İkinci Lale Devri mi?

2
12

Tarihte lale devri kimilerine göre iyi , kimilerine göre ise kötüdür. Kendi tarihimizde bu yaşanmıştır. Lale soğanın çokca para ettiği o zamanlarda şöhretli insanlar , lüks yaşantı, moda,  şairler, şiirler , savurganlık, vurdum duymazlık, isyanlar, bananecilik, adaletsizlik dizboyu olduğu bir devirdir lale devri.

 

 

 

 

 

Yani kısaca imparatorluğun yükseliş devrinin sonu gerileme devrinin başıdır.Su uyur düşman uyumaz diye bir lâf vardır.Maalesef o zamanın insanları uyumuşlar.gaflete ve dalelete dalmışlar.Zevki sefaya içinde bir yaşantı sürmüşler. Bir dahada ipin ucunu yakalamamışlar.İkinci viyana bozgunundan sonra daha sonraki savaşlardaki başarısızlıklar imparatorluğu iyice zayıflatmış ve dışarıdan ve içeriden gizli nifaklar birleşerek isyanlar çıkarmaya başlamışlar.

 

 

 

 

 

Sonuçta lale devri kötü bitmiş. Sonrası malumdur tarihimizde.

 

 

 

 

Bu zamandada aynı şeyleri yaşamak istemiyoruz. Düşman aynı düşman .Oyun aynı oyun.yüzyıllardır aynı oyun oynanıyor.Ve bunda başarılı oluyorlar.

 

 

Şöyle bir bakarsak  islam ülkelerine görürüz.Hepside lale devrini yaşadılar lale devri gibi sonları oldu.Yani banenecilik o ülkelerin sonunu getirdi.Oyun başarılı oldu.Şu anda hepsi savaş içinde , huzur yok çöküş içindeler.Kim ki kur’andan ve sünnetten ayrılırsa ,Rabbini unutursa geçmişte yok olan kavimler gibi helak olurlar Kur’anda bunlardan bir çok misal vardır.İnsan başıboşmu ? Yaratıldığını sanıyor. Aldanıyor.

 

 

 

 

 

Bugünümüze baktığımızda ise bu beni korkutuyor.Çok gelişmişlik yaşarken ahlakımız ne durumda.İnsanlarımız birlik beraberlik içindemi. Sormak lazım.

 

 

 

 

Bir örnek vermek gerekirse bedelli askerlik çıktı şu ana kadar yediyüzbin kişi oldu. Vatan millet sakarya tarihe karişmış .Yarın bir savaş halinde savaşacak insan bulamıyacağız gibi.

 

 

 

Yaşadığımız coğrafya bizim millet olarak çok dikkat etmemiz gerekiyor. Milli ve manevi duygularımızı korumamız lazım. Lale devri gibi sonumuz olmasın.

 

 

 

 

Hem içeriden hem dışarıdan aynı şekilde gizli açık kumpaslar oyunlar oynanmakta.Bunu her haliyle toplum olarak görmekteyiz. Güçlü olursak bu böyle devam eder ne zaman ki güçsüz olursak o zaman diğer islam ülkeleri gibi oluruz.

 

 

 

 

 

Toplum olarak herşeye karşı uyanık olmalıyız. Lale devri değil bilinçli devri yaşamalıyız.Rehavete kapılmamalıyız. Teknolji gelişirken ülkemizde hep birlikte  olmalıyız.

 

 

 

Birlikte başaracağız  inşallah.

 

 

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 2 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
SebatiilgarŞeyma Şahin Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Şeyma Şahin
Üye

Sayın Sebati Bey;
Lale Devri ile bugünü ilişkilendirmeniz çok anlamlı olmuş…
Ve yazınızı hiç sıkılmadan okudum. Arada verdiğiniz esler(boşluklar) okuyan kişiyi bana göre daha çok bağlıyor.
KALEMİNİZE VE EMEĞİNİZE SAĞLIK…