İSİMLERİMİZ VE HAYATIMIZA ETKİLERİ

9
381

Bugün size istisnasız hepimizi ilgilendiren bir konudan, isimler ve isimlerin insanlar üzerindeki etkilerinden bahsedeceğim.

Bilindiği üzere 2000 yılına kadar T.C kimlik no diye bir uygulama yoktu ve aslolan isimlerimizdi. Tek bir harf veya nokta hatası dahi olsa, işlem yapamıyorduk. O dönmede yaşadığım sıkıntılardan bahsetmek istiyorum. Benim adım FATİME HUNDİ NİĞBOLU (soyadım sonradan değişti sarıçam oldu 🙂 iki ismim, bir soy ismim. Üçü de birbirinden zor. Bazen heceleyerek, bazen harf harf kodlayarak büyük uğraşlarla ismimi yazdırmak zorunda kalıyordum. İkinci perde de merak başlıyordu; Hundi ne demek? yabancı mısınız? bu sorulara da cevap verdikten sonra işlemimi yaptırabiliyordum. İsmimle ilgili çok fazla şey yaşadım. Tüm bunları burada anlatmama imkan yok.
Aslında tablo bu kadar da karamsar değil, şöyle ki;

Hayata her zaman 1/0 önde başladım.İlgi odağı oldum.Merak uyandırdım.Beni tanımayan, sadece ismimi duyan insanların beyninde yer edindim.

Bir iyi tarafı da şu ki; iki kişi konuşurken biri benden bahsettiğinde diğeri ‘hangi Hundi’ demez.Konuşanın da dinleyenin de tanıdığı tek bir HUNDİ vardır.

İsimlerin insan üzerindeki etkisi çok büyük.Bu konuda araştırma yapan CELALETTİN İPEKBAYRAK’ı takip ederek bilgi edinebilirsiniz.

Ben gözlemleyerek ve genelleyerek bazı sonuçlara vardım.Tavsiyem odur ki;
Çocuklarımıza isim koyarken azami özen göstermeliyiz.Bir ömür o ismi taşıyacağını,o isimle özleşeceğinin bilincinde olmalıyız.

Öncelikle güzel bir anlamı olan, sonrasında kulağa hoş gelen ve mümkünse çok özel bir isim seçmeliyiz.Ve de en önemlisi, mutlaka ve mutlaka ikşi isim koymalıyız.

Etrafımıza ve tarihimize dikkatle bakarsanız, başarılı insanların büyük çoğunluğunun çift isme sahip olduğunu görürsünüz.

Bu arada merak edenler için HUNDİ ismi Osmanlı tarihinden gelmektedir.Yıldırım Beyazıt’ın kızı aynı zamanda Emir Sultanın hanımı Hundi sultan.

Sözlerimi ufak bir bilgi paylaşarak bitirmek istiyorum.
Eğer isminizden veya soy isminizden memnun değilseniz, değiştirmek istiyorsanız, şu anda bir uygulama mevcut. Yapacağınız iş çok basit,bağlı bulunduğunuz nufus müdürlüğüne gidip dilekçe vermek.

[Toplam:12    Ortalama:4.8/5]
Gönderiyi Takip Et
( 5 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Hüseyin İmamoğluhayatagulmseŞeyma ŞahinHundi Sarıçam1sonbahar Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Şeyma Şahin
Üye

Sevgili Hundi Hanım;
İsim konusu tam benim ilgi alanım.
Keyifli bir yazı olmuş.
KALEMİNİZE VE EMEĞİNİZE SAĞLIK…

ᴋʙʀɴʀʀ (ᴍᴇᴋᴛᴇᴘʟɪʏᴀᴢᴀʀ)
Üye

yazınızı okudum farklı bir ele almışsınız yazının çok güzel abla 🌺🌺

Hüseyin İmamoğlu
Ziyaretçi
Hüseyin İmamoğlu

Kaleminize sağlık.İlginç bir konuyu ele almışsınız. Eskiler, ismin kişiliğin oluşmasına katkısı olduğuna inandıklarından olsa gerek,çocuklar için ” Allah ismiyle müsemma kılsın ” diye temenni de bulunurlardı.Çift isimlilerin ikbal ve istikballerinin parlak olduğuna bende inanıyorum. Benimde bu konudaki kanaatlerinizi doğrulayan gözlemlerim var.Yazınız düşüncelerimi daha da pekiştirdi. Teşekkür ediyor, başarılarınızın daim olması temennilerimle, saygılarımı sunuyorum.

Oğuzhan Akipek
Üye

Hundi Hanım,
Bilgilendirici ve akıcı paylaşımınız için teşekkür ederim. Zevkle okudum.
Yazar okulunun dinamiklerine uygun olarak eleştrilerimizle birbirimize yardımcı olmamız gerektiği için biraz da hoşgörünüze sığınarak iki yapıcı eleştrim olacak.
Birincisi, ilk paragrafı atıp direk konuya girmek daha iyi olacaktır. Konuyu açık açık yazmak yazıya olan merakı azaltıyor.
İkincisi, gülen yüz simgesi kullanılması yazının edebi ağırlığını azaltıyor. Gülen yüz ile anlattığınız duyguyu salıvermişsiniz. Anlamı kelimelere yüklemek daha iyi olurdu.
Nice paylaşımlarımızı okumak dileğiyle,
(3 yıldız)
Sağlıcakla kalın