GELİNCİK ÇİÇEKLERİ

12
71

İnsanoğlunun varoluş ve dünyaya geliş sürecinden günümüze kadar gelen, zaman içerisin de farklılık kazansa da yine de tamamen değişmeyen önemli bir toplumsal konudur, kadının toplumdaki yeri.

Kadının varlık sebebi, statüsü, hakları üzerinde bilen-bilmeyen herkesin söz sahibi olmaya çalıştığını görürüz. Hatta öyle ki, kadının değer görmeye layık bir varlık olup olmadığı dahi tartışma konusu olmuştur. Kadını değersiz görmek, uğursuz saymak ve hemen her konuda geri planda bırakmak düşüncesinin altında yatan temel sebep ise kadını suçlama/suçlu görme psikolojisidir.

Hz. Adem (a.s.) ve Hz. Havva(a.s.) ‘nın Allah’a verdikleri sözü unutarak yasak ağaca yaklaşmaları ve bunun bedeli olarak cennetten kovulup dünyaya gönderilme serüveninin baş sorumlusu kadın olarak görülmüştür. Fakat Hz. Adem (a.s.) pişmanlığını dile getirirken Hz. Havva (a.s.) ‘yı suçlamak yerine ” Ey Rabbimiz! Biz nefislerimize zulmettik. ” diyerek her ikisinin de bağışlanmasını isteyerek, her insanın hatasının kendi iradesine bağlı olduğunu vurgulamıştır.

İnsanoğlunun dünyaya yerleşiminden, İslamiyet’in gelişine kadar geçen süreçte tarih içerisinde görülmüştür ki, kadının değeri ve varlığı toplumlara ve ırklara göre farklılık gösterse de kimi toplumda hak sahibi olurken, kimi toplumda söz sahibi bile olamamıştır. Fakat İslamiyet’in gelişi ile birlikte kadın her şeyden evvel ‘ Müslüman kadın- Mümin kadın ‘ hitabıyla din ve toplum içerisinde bir varlık kazanmıştır.

İslamiyet kadının erkek üzerinden değil, bizatihi kendi varlığından dolayı değerli olduğuna dikkat çekerek kadının fıtratında olan değeri gün yüzüne çıkarmıştır.

İslamiyet kadına hizmetçilik değil tamamlayıcılık vasfıyla ”eş” olmanın yanına bir de ”anne” yi ekleyerek cenneti ayaklarının altına sermiştir.

Eş olarak, eşini tamamlamasını, gönlünü hoş tutmasını, sevgiyle yaklaşmasını isterken: Anne olarak şefkatli-merhametli davranmasını ve ümmete bilinçli bir evlat yetiştirmesini emretmiştir.

Bu sebeptendir ki, ilim öğrenmek kadına da farzdır. Fakat bu durum özellikle günümüzde kadının kendi ayakları üzerinde durabilmesi için okumayı tavsiye ederken ve buna mecbur bırakırken,

İslamiyet ilmi evvela amel edebilmek, daha sonra örnek olabilmek için öğrenmemizi emreder. Çünkü ilimden uzak kalan ve bu ilmi amele dönüştürüp örnek olamayan bir anne, yanlışın içerisinde doğruyu seçebilen, harama-helale dikkat eden, Müslümanların onur ve haysiyetini kendi benliğinden önce göre ve bir dava uğruna yaşayıp ölmeyi kendisine amaç edinen çocuklar yetiştiremez. Hazreti Peygamberin (s.a.v.) ,

” Kadın, erkeğin gelincik çiçeğidir. ” övgü ve zarafetine muhatap olan Müslüman kadın, o narin çiçeği hoyrat rüzgarlarla soldurtmaz.

İlmi ile amel etmeyi niyet ederek bu ilim kapısına gelen Hanım kardeşlerim;

Bizler Kur’an’ı doğru anlayabildiğimiz, Sünneti layıkıyla uygulayabildiğimiz, boş işlerden yüz çevirip her daim Hakk’ı gördüğümüz, bilinçli ve şuurlu Müslüman Kadınlar olabildiğimiz sürece,

” Kudüs Yahudilerin elindeyken gülmek bana haram olsun ” diyen Selahaddin Eyyubiler yetiştirebiliriz.

İlmimiz ile amil olabilmemiz duası ile …

[Toplam:3    Ortalama:5/5]
Gönderiyi Takip Et
( 8 Takipçi )
X

Gönderiyi Takip Et

E-mail : *

12
Kimler Neler Demiş?

avatar
7 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Tuncay YıldırımŞeyma ŞahinSirin LeylaBetulelitHilal Saglamm Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ahmet Celal AKSOY
Ziyaretçi
Ahmet Celal AKSOY

Sade, net ve akıcı bir yazı harika olmuş. Kaleminize sağlık…

Tugba Cam
Üye

Güzel bir konuyu çok güzel bir şekilde ele almışsın kalemine sağlık dostum devamını diliyorum😊

Tuncay Yıldırım
Ziyaretçi
Tuncay Yıldırım

Hilal Hanım,

Kaleminize ve emeğinize sağlık. Güzel bir konuya değinmişsiniz. Gayet akıcı, açıklayıcı ve başarılı bir yazı olmuş. Tebrik ederim.

Yazınızı okurken yalnız bir Cuma hutbesi dinledim sanki. Konuyu evrensel bir yaklaşımla, etraflıca ve kadının toplumsal rolü ve dünyadaki yerini de irdeleyerek daha detaylı ele alabilirdik sanki.

Mesela azınlıkta da olsalar dünya üzerinde anaerkil toplumlar da var. Son sözü kadınların söylediği ve onların egemen olduğu…

Başarılı yazılarınızın devamını dilerim.

Sevgiler…

Hacer Alioglu Yakuti
Üye

Güzel.manidar bir konu seçmişsin tebrik ederim bu genç yazarların yazılarını okudukça mutlu oluyorum onların dünya görüşü çok önemli.
Sevgi ve muhabbetle

Hilal Saglamm
Ziyaretçi
Hilal Saglamm

Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için:)
Hürmetlerimle..

Ayşe Betül Elitok
Üye

Akıcı ve herkese hitap eden bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık!

Sirin Leyla
Ziyaretçi
Sirin Leyla

Kalemine saglik Hilalcim,
Cok begenerek okudum.
Yazilarinin devamini dilerim🌷🌷🌷

Şeyma Şahin
Üye

Bu kadar anlamlı ve dolu dolu bir yazı okuyunca kendi adıma mutlu oluyorum…
KALEMİNİZE VE YÜREĞİNİZE SAĞLIK…