Kimse Etmez Kadının Kadına Ettiğini

2
73

Resulullah (S.A.V.): “Aldatan benden değildir” buyurmuştur. Kur’anı Kerimde de bir çok yerde ayetler vardır.
Aldatmak en hafif tabiriyle: Beş taşlı bir pırlantayı vitrine koyup fiyatını da üzerine yazıp, alma zamanı geldiğinde dört taşlı olarak satmaktır.
Pazardan aldığımız bir meyvenin sebzenin bile eve geldiğimizde karışıklı çürük olduğunu gördüğümüzde neler hissederiz. Oysaki pazarda en pahalı tezgahtan alınmıştır belkide. Eve gelipte yarısını çöpe attığı sebze meyvenin arkasından verdiği paraya mı yansın israfa mı? Alınan bir eşyadan, evden, arabadan hemen herkesin başına böyle bir aldanma kandırılma olayı gelmiştir.
En ağırı insanlar arasında özellikle ikili ilişkilerdeki aldatmalar. Maddiyat yerine geliyor ama güven duygusu asla gelmiyor. Yani insanlar hem maddi hem manevi olarak telafisi zor zararlara giriyor. Bununla beraber toplumsal yaralanmalar ve hatta gelecek nesillere kalan hasarlar.
Özellikle evlilik hayatında çiftler arasındaki aldatmalar tam bir toplumsal çöküş demek bana göre. Çünkü bu tür aldatmaların devamında evlilik devam ediyorsa bu olayı unut(tur)mayan bir taraf var. Bu olayı yaşa(tan)yan karşılıklı taraflar var. Ve buna rağmen yerine oturmayan taşlarla zoraki devam eden evliliklerdeki hırpalanan çocuklar var. Bozulan psikolojileriyle büyümeye çalışan büyüse de topluma ayak uydurmaya, yaşamaya çalışan garibim çocuklar.
Yok eğer ayrıldılarsa oda madalyonun ayrı bir yüzü.
Toplumda en çok kadınlar kadınları hırpalıyor biliyor musunuz? Erkek şiddetinden çok kadın şiddeti var kadınlara karşı. Neden mi? İlk olarak aldatılan kadın başka bir kadın için aldatılıyor. Kadınlar kadınlar tarafından hor hakir görülüyor. Çoğu olaylarda kayınvalide, görümce, elti gibi insanlar tarafından destek yerine sende öyle yapmasaydın, böyle giymeseydin şöyle olsaydın eleştirileriyle kadına akıl vermeye çalışan ama içten içe iğneleyen kadınlar. Ve bu kadınların hayata tutunma uğraşıları. “Elalem” adlı toplumsal bir güruhun hışmına uğramamak için kendini devamlı otokontrol altında tutması. Bu kadar uğraşın içinde çocuklarını yetiştirmesi, maddi manevi ihtiyaçlarını karşılaması. Bu ve buna benzer bir çok zorluktan sonra bu hengamede büyüyen büyümeye çalışan çocuklar ve ileride bu çocukların oluşturacağı toplum.
Yasemin Güloğlu
08/03/2018

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 2 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MeryeMelekAyyildizBaransgd Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Baransgd
Üye

Çok güzel ifadelerle derinden etkilemişsiniz. Emeğinize sağlık. Rabbim yolunuzu açık etsin. 👏👏🕊🕊

Meryem Melek Ayyıldız
Üye

“Kadın kadının kurdudur” fikrini ben de şiddetle destekliyorum. Aynı bakış açısına sahip olmak beni mutlu etti. Kaleminiz kavi olsun her daim. 🙏