Kitap Bahane Sömürü Şahane

8
73

AvatarSözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil tarihte görülmemiş bir kampanya başlatmış. 1881 adet bastırdığı ‘Mustafa Kemal’ isimli kitabını saat 09.05 te, tanesi 2500 TL’den satıcıya çıkaracakmış.

Neden 2500 TL bilmiyorum. Baskı adedi ve satış saati için, yanlış bilgi olduğunu iddia edenler olsa da, bir bağ kurmak mümkün. Fiyatı da mesela 1923, bilemedin 1938 olsa idi daha anlamlı olurdu. Ancak o zaman da zarar büyük olurdu, zira geliri 4,7 milyon yerine sadece 3,6 milyon (1938’i örnek aldığımızda) olurdu.

Satılır mı bu fiyata, evet satılır.

Satılmaz ise de CHP belediyeleri onar, yirmişer alır Yılmaz abilerini hayal kırıklığına uğratmazlar, tıpkı CHP milletvekili Barış Yarkadaş’a yaptıkları gibi. Fiyatı hiç mühim değil.
Hatırlarsanız 2017 yılında Kartal Belediyesi, Yarkadaş Yayıncılık’tan, Sabiha Gökçen’in manevi oğlu olan Eriş Ülger’in yazdığı “Atatürk’ün Cumhuriyeti” isimli setten 100 adet satın alarak 35 bin 400 TL ödemişti.

Peki bu bir tür sömürü mü?

Elbette öyle. Ama sömürülecek birileri oldukça sömürecek kimseler de olur her zaman. Bu Kemalist kesimde de böyledir, dinci kesimde de.

Yakın geçmişte örnekler var önümüzde. Mesela Jet Fadıl devre mülk tuzağıyla büyük bir oranda muhafazakar kesimin zor şartlarda biriktirilmiş paralarına çöktü.
Daha yakın bir zamanda Çiftlik Bank adı altında Tosuncuk ünvanlı delikanlı insanlara olmayan inekleri satarak milyarları cebe atıp soluğu yurtdışında aldı.

Bu iki örnek pek sıradan sayılmaz çünkü 2500 TL’ye kitabını satacak olan Yılmaz Özdil her ikisinin de hayranıymış meğer.

Çiftlik bank ile 80 bin kişiden dolandırdığı paralarla yurt dışına kaçan ‘Tosuncuk’ Mehmet Aydın hakkında, “Takdir ediyorum. Bunların parasını almak sevaptır.” demişti.

Devamında “50 liraya inek sattı adam, insanları 1 milyar tokatladı gitti. Ben aslında Tosun’u takdir ediyorum. 35 yıllık gazeteciliğimde benim geldiğim nokta, Tosun’a 1 milyar dolar para verebilecek insan varsa bunların parasını almak sevaptır. Almazsan günah olur. Adam özetle ‘Ben kerizim.’ diyor. Tosun da o zaman ben alayım o paraları demiş. Tosun’a kadar ben en çok jet Fadıl’ı takdir ediyordum. Şimdi Tosun’u takdir ediyorum.” diyor.

Anlaşılan şimdi kendisi de bir keriz topluluğu bulup sevap işlemeye odaklanmış.

Jet Fadıl tapu dağıtarak muhafazakar kesimi kandırdı;
Tosuncuk inek dağıtarak herkesi kandırdı;
Yılmaz Özdil’in başı kel mi, o da Mustafa Kemal kitabı dağıtır Kemalistleri kandırır.

Lakin bu fiyata hediyesiz olmaz. Yanında bir cep saati (kurşunla delinmiş), alçıdan yapılmış büst (benzemesi şart değil) veya tam boy Mustafa Kemal (1,68m) posteri verilmeli.

O vakit fiyatı da 2999,99 TL olarak yuvarlarsınız. Hem daha fazla kar edersiniz hem de daha çok sevap kazanırsınız.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 5 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

8
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Bünyamin KılıçŞeyma ŞahinBünyamin KılıçTuncay YıldırımSebatiilgar Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuncay Yıldırım
Üye

Yılmaz Özdil tanesi 2500 TL’ye satılan ve özel olarak 1881 adet basılan Atatürk isimli kitabının tüm gelirlerini ADK’ye ya da TEV’e bağışlıyorum şeklinde bir açıklama yaparsa muhtemelen herkes susmak durumunda kalır.

O yüzden çok kaşımamak lazım belki de bu mevzuyu.

Yılmaz Özdil çok kurnaz ve içten pazarlıkçı bir gazetecidir. Bu aleyhinde görünen durumu her an kendi lehine çevirebilir.

Kaleminize sağlık bu arada Bünyamin Bey.

Bünyamin Kılıç
Ziyaretçi
Bünyamin Kılıç

Teşekkür ederim Tuncay bey.

Kitabın büyük bir kısmının çalıntı olduğu iddiaları da ortaya çıkınca artık lehine çevirebileceği bir durum kalmadı.

Oğuzhan Akipek
Üye

Bünyamin Bey,
Malum kişi elinde imkan olsa kendi büstünü yaptıracak kadar ego sahibidir. Egosunu tatmin etmek için belki kendi büstünü yapamıyor fakat bir yolunu bulmuş. Gazinin adını kullanarak edindiği namı ölümsüzleştirmek için “pahalı olan değerlidir” demiş, efsane olmaya oynuyor.
Düşünün ki zenginim ve kütüphanem de bu kitap var! Moda takipçilerinin tonla parayı sokağa atması gibi bir şey.
Bu kadar pahalı kitabın içinde ne var merak ediyorum. Ben merak ediyorsam parası olanlar da merak ediyordur. Nasıl? İyi deneme, bir dönem konuşulur.
Yazınızı zevkle okudum. Kaleminiz daim olsun
Sağlıcakla kalın

Bünyamin Kılıç
Ziyaretçi
Bünyamin Kılıç

Teşekkür ederim Oğuzhan bey.
Kitabın içeriği ile alakalı bazı bilgiler sosyal medyaya sızdı. Bunlar insan aklını zorlayan cinsten üstelik.

Mesela Mustafa Kemal Paşa leblebiyi çok severmiş. Temizliğine fazla dikkat edermiş. Birde, inanması güç ama, acıktığında yemek yermiş.

Sebatiilgar
Üye

Ülke gündemindeki bir yazıyı çok güzel ele almışsınız.Maalesef o kitabı alan insanlarımız var.3saat içinde bitti .Allah o kitabı alanlara akıl fikir versin.

Bünyamin Kılıç
Ziyaretçi
Bünyamin Kılıç

Eyvallah Sebati bey.

Şeyma Şahin
Üye

KALEMİNİZE SAĞLIK…