“İYİ Kİ VARSIN EREN”

2
49

Daha henüz 16 yaşında ömrünün baharında, tıpkı savaşlarda ki gibi gücüyle, yılmazlığıyla kalleş kurşunlara göğsünü siper eden, cesaretiyle yiğitlik gösteren.

İyiki varsın sen Eren.

Karadeniz sahillerini dövdüğü azgın, inatçı, hırçın dalgalarıyla özdeşleşen, kahpelerin üstüne üstüne cesurca korkmadan giden.

İyiki varsın sen Eren…

Karadeniz dağlarında bir birine naz edermiş gibi bir dağın tepesinden, öbür dağın tepesinde ki camilerin, yemyeşil mis kokulu yeşilliklerin, çay kokulu çay bahçelerinin, ligarba kokulu yaylalarında ezan sesinin duyulduğu huzurla, merhametle şefkatle, ana sevgisiyle vatan aşkıyla büyüyen…

İyiki varsın sen Eren…

Sırtında küfesiyle yük taşıyan, ahırda ki ineğine gözü gibi bakıp dertlerini paylaşan, sütünü sağarken kibarlaşan. Sütünden, yağından, peynirinden, mısır unu’ndan sana kuymak, minci yapan. Seni canından yüce bilip bağrına basan. Fındık dallarının arasında belkide sana fındık kurdum diye seni nazlayarak büyüten Karadeniz’in çilekeş kadını bağrı yanık anan, yokluğuna alışırmı sanırsın.

Bilmem ki nasıl anlatmalı seni. Daha henüz 16 yaşında, hayatın baharında, tam da gençlik yıllarında, bıyıkları daha terlememiş. Dünyaya rengarenk bakan. Anadolu’nun bağrında bitmiş. Analar ne bahadır evlatlar yetiştirmiş diyemi.

Gösterdiğin olağanüstü sezginle daha çocuk yaşta kahraman ve baba yiğitliğini bilmem nasıl anlatmalı ki cesaretini…

Ey yüreği bedenine sığmayan büyük bir aşkla vatanına sadık olan, vatanına kurşun sıkan eli kanlı teröristlere kafa tutan bahadır ve gencecik yiğit. Anasına, vatanına hayırlı evlat.

Biliyorum söylenecek tek bir söz yok, yazılacak tek bir kelime yok ve hiç bir süslü cümle seni bu vatana geri getirmeyecek. Seni anlatacak cümleler tükendi ve asla kelimeler yetmeyecek.

Eren’ler diyarı Anadolu’nun bağrından çıkmış Asım’ın nesli bittimi sandın sen ey kalleş, kahpe, hain ve dönek terörist…

Ne Çanakkale’de çiğnetti nede ne de bundan sonra namusunu çiğnetecek, bilki Eren’ler kıyamete kadar hep karşına dikilecek.

Ey tertemiz bedeninden kurşun yemiş çocuk yazsınlar seni tarihe devletine sahip çıkarken şehit oldu diye.

Yazsınlar seni tarihe aynı Çanakkale’de ki gibi bir hilal uğruna yatan binlerce çocuktan biridir diye.

Sen Çanakkale’de tarih yazmış şehit torunusun. Bak Peygamber kucağında şehit gençler bağrını açmış seni bekler. Sen Şehitsin, şehitliğin ne kadar üstün bir mertebe olduğunu gördüğün için, dünyaya dönüp bir kez daha değil bin kez daha gelsen, bin canın olsa bininde de şehadet şerbeti içmeyi yeğlersin biliriz…

Ve sen mektubunda;
“Yavrucuğum kumandanın saçındaki kınayı sormuş. Bizim burada Allah için kurban seçilen koçların başını kına ile süslerler. Seni vatan, millet ve Allah yolunda kurban olarak seçtim. O yüzden başına kına yaktım” diyen gözü yaşlı bir ananın 15 yaşında ki genç bahadırların Çanakkale’de cephede vatanı için 15’in de vatanı için canını feda eden Anadolu’da yakılan bu acı bağrı yanık “Hey Onbeşli Onbeşli” ağıtını yakan anaların soyundan gelen ALLAH yoluna Koç’unu feda eden yiğit bir ananın evladısın sen.

İyi ki varsın sen be Eren.

