Kapattığımız Köşe

10
123

Biraz ilginç değil mi var ile yokun bir arada olması? Bir şey ya vardır ya yoktur düz mantık dediğimiz düşünce şekliyle.

Var-yok diyerek biraz felsefi girdim yazıya. Tadı olmayacak iyisi mi küçük düzeltme yapalım rotamızda. Ayaklarımızı yere basalım konudan sapmadan.

Siyah ile beyaz, soğuk ile sıcak aynı anda aynı yerde olur mu? Olmaz tabi ki de, soruyu sormak bile saçmalık! Ama nasıl oluyorsa bilmediğimiz bir şeyler var ve oluyor işte. Direk anlatabilmek hem sağlam kalem hem de yürek ister, biz iyisi mi etrafında dolaşalım. Herkes kendi zevkine göre alsın.

Halk arasında sert mizaçlı insanlar adaletli ve merhametli olur denilir.

Sert görünüşü ile ona karşı kendimizi koruma içgüdülerimizi uyandıran insanı, zarar vermek şöyle dursun ezilenin yanında mazlumun haklarını savunurken görünce şaşırabiliriz.

Ya merhamet? Sert insanda hiç yok zannederiz ama öyle gün gelir yemez yedirir, içmez içirir. Şaşırırsınız o taş kalpli insansının herkesten çok yanınızda olmasına.

Tam tersi de var. Çok sevdiğiniz melek yüzlü insanlardan sıfatlarına yakışmayacak şekilde hiç beklemediğiniz zararları görürsünüz.

Zıtlar, insanda nasılsa bir arada uyum içinde bulunurlar.

Şişen derimin rengi sarıya çalarken ağrılar içinde iyileşmek için doktora gittiğimizde “cerahat var” diyerek neşterle derimi ikiye ayırmasına ne demeli? Bu olay başıma geldiğinde güya iyileştirmek için ilkel bir silahla saldırılıyordu üzerime doktor odasında. İki kişi beni tutarken biri de soğukkanlı bir şekilde etimi kesiyordu.

Beni keserlerken intikam alacağımı söyleyerek bağırıyordum.

Yolun kenarında yürüyen annesi tarafından şiddete maruz bırakılan çocuğun yakarışlarını görseniz o anneye linç girişiminde bulunursunuz. Sebebi ne tahmin edersiniz, elini bırakıp koşmaya çalışan çocuğu yolda arabaların ezmesinden korkan anne şefkatle kendinden geçmişti.

Çocuğa göre annesi o anda dünyanın en korkunç en acımasız insanıydı.

Ya Allah’a ne demeli? Evvel, Ahir, Zahir, Batın, Kabz, Bast…? Zıtlar aynı anda nasıl olabiliyor?

Futbolda serbest vuruş kullanılırken bilirsiniz bir baraj kurarlar kalenin bir tarafına. Kaleci de barajın olmadığı diğer tarafta durur gol yememek için. Nasıl olsa kalecinin olmadığı tarafta baraj var.

Kalecinin barajın olmadığı tarafta yer tutması diğer tarafta kale olmadığını göstermez. Bu, zıtlara işaret eden dikkat çeken bir ayrıntı olmakla beraber konuya buradan devam etmeyeceğim.

Ben burada barajın yeri ile ilgileniyorum aslında. Barajın kurulduğu yer kalecinin olmadığı yerdir, yani en zayıf olan kısımdır.

Bu kadar yaydıktan sonra artık sadede gelelim, ya da gelmeye çalışalım.

Uzun süre gözlemlerimden sonra vardığım kanı şu ki insanlar zarar görmesi muhtemel yerlere barajlar kuruyorlar. Bunu farkında olmadan içgüdüsel bir koruma mekanizması olarak yapıyorlar. En güçlü olan yanlarını öne çıkartıp en zayıf olan taraflarını bir kabuk ile örüyorlar.

Çok duygusal bir insan etrafına sert gözükürken, insanların kendisini kırmasına aldırmayan birisi çok sosyal olabiliyor. Korkmuyor insanlardan hatta onları umursamıyor bile. Dışarıdan baktığınızda “ne iyi birisi” olarak görülüyor.

Bu pencereden baktığımızda, karşılaştığımız insanı ilk görüşte biraz olsun çözebileceğimizi zannediyorum. Bir teori tabi ki. Ama gerçeklik payı olduğunu düşünüyorum.

İlk görünüş aldatıcıdır derler ya, bence ilk görünüş iyi ipuçları verir anlayabilene.

Dikkat edelim, taş kalpli birisi şefkatiyle bizi şaşırtmasın.

Dikkat edelim, yerim dediğimiz lokma boğazımızda kalmasın.

Dikkat edelim, kapattığımız köşeden gol olmasın.

[Toplam:5    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 6 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Şeyma ŞahinÖzlem GünayMeralMeryem Melek Ayyıldız1sonbahar Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuncay Yıldırım
Üye

Tipik bir “vurdu gol oldu” yazısı. 🙂

Tebrik ederim Oğuzhan Bey. Çok iyi bir yazı kaleme almışsınız. Zıtlıklar, benzetmeler, karşılaştırmalar harika verilmiş.

Çok iyi bir kalem daha katılıyor aramıza.

Kaleminiz daim olsun inşallah.

Meryem Melek Ayyıldız
Üye

Serbest vuruş metaforu çok anlamlı oldu.

Kaleminize sağlık.

Severek okudum yazınızı. Sonrasında da insanlar hakkında ilk izlenim hakkında düşünmeye sevketti beni.

Ben karşımızdakini doğru ve sağlıklı olarak çözmenin ilk izlenimle elde edilemeyeceğini düşünenlerdenim.

O kişinin halet-i ruhiyesini tam olarak bilmeden yapacağımız yorum peşinhükümden öteye gidemeyecektir.

Tıpkı yazınızda ki çocuğuna bağıran anne örneğindeki gibi…

Meral
Üye

Tebrikler oğuzhan bey yazınızı çok çok beğendim .Harika bir kaleminiz var.

Özlem Günay
Ziyaretçi
Özlem Günay

Oğuzhan bey,
Yazınızı ilgiyle ve beğenerek okudum. Görüyorum ki, kaleminizle Yazar Okulu’ nun gücüne güç, gökkuşagına da bir renk katmışsınız. Başarılı yazılarınızın devamını dilerim..

Şeyma Şahin
Üye

Sayın Oğuzhan Bey; Çok anlamlı bir yazı kaleme almışsınız…
Harika olmuş…KALEMİNİZE SAĞLIK…