Kıyamete Hazır mısın?

0
56

İnsanın dünya hayatından önceki ve sonraki yolculuğunda uğradığı yahut uğrayacağı alemlerdeki hayatın mahiyetini tam olarak kavrayamayız.Buna rağmen son zamanlarda, beşer takatini aşan, aklımızın eremeyeceği, üstümüze vazife olmayan böyle meselelerde, kimseye fayda sağlamadığı gibi insanları nifaka ve şüpheye düşüren tartışmalar fazlaca rağbet bulmaya başladı.

Efendimiz s.a.v., kıyametin ne zaman kopacağını sorar bir sahabiye, “Sen kıyamet için ne hazırladın?”(Müslim, Birr 163) diye karşılık vermişti. O’nun bu cevabı bize de asıl vazifemizi hatırlatan bir uyarıdır.Bize düşen, mesela kabir ve ahiret hayatının nasıl olduğu yerine, oraya ne götüreceğimizle, nasıl gitmek istediğimizle mesğul olmaktır.

Bunun için de dünya hayatımızı Allah Teala’nın rızasına uygun şekilde yaşamanın, O’nun emir ve yasaklarına riayetle çaba göstermenin daha doğru olduğu ortadadır. Faydasız tartışmaların ömür sermayemizi tüketerek bizi zarara uğratacağı unutulmamalıdır. Allah Teale’nın şu 3 günlük dünyada merhametin vicdanın affedici olan rabbim elbet affedicidir.

Ayeti kerimede buyurur kiHani Rabbin, elbette kıyamet gününe kadar onlara azabın en kötüsünü tattıracak kimseleri göndereceğini bildirmişti. Şüphesiz Rabbin, elbette cezayı çabuk verendir. Şüphesiz O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.(A’râf, 167. Ayet)

Unutmayalım ki bizler bu dünyada kalıcı değiliz.

Terazimiz ağır gelmesin..

..

.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 0 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir