğimizi karalar bağlamış. Hep daha çok, daha çok olsun istiyoruz. Daha fazla eşya, daha fazla yiyecek, daha fazla giysi, daha fazla ayakkabı… Her kıyafetin altına farklı ayakkabı olması lazım, yoksa olmaz.

Ey insanoğlu! Bir silkelen, kendime gel azıcık. Biraz etrafındaki insanlara da bak. Ama gözünle bakma, yüreğinle bak. Biraz izle etrafındaki insanları neler yapıyorlar, bir şeylere ihtiyaçları var mı. Biraz hastane ziyaretleri yap, huzur evi ziyaretleri yap, kimsesiz çocukları ziyaret et, mezar ziyaretleri yap tefekkür etŞükret azıcık…

Bizler de yardım eli bekleyen çaresiz bir insan olabilirdik, olabiliriz de. Olmayız dersek eğer büyük konuşmuş oluruz.  Ummadığımız anda  bir imtihanla karşı karşıya kalabiliriz. Bu durumda en önemli şey: Sabır, şükür ve duadır. 

Bir yardım eli uzat, güzelleşsin dünya. Yardıma ihtiyacı olan insanlara ikramda bulun, ayağında ayakkabı yoksa ayakkabı al, üstünde giysi yoksa giysi al, karnı açsa karnını doyur, paraya ihtiyacı varsa 5 – 10 bir şeyler vermeye çalış, 10 lira vermekle fakir olmazsın haberin ola. Ama bu iyiliği gizli yap.  Bak yüzüne, hüzün varsa gözlerinin içinde, bir tebessüm et. Dünya güzelleşsin 1 dakikalığına.

Ne bileyim, karşıdan karşıya geçmek isteyen yaşlı bir amcaya yardım et mesela. Soğuk havalarda tir tir titreyen kedileri evine al, ya da çıkart üzerindeki hırkayı, montu ört üzerine. 

Her gün sokaklara 1 kap su, 1 kap mama bırak mesela. Karınları acıktığı zaman söyleyemiyorlar masum hayvanlar. Onlar Allah’ın sessiz kulları sakın unutma!

He birde, yerlere çöp atma. Senin attığın çöp için başkasının beli bükülüyor sakın ha unutma. Temizlik görevlilerine ” Allah kolaylık versin” de mesela.
Teşekkür etmeyi alışkanlık haline getir.

Bunlar hem çok güzel hem de insanca.

Her zaman iyilik peşinde koş ey nefsim! Koş, koş,koş hiç durmadan. Eğer yorulur da dinlenmek istersen eğer kitap okuyarak dinlen.

Çok çalışmalıyız, çok yorulmalıyız, iyi insan olmalıyız, Allah’ın razı olduğu bir kul olmalıyız. Öldüğümüz zaman, zaten uzun bir süre dinleneceğiz. O halde bu dünyada çok çalışmalıyız. Her zaman iyilik ve güzelliğin peşinden koşmalıyız.

Bu zorlu hayatta karşımıza tabii ki de merhametsiz, kötü kalpli insanlar çıkacak. Belki kalbimizi kıracak. Kim bilir belki de iyi insanları aptal yerine koyacak. Ama sana bir tavsiye vereyim  ey nefsim! Her ne yaşarsan yaşa, her ne olursa olsun, asla iyi bir insan olmaktan vazgeçme. Çünkü senin doğanda sevmek var, bunu sakın unutma. Diken uzatana sen gül uzat. Boş ver kötü insanları, sen iyi olmaya bak.

El alem ne der diye düşünme, Allah ne der diye düşün. İnsanları razı etmek çok zor ey gönül! Allah razı olsun yeter.

Baran SAĞDIÇ

[Toplam:3    Ortalama:4.7/5]
Gönderiyi Takip Et
( 3 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
BaransgdŞeyma Şahin Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Şeyma Şahin
Üye

Sayın Baran Bey; Yazar okulunun en güzel tarafı sizleri yazılarınızla tanıyor olmak…
Sizin için de merhametli ve güzel bir yüreğe sahip olduğunuzu düşünüyorum. Bazen de azıcık karamsar 🙂 🙂 🙂 Ama bu yazı sizin nasıl merhametli olduğunuzu göstermiş. Helal olsun…
KALEMİNİZE VE YÜREĞİNİZE SAĞLIK…