Yıllardır acımasızca bebe, çoluk çocuk demeden katledilen, sadece eli kanlımı dediniz, eli değil bedeninin her yerinden oluk oluk kan akan teröre ve bu insanlık suçuna göz yumup lanet etmeyen rezil dünya düzenine karşı minik bedeniyle çelik bir zırh gibi dikilen.

İyiki varsın sen be Eren…

Ey daha henüz reşit olmadan vurulmuş bağrından kurşun yiyen yerde yatan yiğit çocuk. Ceddin eğdirmedi başını sende eğdirmedin. Biz bir ölür bin diriliriz tarih tekerrürden ibaret. Nasıl ki Ceddin Osmanlı’da Analar Fatih’ler, Kanuni’ler, Abdülhamit’ler doğurdu.

Korkuları;
“Düşünürler ki müslümanları öldürürsek İslam biter. Bilmezler ki dağ taş İslam’dır! Bilmezler ki alem İslam’dır! Bilmezler ki dönen kainat İslam’dır!” diye tarihe damga vuran Ceddin Abdülhamit Han’ın lafındandır.

Korkuları;
“Bir Osmanlı kadını islamla bağını kesmediği sürece her an bir Abdulhamit doğurabilir” diyen kendi itiraflarıdır.

Korkuları;
“Abdulhamit Han olmasa ne olur. Şu İmparatorluktaki bütün müslüman kadınlar Abdulhamit’ler yetiştiriyor. Onların islamla bağını kesmedikçe herşey hayal.” dedikleri kendi kulaklarının bile duymaya tahammül ve cesaret edemedikleri laflarındandır.

Bizde kadın vardır aradan 100 değil 1000 yıl geçse bile islamla bağını kesmeyen, oymağı Devlet eden Ömer Halis’ler, Fetih Sekin’ler, Yasin Börü’ler, Eren gibi yüreği bedenine sığmayan büyük yiğitler doğurur. Bu yiğitler Vatana kurşun sıkan vatansızlara karşı dimdik ayakta durur.

Kimi kadın vardır
it, vatan haini, kalleş nankör, doğurur. Memleketin başına bela olur.

Ey Karadenizin yamaçlarında sert rüzgarların yüzünü okşadığı kuzey’in oğlu. Taşın toprağın sert, suyun sert, havan sert bir aslan gibi düşmana kükrüyorsun. Minik gözlerinde öyle bir tılsım, bakışın varki düşmana korku, dosta güven veriyorsun.

Ey kuzey’in oğlu;
Her bir karesi şehit kanıyla sulanmış, her karış toprağını anlının akıyla almış bu ülkede bu topraklarda teröre lanet etmez, insan haklarını dillerinden düşürmez, seni katleden teröristlere tek bir laf dahi etmezler, edemezler. Ama sanmasınlar ki Fıtrat değişir. Bilsinler ki bu kan Uhud’ta, Bedir’de, Hayber’de Çanakkale’de akan yine o kandır! Bilsinler ki bu vatan üzerinde Ezan’lar dinmez, Eren’ler ölmez, Vatan bölünmez.

İyi ki varsın sen be Eren. İyi ki doğdun. Sen ki kendi küçük yüreği büyük kahraman çocuk.

Ve sen neden bana kimse “İYİ Kİ VARSIN EREN” demiyor diye yazmışsın.

Atan Abdülhamidhan’ın sözü senden bize yadigar kaldı;

“Türklerin iki hasleti vardır: Birincisi meydan okununca meydana çıkar, ikincisi canını verir meydandan kaçmaz!..”

Sen meydandan kaçmadın mertçe savaştın. Meydanlar adınla doldu taştı. Adına Türküler yakıldı, Şiirler Yazıldı. Herkesin dilindesin, yürekten söylenir yazdığın sitem,
‘İYİ Kİ VARSIN EREN!’

“Sen ki kevseri namluyla içtin ırmak ırmak. Sen bir köprü, düştün de geçit verdi uçurum. Al kanlar içinde boyuna kurban olduğum. Şehidim, ruhum, melekler katında alptuğum.”

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 2 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Yusuf ÇEBİTuncay Yıldırım Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuncay Yıldırım
Üye

Eren hakkında şimdiye kadar okumuş olduğum en güzel yazı…

Çok güzel yazmışssın abi.

Güzel yüreğine ve kalemine sağlık…