GÜVENİRLİĞİN GÖLGESİNDE KALAN SEÇİM

0
28

1 Nisan tarihi itibariyle, 2014‘ten bu yana gerçekleştirilen yedinci seçimi geride bırakmış bulunuyoruz. 2002‘den sonra siyasette oldukça istikrarlı bir çizgi yakalamışken 2013-2019 arasında Türkiye’de yaşanan siyasal ve toplumsal gerilimler sistem değişkenliği gündeme getirdi ve cumhurbaşkanlığı ile başkanlık seçimleri de dâhil olmak üzere ortalama on ayda bir sandığa gitmiş olduk. Bu satırlar kalemime alırken İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi ihtimali değerlendiriliyordu. Şayet, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yapılan başvuruyu kabul ederse, İstanbul’da yaşayan insanlar 23 Haziran tarihinde yeniden sandığa gitmek durumunda kalacaktı. Beş yıllık hikâyenin serencamının hayırlısı olması tek temennimiz tabii ki.

31 Mart seçimleri, ortaya çıkan neticeden ziyade uygulamadaki spekülasyonlarla uzun süre tartışılacak. Kuşkusuz iktidar partisinin bu süreçten alacağı çok ders var. Ancak mevzunun kafa karıştıran ve sonucu şaibeli duruma getiren şey yasaya aykırı şekilde sandık başkanı yapılan kamu görevlileri ve askeri personeller, dağlara taşlara seçmen kaydı yapılması gibi usulsüzlük. 1 Nisan sabahı yapılan açıklamaya göre Millet İttifakı’nın adayı Cumhur İttifakı’nın adayından 29 bin küsur farkla seçimi kazandı. Ancak, haklı gerekçelerle yapılan itiraz sonucu birkaç ilçede oyların yeniden sayılmasıyla –ki bu rakam İstanbul genelinde yüzde onana tekabül ediyor- Cumhur ittifakı adayının 16 bin küsur oyunun başka partililere kaydırıldığı ortaya çıktı! İstanbul genelinde İstanbul genelinde tüm oyların yeniden sayılması halinde, seçimi Cumhur İttifakı’nın adayı kazanmış olma ihtimali vardı. Fakat YSK, İstanbul’da tekrar sayım talebini reddetti. Ak partili yetkililerin olağanüstü itiraz başvurusu da İl Seçim Kurulu tarafından kabul edilmedi. Üstelik YSK’nın olağanüstü itiraz sürecinin başlaması nedeniyle mazbatanın verilmemesine ilişkin yazısını beklemeden harekete geçti ve Millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu’na başkanlık mazbatasını takdim etti. Cumhur İttifakı’nın iki üyesi olan Ak Parti ve MHP, seçimin yenilenmesi talebiyle bu kez YSK tarafından kabul edilirse 23 Haziran’da yeniden sandık başına gidilecek. Eğer itiraz reddedilirse, o zaman Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu 2023’e kadar İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapacak.

CHP’nin tek parti olduğu yılların ardından, 1950’den bugüne kadar yapılan hiçbir seçimde böyle bir spekülasyon yaşanmamıştı.2014 Yerel Seçimlerinde Yalova’da ortaya çıkan tablo kabul edilmemiş, YSK seçimin yenilenmesine karar vermiş ve maratonu Ak Parti kazanmışken, ikinci kez yapılan seçimin galibi CHP olmuştu. Millet İttifakı’nın seçimi kazandığı Ankara’da da sonuca itiraz edilse de, aradaki fark değiştirilemeyecek kadar net bir seçim olduğu belli. Dolayısıyla zaten Ankara’da herhangi bir ısrar söz konusu olmadı. Ancak İstanbul’da farkın 29 bin oy olmasından öte ortaya atılan vahim iddialar seçimin meşruiyetine zarar veriyor. Dolayısıyla 23 Haziran’da sandık kurulsa da, mevcut durum kabul edilse de uzun yıllar konuşulacak bir sayım süreciyle karşı karşıyayız.

Konunun spekülatif tartışmaları bir yana, milletin verdiği mesaj oldukça önemli. Ak Parti, bir süre önce metal yorgunluğu söylemine bazı belediye başkanları değiştirilmiş ve toplumun siyasetteki çürümeye karşı tepkisini dikkate alarak bazı adımlar atmıştı. Fakat genel tabloyla büyük şehirlerdeki sonuç değerlendirildiğinde milletin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan güveninin devam ettiği, ancak Ak Parti’nin içerisinde bulunduğu halden rahatsız olduğu anlaşılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da milletin iradesinin her şeyin üzerinde olduğu söyleyerek gerekli dersin çıkarıldığı vurguladı. Ak Parti’nin çıkan neticeyi iyi değerlendirip, önümüzdeki günlerde mesajın alındığını gösteren adımlar atması gerekiyordu.

 

Son olarak demokrasinin yeniden güvenirliği için ve 2023 hedeflerine ulaşmamız için bu oyunların üstesinden gelen bir Türkiye Cumhuriyeti’nin büyümesini ve Ümmetin bu oyunlara 15 Temmuz darbesiyle izin vermediğini bugünde yarın da izin vermeyeceğini anlamıştır..

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 0 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir