Günümüzde Cami Anlayışı

0
84

Günümüzde Cami Anlayışı

Günümüzde bütün Müslümanlar camiye gidiyor. Bu mübarek ramazan-ı şerifte hanımefendiler, çoluk çocuk herkes teravih namazına gidiyor. Çok şükür Rabbim kabul etsin sayılarını çoğaltsın. Lakin günümüzde cami adabını bilmemiz, şuurlu olmamız elzemdir. Şuursuz Müslümanlık zira toplumumuza zarar vermektedir.

Küçük çocukların anneleriyle, babalarıyla teravih namazına gitmesi ne kadar muazzam değil mi? Caminin önü cıvıl cıvıl çocuk sesleri ile süslenir. Ezan okunur okunmaz çocuklar saflara geçer. Çocuk bu bazen ön safa geçip yaramazlık yapar, bazen arka safta güler eğlenir. Çocuğa tahammül göstermek geleceğine ışık tutmaktır. Hz. Peygamberimiz (s.a.v) döneminde torunları Hz. Hasan (r.a) ve Hz. Hüseyin (r.a) efendimiz mescitte namaz kılar iken efendimizin sırtına binerler ve eğlenirlermiş. Peygamber efendimiz (s.a.v) torunlarına tahammül eder onlarla oda eğlenirmiş. Bizlere en güzel örnek ve en büyük adap ve ahlak örneği Peygamber efendimiz değil mi?

Mahalle camimizin önü çocukların sesleriyle cıvıl cıvıl iken, şimdi sus pus çocukların sesleri yok. Çok dikkatimi çekti mahalle çocukları nerede diye sordum. Meğerse bir amca ses çıkartıyorlar diye çocuklara tokat bastonuyla kovalamış.

Dostlar çocuklara güzel davranalım. Cami Allah’ın evi hiç kimsenin özel mülkü değildir. Ne kadar üzüldüm, biz çocukları böyle mi eğiteceğiz? Döverek mi? Hayal dünyalarını yıkarak mı? Yahut İslam’ı ve ibadeti onlara sevdirerek mi? Lütfen duyarlı olalım Peygamber Efendimiz (s.a.v) hadis-i şerifinde ne buyurmuş: “Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!” (Buharî, 3:73) Her Müslüman bu hadis-i şerif-i okuyup, anlayıp, hayatına geçirmeli.

Dostlar cami anlayışımız saygı, sevgi, tahammül ve edep, adap ekseni içerisinde olmalı. Duyarlı olalım. Çocuklarımıza camiyi sevdirelim. Onlara küçük armağanlar vererek, gönüllerini kazanarak onlara İslam’ı ve camiyi sevdirelim. Eğer yukarda verdiğim örnek gibi çocuklarımızı camiden soğutarak kaçırırsak bir nesli camiden ve İslam dan soğutmuş oluruz. Bunun örneklerini tarihte defalarca gördük. Her Müslüman yapacağı hareketin sonuçlarını düşünerek yapmalı. Kısacık bir ömürle, sönük bir fikirle bu topluma nesil yetiştirilemez. Selam ve dua ile.

Leyla YAMAN

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 0 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir