İYİ BİR BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ NASIL OLABİLİRİZ?

0
55

İyi bir mühendis olmak için, öğrenmeye yatkınlık, yaratıcılık, disiplinlerarası düşünme yeteneği, bilişsel zeka, merak ve mütevazılık gibi nitelikler öne çıkarken,teknik açıdan uzmanlıkta çok önemli.

İyi bir mühendis olmak istiyorsanız aşağıdaki maddelerde saydıklarımı uygulayabilir yada aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz:

Temeliniz çok sağlam olsun: Bilgisayar sistemlerine girişe hâkim olmak oldukça önemli. Bunun için Coursera ve Udacity gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

C++, Java ya da Python gibi programlama dillerinden en az birini bilin: Google’ın Python Sınıfı bu konuda size yardımcı olacaktır.

Başka programlama dilleri öğrenin: Java Script, CSS, HTML,C#, Ruby, PHP, C, Perl, Shell. Lisp, Scheme gibi dillerden birkaçını çok iyi öğrenmeniz sizin için faydalı olucaktır.

-Kodunuzu mutlaka test edin: Bu konuda yine Udacity’den faydalanarak eksikliklerinizi giderebilirsiniz.

Analitik düşünme ve soyut matematik de çok fazla önemli: MIT’nin bilgisayar bilimleri için matematik dersleri bu sizin için bulunmaz bir kaynak olacaktır.

Algoritma ve veri yapılarını Öğrenin: Bu konuda Wikipedia gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

İşletim sistemlerinin çalışma mantığını bilin: UC Berkeley‘nin YouTube videoları bu konuda size yardımcı olacaktır.

Yapay zekayla iletişim kurun ve araştırın.

Derleyicileri kullanmayı iyi bilin: Coursera’nın bu konuda da bir dersi vardır.

Şifre yazımını öğrenebilirsiniz: Bu Siteden faydalanabilirsiniz.

Paralel programlamaya giriş yapın:Coursera’nın paralel programlama için dersleri bu konuda işinizi görür.

Eğer ingilizceniz iyi değilse mutlaka teknik döküman okuyup anlayacak kadar ingilizce öğrenmeye çaba gösterin.

Kendinizi bu konuda geliştirmek istiyorsanız mutlaka problem çözme yeteneğinizi artırmanız gerekiyor.Bunun içinde yazılım projesi yapmaya özen gösterin.Proje yaparsanız problem çözme yeteneğinize çok büyük katkı sağlıyacaktır.Her projeden sonra bir diğer projeyi yapmanız daha da kollaylaşıcaktır.Bir başkasının yaptığı projeye de bakıp bir şeyler yapmak size katkı sağlayacaktır.Bunun için codeproject kullanabilirsiniz.

Algoritmaların nasıl çalıştığını anlamak programlama mantığınızı çok fazla geliştiricektir.Bunun için Algoritmalara Giriş (MIT) (Prof. Charles Leiserson & Prof. Erik Demaine) verdiği dersler işinize yarıyacaktır.

Eğer yabancı diliniz iyi ise Microsoft Virtual Academy 11 farklı dilde sağladığı yüzlerce kurs ile teknoloji uzmanlarına sürekli öğrenim konusunda yardım etmek için uzmanlar tarafından verilen çevrimiçi Microsoft eğitimi sunuyor.
Eğer yabancı diliniz yoksa Amerikan Kültür Dil Kurslarına gidebilirsiniz.

Yabancı Film, dizi izlemekten vazgeçmeyin..

Bunlardan öte en önemli nokta mesleğinizi severek yapın mutlaka hedeflerinizden vazgeçmeyin.Girişimcilikten vazgeçmeyin..

Girişimci olmak kolay değil. Birçok zorluğu olduğunu tecrübe etmedim ancak birçok kişiden dinledim. Eğer girişimci olmak gibi bir niyetiniz varsa size birkaç önerim olacak.

Öncelikle bizim Girişim kategorimizdeki yazılar övmek gibi olmasın ama ciddi anlamda kalitelidir. Buradaki makaleleri okuyarak başlayabilirsiniz.

Bir çok dil var ama siz bunları kafanızda kendiniz araştırarak karar ve iş sizde biter..

Kesinlikle hayatın en güzel mesleklerinden biri.

Araştırmacı olun ve öğrenmekten kesinlikle vazgeçmeyin..

 

 

 

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 0 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir