Haykıran Yürek

6
88

Bilkent’li Öykü, İzmir’li Bilge, Mardin’li Dilzar, tekstil işçisi Fatma isimleri, doğup büyüdükleri yerler, eğitim durumları tamamen farklı olsa da kaderleri birbirine benzer şiddet mağdurları.

Kimisi tüm kariyerini feda ettiği “biricik” kocası tarafından gözleri yerinden fırlayana kadar boğazı sıkılarak son verilmiş yaşamına. Kimisi ise, yatalak kocasına bakıp, çocuklarının eğitimine destek olmak için çalıştığı işyerinde görmüş ruhsal ve bedensel tacizi. Erkek birey saygı göstermeyip zorlamış kadını isteklerine, direndikçe baskıyı arttırmış, kaçtıkça kovalamış, “Ya benimsin ya kara toprağın” deyip mavralar yapmış hadsizce…. Ne ona yar olmuş yorgun savaşçı, ne kara toprağa. Kendini bıraktığı denizler yuvası sığınağı olmuş sonsuza dek.

“Haykıran yürek” demekmiş Kürtçede Dilzar. O güne kadar hep suskun kalmış aslında. Ne okula gitmek isteğini söyleyebilmiş, nede kalbinin başka atmasını sağlayan aşk ateşini. Berdel karşılığı sahiplenilmek istenince bedeni, ilk ve son kez o zaman sesi çıkmış cılız bir şekilde. Sevdasından bahsetmiş onu hep koruyup kollayan ağabeyine. Mahkeme kurulmuş, kalem kırılmış, can ağabeyi susturmuş sessiz yüreği.

Ülkemizde, 2017 yılında 409 kadın cinayete kurban edildi. Kayıtlara geçmiş, 332 cinsel şiddet olayı yaşandı. 2018 yılında ise ilk 10 ayda 363 kadın tükenip gitti hastalıklı beyinler tarafından. Şubat ayı 47 cinayetle en fazla ölümün yaşandığı ay oldu. İyi ki küçükmüşsün iyi ki güdükmüşsün Şubat.

Kadına şiddet, uygulayan ve uygulananın eğitimine, kariyerine, doğduğu kültüre bağlı olmaksızın gerçekleşebilmektedir. Bazen kadın utanır, anlatamaz sessiz/çaresiz kalır yaşadıklarına, acılarını gösteremez. Bazen de en güvendikleri vurur can evinden. Gözümüze rol model diye makyajlanan, topçusu, popçusu, artisti velihat prensi yakar nice ana baba kuzularının canını.

Bilge kadınların mutluluk öykülerinin, haykıran yüreklerden seslendirilmesi dileğiyle…

[Toplam:5    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 4 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Şeyma ŞahinGülçe🌹Rıdvan CAN1sonbahar Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Oğuzhan Akipek
Üye

Rıdvan Bey merhaba,

Rakamlar boğuyor, rakamları seviyorum ama yazıda kullanılınca akıl istatistiğe gidip gelirken zorlanıyor.
Anadolu kadınının mutlu olduğunu düşünüyorum.
Kadınların kadınlara erkeklerden daha fazla şiddet uyguladığını düşünüyorum. Hatta sanki herkes mutluymuş ta kadınlar eziliyormuş gibi yansıltılmasını benimseyemedim bir türlü. Şiddetin kadına özel ele alınmasını özümseyemedim. Bize ait olmayan bir şeymiş sanki.

Bütün bunlarla beraber töre cinayeti gibi bir vahşete işaret etmenizden etkilendim.
Yazının her tarafı gümüş olsa ne olur, ortasında töre cinayeti gibi altın bir işaret var.
İnsanın sevmesini engellemeyi de sayınca töre cinayeti şeddeli oluyor.
(5 yıldız)
Sağlıcakla kalın

Gülçe🌹
Üye

Rakamları sevmesek de bazen acı gerçekleri yüze vurmak için olması gerektiğini düşünüyorum. Yazınız çok güzel. Duyarlılığınız çok güzel.

Şeyma Şahin
Üye

Böyle duyarlı bir yazı için teşekkür ederim….
KALEMİNİZE VE EMEĞİNİZE SAĞLIK…