Huzur Yeni Zelan’da

13
436

Kızmayın hemen, kaşlarınızı çatmayın.

En az ben de sizin kadar biliyorum bu gerçeği: Huzur İslam’da.

Bunda hem fikiriz. Herhangi bir beis yok.

Huzuru başka yerlerde arayanlar ise hiç kusura bakmasın lütfen. Kendi huzur bulduklarına doğru yol alabilirler. Yolları açık olsun.

Ama bilirsiniz ki gerçekler acıdır. Doğruyu söylemek gerekirse üzülerek bildiriyorum ki, mamafihi, bilahare, filhakika dünya planında işler hiç öyle değil.

Geçenlerde sosyal medyada bir araştırmanın sonuçları ile karşılaştım. Daha doğrusu bu araştırma sonuçlarından yeni haberim oldu. Okuyunca şok oldum. Aslında beklemediğim bir şey değildi. Yalnız gerçekten bu kadarını beklemiyordum.

2017 yılında ABD’de George Washington Üniversitesi’nden Scheherazade S. Rehman ve Hossein Askari adında iki bilim insanı “İslam Ülkeleri Ne Kadar İslami?” adlı bir araştırma yapmış ve gerçekten hayret verici sonuçlar ortaya çıkmış.

İsmini zikrettiğimiz bilim insanları önce İslam inancının temel prensiplerini ve kurallarını inceliyor. Sonra da bunları dünya ülkelerinin şu anki durumlarıyla karşılaştırıyor. Acaba hangi ülkelerin yaşam tarzları ve kuralları İslam dinine yakın?

Sonuçlar ezber bozduruyor diyeceğim ama ezberi geçtim fena halde abdest bozduracak cinsten çünkü. Gusül de kurtaramaz bizi bu saatten sonra!

Kur’an’ın ve İslam’ın kalplerimize yeniden inmesi ve bizi inşa etmesi adına sıfırdan başlayıp ivedilikle “nuzül abdesti” almamız gerekiyor.

Yeni Zelanda!

Nerden çıktı bu ülke şimdi diye düşünebilirsiniz.

Spor müsabakalarında yaptıkları haka dansıyla tanıdığımız Avustralya kıtasının bu sade ve kendi halinde, sıradan ülkesi araştırma sonucunda İslami olma şartları bakımından birinci sırada çıkıyor.

Yeni Zelanda bildiğiniz gibi bir İslam ülkesi değil ve ülkede yaşayan müslümanların sayısı küçük bir spor salonunu bile doldurmaz.

Ama ekonomi, hukuk, yönetim, yaşam standartları, refah, istihdam, siyasi haklar ve insan hakları bakımından Kur’an’da anlatıldığı ve kuralları çizildiği gibi tam bir İslam ülkesi gibi yaşıyor.

Araştırma sonuçlarına göre ilk 10’da resmi dini İslam olan bir ülkenin bile olmaması aslında bizi çok şaşırtmıyor. Türkiye 65. sırada yer alırken, son sırada yer alan ülke ise yine bir İslam ülkesi: Somali.

Kur’an da bize bunun haberini asırlar önce veriyor:

“Allah dilerse zulümde ve taşkınlıkta aşırı giden bir toplumun yerine başka bir topluluk getirebilir”

“Bir toplum kendini değiştirmedikçe, Allah onların durumunu değiştirmez”

Yeryüzünde huzur şimdilik Yeni Zelanda’da görünüyor.

Müslümanlarsa kendi aralarındaki iç çekişmelerden dolayı bin parçaya bölündüğü ve birbirlerini sevmediklerinden ötürü de tam olarak iman etmiş sayılmadığından sıkı sıkıya bir bütün edemiyor, yekpare bir vücut olamıyor.

Daha fazla helak olmadan felahı bulmanın ilahi formülünü tüm samimiyetimizle “vallahi” de “billahi” de bulsak ve “illallah” diye haykırıp Huzur’undaymışız gibi yaşasak sonsuz bir huzura doğru yol almış oluruz.

Ama nerde?

Huzur Yeni Zelan’da!..

 

 

 

 

 

 

 

 

[Toplam:3    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 6 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

13
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Şeyma ŞahinTuncay YıldırımTurgut AkkuşHundi SarıçamTuncay Yıldırım Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Şeyma Şahin
Üye

Sayın Tuncay Bey;180. yazıya doğru giderken yine bir ustalık yazısı gelmiş…
KALEMİNİZE SAĞLIK…

Tuncay Yıldırım
Ziyaretçi
Tuncay Yıldırım

Şeyma hanım kardeşim

Çok teşekkür ederim yorumun için.

Oğuzhan Akipek
Üye

Tuncay Bey, Kaleminize sağlık, yine enfes bir anlatımla okuyanlara adeta ziyafet vermişsiniz. Ezanın Türkçe okunduğu, arkasından başörtüsünün yasaklandığı ve 15 Temmuz dahil bin türlü oyunların döndüğü ülkemiz “Dar-ul Harp” statüsünde sayılarak bu anketten hariç tutulabilir. Bilim insanları “Dar-ül Harp” kavramını gözden kaçırmış olacak. Birebir şartlara bakıldığında eyvallah, son sırada çıkarız. Bir başka açıdan bakıldığında yani “terazide ağır tutan ameller” olarak sınıflandırma yapılarak, her ameli kendi şartlarında bir katsayı ile çarpıp değerlendiridiğimizde sonuç başka çıkar sanıyorum. Meyve veren ağaç taşlanır, vermeyeni taşlamaya gerek yoktur. Yeni Zelanda’yı taşlamaya gerek görmemişler. Bakir kalmış. Halkımız müsterih olsun, kimin cennete gireceğinin muhasebesini yapmak kolay değil,… Daha fazla oku »

Yusuf ÇEBİ
Ziyaretçi
Yusuf ÇEBİ

Tuncay hocam, Tabiki huzur islamda. Gercek anlamda İslamı yaşayabilsek ve yaşadığımızı hissettirebilsek o zaman bizi tanımayanlar bile İslam dinini sever. İslam dininde sıkıntı yok. Sıkıntı biz müslümanlar da. Dünyayı ahiretten çok sevmemizde. Dünya sevgisi kalbe girincede müslüman dinde yapılması gerekenler yerine menfaatine yapılması gerekenleri yapıp hataya gaflete düşüyor. Bu da islam dininin müslümanların yanlış tanınmasına sebep oluyor. Yani sonuçta islam dinini, müslümanları araştıranlar. İslam dininin emir ve yasaklarına bakıyorlar. Sonrada bizim islamı, müslümanlığı nasıl yaşadığımıza bakıp olumlu veya olumsuz görüşte bulunuyorlar. Ama ben o araştıran şahıslar, şirketler, uzmanlar, profesörler v.s her ne ise onlara çok güvenmiyorum. Onların her yaptığı araştırmayı,… Daha fazla oku »

Hundi Sarıçam
Üye

Sıkılmadan,merakla ve ilgi ile okuduğum birkaç yazardan birisisiniz.
Rab’bim yolunuzu açık etsin. *****